Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proti všem. Volby budou o Babišovi, po němž půjdou všichni ostatní, tvrdí komentátor. A Sobotka? To oranžové harakiri je jeho ´práce´

20.05.2017
Proti všem. Volby budou o Babišovi, po němž půjdou všichni ostatní, tvrdí komentátor. A Sobotka? To oranžové harakiri je jeho ´práce´

Autor: Na barovce / repro

Popisek: Komentátor Jindřich Šídlo

Předešlu, že každé médium, které má pár kaček nazbyt, si již pořídilo vlastní video kanál. Internetové noviny Svobodné fórum.cz, které se mimochodem ostře vymezují proti Andreji Babišovi („skupina demokraticky smýšlejících novinářů chce bránit prostor pro svobodné šíření informací v době, v níž významná česká média patří ministrovi financí Andreji Babišovi či ostatním oligarchům,“ tvrdí o sobě), mají pořad Na barovce (jednoduše video rozhovor, který se odehrává v nějakém baru, asi mají malou redakci). A tam na pokec pozvali Jindřicha Šídla, známého, výborného a respektovaného komentátora (nyní je na Seznamu.cz, kam přešel z Hospodářských novin). Celé video je zajímavé, mě ale k vlastní glose nakopla jeho slova o volbách.

Pokud na vás titulek udělal dojem, že si Šídlo zavěštil výsledek, je tomu přesně naopak. Komentátor řekl, že výsledek voleb se nedá předvídat a že všechny české volby nakonec dopadly zcela jinak, než se cca čtyři měsíce před nimi předpokládalo. Co se ale předvolební kampaně týče, tam to řekl jasně: Bude to Babiš proti zbytku světa. Což je nepochybně pravda.

Čísla, která jsou k dispozici...

Pojďme se podívat, jak to vypadá teď. „Ozvěny politické krize – ANO mírně oslabilo, ČSSD mírně posílilo, koalice KDU-ČSL a Starostů těsně ve sněmovně,“ nazvala svůj článek o výsledcích předvolebního výzkumu agentura Phoenix Research, která zatím jediná takový výzkum provedla.

Takže po ´vládní krizi´, ale před ´horkou fází´ předvolební kampaně má stále nejlepší změřený výsledek  ANO, a to 22,9 procenta (pro srovnání - ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta). Popularita hnutí Andreje Babiše mezi respondenty vlivem aktuálních událostí však mírně poklesla. S výrazným odstupem druhé nejvyšší vyjádřené podpory dosáhla strana premiéra Bohuslava Sobotky, ČSSD, volilo by ji 15,2 procenta respondentů. Oproti předchozímu měření došlo k drobnému jednoprocentnímu nárůstu obliby této vládní strany. Bronzovou příčku v preferencích si nadále udržuje KSČM s naměřenými 11,7 procenty. Čtvrté místo obsadila nově vznikající volební koalice KDU-ČSL se Starosty a nezávislými (STAN), které vyjádřilo sympatie 10,3 procenta potencionálních voličů, a tím by v květnu poměrně těsně překročila povinnou desetiprocentní volební hranici nutnou pro volební dvojkoalice. Skupinu subjektů s naměřenou šancí na zisk sněmovních mandátů uzavírá ODS se zjištěným ziskem 7,4 procenta (v roce 2013 získala 7,72 procenta) a rovněž zaznamenaným mírným poklesem obliby.

U dalších stran je aktuální šance na zisk sněmovních mandátů hypotetická, ne však vyloučená. Nejblíže Poslanecké sněmovně je TOP 09 Miroslava Kalouska s naměřenými 4,9 procenty deklarované podpory (v roce 2013 to bylo 11,99 procenta), tedy na samé hranici sněmovního úspěchu. S odstupem ji následuje politická formace Tomia Okamury - Strana přímé demokracie (SPD) s 3,8 procenty a Piráti s aktuálně naměřenými 3,4 procenty preferencí. Následují nově vzniklí Realisté vedení Petrem Robejškem s 2,8 procenty vyjádřené podpory. Jak TOP 09, tak SPD, Piráti i Realisté zaznamenali mírný nárůst potencionální voličské podpory. Zelení pak dosahují zisku 1,6 procenta preferencí, následovaní Svobodnými (SSO) s 1,3 procentem sympatií a květnové měření uzavírá Úsvit – Národní koalice s 1,1 procentem obliby.

