Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Andrej Babiš na vlastní uši, oči, konec konců i na vlastní kůži. Jaký je? To zjišťoval novinář, jehož nejvíce překvapilo...

22.05.2017
Andrej Babiš na vlastní uši, oči, konec konců i na vlastní kůži. Jaký je? To zjišťoval novinář, jehož nejvíce překvapilo...

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš tuto sobotu na Čapím hnízdě

Šéfa hnutí ANO Andreje Babiše bylo v poslední době všude plno. Vládní krize, odposlechy, korunové dluhopisy. Média ho líčila jako kazisvěta, který jde proti všem. Rozhovor, který s ním vedli novináři z magazínu Finmag, ale vyznívá v trochu jiném duchu. Babiš může být za několik měsíců premiérem. Co čte a co mu stojí v cestě, aby z Česka udělal rodinnou firmu?

Od autora rozhovoru Michala Kašpárka se dozvídáme, že od Babišova vstupu do politiky mu věnoval hned deset komentářů. Z toho devětkrát k němu prý byl kritický a jen jednou se ho zastal. Velmi ho prý proto překvapilo, když šéf hnutí ANO souhlasil s rozhovorem. „V jeho pracovně v Průhonicích jsme se sešli v dubnu, tedy ještě před začátkem vládní krize,“ uvádí v úvodu rozhovoru Kašpárek a vysvětluje, že dal v textu přednost nadčasovým tématům. „Chtěl jsem se vyznat v nastavení člověka, který má slušnou šanci stát se po letošních volbách premiérem.“

Babiš si nebere servítky

Podle něj je Babiš naživo uštěpačný a nebere si servítky. V přepisu rozhovoru se prý proto nebál nechat sprostá slova jako je zm*d či ho*no. Novinář chtěl být autentický za každou cenu. Babiš je pro Kašpárka „záhada“. Do hlavy mnoha porevolučních politiků prý dobře vidí. Je prý ale jiný, a proto autora hodně zajímá, jak si zkušený podnikatel a manažer představuje dokonalý svět. „Dokonalý svět je, aby se všichni měli dobře. To znamená mladé rodiny, důchodci, podnikatelé. I když ono to zní kapku jak klišé,“ tvrdí v rozhovoru Babiš. Člověk prý nejdřív pracuje, chce auto a peníze, byt, rodinu. Teď jsou pro šéfa hnutí ANO nejdůležitější právě vztahy v rodině.

Pak se rozhovor stočí jiným směrem. Redaktor se Babiše ptá, co má rozečteného. „Nic, píšu vizi, vy jste se zbláznil? Jak bych teď mohl něco číst? To nejde,“ říká Babiš. Novináře zajímá, co četl naposled z oblasti beletrie. „Beletrii jsem tedy dávno nečetl,“ podotkne místopředseda vlády, který prý pracuje od rána do večera, a proto na ni nemá čas. Četl prý Konec prokrastinace a taky rád čte Ivana Tomana. Ten Babiše fascinuje a je to podle něj výborný kouč, který mluví o emoční inteligenci, jež je podle jeho slov pro život velmi důležitá.

Rád četl Foglara i Maye a Sobotka je pro něj zoufalec

Redaktor se ale nedá odbýt a zajímá ho, co zpovídaný četl, když mu bylo patnáct. „Řecké báje, Foglara, Verna, Maye. Četl jsem ve škole nejrychleji ze všech a četl jsem strašně moc. Každé prázdniny jsem četl a pracoval,“ tvrdí Babiš. I za tvrdé totality jezdil dnešní politik na brigády do západní Evropy. „Nechal jsem se přes léto vykořisťovat v Německu za pět marek měsíčně. Tam jsem se taky naučil jazyky. Pan Sobotka se nenaučil ani anglicky. Moje vnučky mluví anglicky dobře,“ podotýká s tím, že Sobotka je pro něj zoufalec.

Pandu chtěl mít na „Čapáku“

Babiš dále v rozhovoru mluví i o muzeu moderního umění a českého národa, jehož vybudování navrhl v Praze. Prý by v něm on sám nic vyprávět nechtěl, na to si najde lidi. Celý život totiž pracuje tak, že si hledá šikovnější lidi. Chce zkrátka, aby Praha měla něco, za čím by jezdil celý svět. „To já jsem vymyslel bílou pandu, chtěl jsem ji mít na Čapáku. Teď ji chce Miroslav Bobek do pražské Zoo. Já na to nemám, dávat milion dolarů, a ještě vždycky, když se vykadí, analyzovat hovno,“ popisuje po Petru Kellnerovi nejbohatší Čech.

Na co máme senát, na ho*no…

Už dlouho mluví o tom, že by stát rád řídil jako firmu. Myslí tím ale rodinnou firmu, kde všichni táhnou za jeden provaz. V českém parlamentu prý všechno trvá moc dlouho a štve ho, že nemáme jednací řád německého Bundestagu. „Na co máme senát, na ho*no,“ prohlásí a dodává, že čtrnáct krajů je jen semeniště lobbistů. Podle něj by byl prostě lepší většinový systém. O české vládě se dále vyjadřuje těmito slovy. „Ona nefunguje, protože ten blbeček, který jí neřídí, je tam úplně na ho*no.“

Dále tvrdě odmítá redaktorovy námitky, že elektronická evidence tržeb nebo kontrolní hlášení lidem akorát přidaly papírování. Babiš mu oponuje: „Odkud byste chtěl, pane, ty peníze? Z čeho zaplatíme důchody, platy? Kontrolní hlášení přineslo dvanáct miliard.“ A pokračuje: „Já pracuju dvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. Nekopu se do zadku, jo?“

Novináře zajímá i vize „O čem sním, když zrovna spím“, kterou Babiš sepsal. Udivuje ho v ní, že občané podle ní mají mít nejdřív právo na internet, a pak až na bydlení. Podle Babiše není možné, aby si každý řekl, že má právo na byt. Na to je tu prý obec, kterou o byt požádáte, a její zástupci pak musí posoudit, jestli na něj nárok máte, nebo ne. Dvanáct miliard za sociální bydlení pak podle něj dostávají „šmejdi“ z Varnsdorfu, kteří skoupili celé sídliště a nastěhovali tam nepřizpůsobivé občany. Sociální bydlení podle něj nemá diktovat stát. Předseda ANO chce naopak větší kompetence měst a obcí.

Nejsem diktátor

Rozhovor se dále stáčí k otázce diktátorství a dělbě moci. Redaktor Finmagu se bojí, že pokud by měl někdo v rukou všechno, byl by pro společnost nebezpečný. To ale podle Babiše není možné, prý tu máme nezávislé soudy, státní zastupitelství a další orgány. Andrejovi ale otevřeně vadí senát. Prý zbytečně zdržuje legislativní proces a stojí šest milionů. „Čtrnáct států v Evropě senát nemá a nevadí jim to,“ tvrdí Babiš a pokračuje: „Vy mě bavíte tím, že bych někoho ohrozil. Jste nasáklý nesmysly, že jsem ohrožení demokracie. Tak proč mě lidi zvolili?“

Sobotka je prý „bezpáteřní křivák“

Babiš prý nikdy být politikem nechtěl a je podle něj smutné, že se jimi stali „autista“ Vladimír Špidla a „bezpáteřní křivák“ Bohuslav Sobotka, který se nenaučil ani anglicky. „Já mluvím francouzsky, německy, anglicky a rusky. Když Aristoteles říkal, že v politice jsou ti nejlepší z nás, nejpracovitější, nejmorálnější, kde teda jsou?“ myslí si šéf ANO. Už mnohokrát se vyjádřil, že by chtěl jednací řád Bundestagu, aby předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nemohl v poslanecké sněmovně mluvit hodiny o EET. Podle redaktora je ale právě tohle projev demokracie.

Ani Čína, ani Trump

Babiš rozhodně nehledá inspiraci v Číně. Investice tam prý jdou do kapes soukromých vlastníků, a to se mu nelíbí. Jeho názor na nového prezidenta USA Donalda Trumpa je taky spíše negativní. Chová se prý arogantně, agresivně a polarizuje společnost, a to není dobře. Předseda Evropské komise Jean-Claud Juncker je podle jeho názoru zase alkoholik, který už by v evropských institucích neměl co dělat.

Budeme sami rozhodovat, kdo u nás bude pracovat

Z migrantů má Babiš stále strach. Prý už teď sice nechodí balkánskou cestou, ale v současné době je největší problém ta africká. „Jarda Jágr si požádal o zelenou kartu. Má čtyři ručitele. Proč mu ji Barack Obama nedal ve finále NHL v přímém přenosu?“ popisuje Babiš a podotýká, že Obama místo toho Merkelové říká, že jí dá Nobelovu cenu míru za to, že sem pozvala všechny uprchlíky. „Žijí u nás Ukrajinci, Vietnamci, Slováci. Máme vlastní historii. Budeme si sami rozhodovat, kdo u nás bude pracovat a komu poskytneme humanitární pomoc,“ myslí si Babiš.

Předseda ANO se už dříve přiznal k tomu, že věří v Boha. V to, že je něco nad námi, a popírá i slova mnoha lidí, kteří o něm tvrdí, že chce být diktátor. „Já za všechno můžu, ne? Já, který podporuju zvířata, slepecké psy. Choďte na to Čapí hnízdo, tam se zvířata mají líp než bezdomovci,“ uzavírá rozhovor pro Finmag.

Stará struktura a totálně nevzdělaný

O šéfovi hnutí ANO se nedávno pro Svobodné fórum.cz rozpovídal také ekonomický publicista Miroslav Motejlek. „Je to stará struktura, je totálně nevzdělaný. To je absolutní extrém. Myslím si, že za posledních čtyřicet let nepřečetl žádnou knihu. Snad jen něco takového ,jako třeba Stát a revoluce od Lenina. Je ale dokonalým gründerským kapitalistou, který vybudoval obrovskou firmu, mnohem větší, než jsou ty ostatní. Nikoli hodnotou, ale odvětvovým zásahem,“ tvrdí Motejlek.

Občané ho prý mají rádi právě proto, že mluví sprostě, hulvátsky a dokáže mezi ně vplout. „Lidé, jako je on, nakonec dokázali tu zčásti nevzdělanou masu oslovit. Podle mého názoru oslovuje nejnižší vrstvy společnosti, má v zásadě stejnou cílovou skupinu jako komunisté. Samozřejmě ho obdivují i vzdělanější lidé. Ale jde většinou o prospěcháře nebo osoby náchylné k následování kultů osobností. Ale těch rozhodně není většina, spíš jsou to ty vrstvy, které neplatí daně,“ popisuje v rozhovoru na serveru svobodneforum.cz a pokračuje s tím, že lidem nevadí ani jeho peníze: „Je to takové bohatství, které je pro ně nepochopitelné. Navíc opravdu věří tomu, že on už nepotřebuje víc. Jenže Andrej Babiš potřebuje mnohem víc. On by chtěl předehnat Petra Kellnera,“ myslí si Motejlek. Co si myslíte vy?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Vendula Kvochová