Kdo stoupne, kdo klesne?

Zde jsme na půdě spekulací, o tom žádná. Jestliže vládní krize sebrala Andreji Babišovi nějakých 7 % (předchozí průzkumy mu pravidelně dávaly kolem 30 %), už zřejmě neklesne, naopak. Na předvolební kampaň má jednak dost peněz, a za druhé, a to je důležitější, dostatek charismatu. Babiš je prostě lidem sympatický, což uznává i ta část jeho odpůrců, které ještě definitivně nehráblo z vášnivé nenávisti proti oligarchovi. Třetí komunisté budou tak nějak na svém, jako jsou každé volby od roku 1989. Řeči o tom, že postupně vymřou, již vyšly z módy.

A ČSSD? Tak ta páchá rituální předvolební harakiri pod vedením zdánlivě nenápadného Sobotky, který je podle mne daleko větší šíbr, než si kdokoli (včetně mě) myslel. Řekneme si rovnou, že Sobotka je ošklivý, nesympatický a nudný - přesněji, dělá tenhle dojem na lidi, což je u politika podstatné (jeho žena si to, doufejme, nemyslí). Působí dojmem, že je slušný, jenže to jen díky jakési  mírnosti, s níž vystupuje. Nakonec i v posledním dílu se ho Tonda Blaník pokouší naučit chlapsky nadávat. Jenže jak praví bible, po ovoci poznáte je. A jaké jsou činy Bohuslava Sobotky? Tak za prvé, má na hlavě pragolaktos kvůli OKD (již jsme o tom psali), takže ta jeho image ´pana slušného´ má povážlivé trhliny. A za druhé, což je zajímavější, je to, co dělá právě teď, před volbami.

Radši vládnout peklu, než přicmrndávat v nebi?

Podle mne se panu Sobotkovi šéfování zalíbilo. Až moc. Jak jinak si vysvětlit, že se zbavil těsně před volbami tak úspěšného politika, jako je bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola? Co se stalo: Sobotka  vyškrtl Zimolu z kandidátky a sdělil, že jihočeská kandidátka zůstala až na Zimolu stejná. V jejím čele stojí starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka (!). „Předsednictvo se shodlo na tom, že nechceme, aby problémy, které vedly k odstoupení Jiřího Zimoly z funkce hejtmana Jihočeského kraje, zatěžovaly kandidátku sociální demokracie pro volby do Poslanecké sněmovny a aby tyto problémy zatěžovaly volební kampaň sociální demokracie do Poslanecké sněmovny.“ To si dělá srandu?

Zimolovy problémy, které premiér zmiňuje, jsou dva a oproti těm, které má na hrbu on (ač celá léta předstírá, že na jeho zádech žádný baťoh průšvihů nevisí), jsou jako tříska a trám, použiji-li známé úsloví. Za dva miliony, které zaplatil, si nechal exhejtman postavit na Šumavě nevelkou chalupu. A šel v tom do holportu s chlápkem, kterého kraj zaměstnává jako šéfa všech nemocnic. Nikdo nikdy nezpochybnil, že by jihočeské nemocnice, na rozdíl od mnohých jiných krajů, nebyly ve skvělé finanční kondici; ostatně – kolik dostávají pánové na stejných postech v jiných krajích? Nemají náhodou také tolik? Také nikdo nezpochybnil původ Zimolových financí.

Sobotka vyškrtl Zimolu z kandidátky. Ten vrací úder

„Dlouhodobě se uvnitř strany odehrává systematická likvidace názorových oponentů, jejímž výsledkem je nejnižší procento popularity u voličů za celou historii strany,“ okomentoval to na svém Facebooku Zimola s tím, že nyní bude záležet na rozhodnutí jihočeského krajského výboru. Ten se sejde nejspíše v nejbližších dnech, aby se rozhodlo o dalším postupu. „Nepřekvapilo by mě, že ČSSD kandidátku u nás na jihu prostě nepostaví,“ uzavřel Zimola. A já dodám, i když postaví, jak si ve volbách bez Zimoly povede? A kdo ji povede? Mrvka (nic proti němu, neznám ho)?

Floskule, které se hodí na vývoz banánů stejně jako na zbrojení

A zase na rovinu: Na rozdíl od Sobotky je Zimola pohledný, sympatický, umí mluvit. Ostatně, o Sobotkových projevech se včera zábavně vyjádřil publicista se specializací na média Petr Žantovský: „Bohuslav Sobotka vystoupil jako hlavní řečník a jeho proslov byl samozřejmě jako vždy plný frází a takových více či méně eurohujerských prohlášení typu: musíme držet s Evropou, musíme plnit evropská kritéria, musíme koordinovat svoje kroky s Evropou, s Evropskou unií a tak dále.“ Šlo o floskule, které se hodí na vývoz banánů stejně jako na zbrojení armád, na boj proti hybridním hrozbám, na cokoli. „To pan premiér umí velmi dobře, to se naučil. Nevím, jestli mu to bude ještě někdy k něčemu dobré, skoro doufám, že ne. Ale to je můj osobní názor,“ pobavil jako vždy Žantovský.

Z toho všeho plyne, že pokud by Sobotka chtěl slušný volební výsledek ČSSD, choval by se jinak. Jenže on, podle mne, chce hlavně předsedovat, a tak mu sympaťáci, kterým se daří oslovovat voliče, vadí, jednoduše žárlí. To se radši spřáhne s Chovancem, o jehož inteligenci… A dost, na žaloby nemáme peníze. Co si o tom myslí poslanec Jiří Koskuba, který se nedávno rozhodl po dvaceti letech opustit ČSSD? Jsme zpět u Babiše: „Nicméně není chybou pana ministra financí, že vždy daleko lépe, srozumitelně a svižně uměl prodávat úspěchy vlády navenek. Kdo umí, ten prostě umí. A kdo neumí, pan premiér mi snad promine, ten čumí. Jenže pak se nemůže krátce před volbami divit, že „zase ztrácí“, řekl velmi jemně poslanec, který na adresu premiéra, ještě jemněji, dodal: „Zvláště jeden z nich, po většinu svého působení nemastný neslaný, a tím pro lidi málo srozumitelný, má opravdu dost co dohánět. Jmenovat snad nemusím.“

Sobotka, nebo lidé kolem něj?

Poslanec Koskuba v témže rozhovoru zmínil jednu oblíbenou teorii. Král za nic nemůže, to ti jeho rádcové prachšpatní: „Když už se tedy chtěli tak náhle prát, taktičtější by asi bylo vyčkat na tuto kauzu. Jenže páně premiérovi „milí rádcové“ asi měli na spěch. Ostatně oni zase až tak moc neriskují. Dopadne-li vše pro ČSSD stejně špatně, budou možná první, kdo se pokusí nahradit toho, komu nyní radí,“ řekl k vládní krizi. Opět nejmenoval, takže nemám páru, kdo jsou ´ti milí rádcové´. Ale to je jedno. Na ´rádcovské teorie´ stejně nevěřím. Král poslouchá to, co chce slyšet, a co mu není po chuti, vrhne do hladomorny; takže mu všichni okolo, ze sebezáchovných důvodů, říkají… Co asi?

Přesně takhle ´pojebe´ podle mne Sobotka oranžovým volby. A čísla nasvědčují volebnímu patu, jak už píši poněkolikáté. Na druhou stranu, jak tvrdí Šídlo, volby vždy dopadly jinak, než se čekalo. (Mimochodem, Jindřich Šídlo se webu Forum24.cz vyznal, že volby prostě miluje.) Tak uvidíme.   

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Anna Vančová

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace