Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když si před pár lety vygooglil sám sebe, stálo tam: Syn Janka Ledeckého. A nyní? Bratr Ester Ledecké. Oba sourozenci ale ´nakupují´ v rodičovské ledničce

20.05.2017
Když si před pár lety vygooglil sám sebe, stálo tam: Syn Janka Ledeckého. A nyní? Bratr Ester Ledecké. Oba sourozenci ale ´nakupují´ v rodičovské ledničce

Foto: Facebook

Popisek: Jonáš a Ester Ledečtí

FOTO Mistryni světa v jízdě na snowboardu Ester Ledeckou netřeba představovat. Věděli jste ale, že má i hodně zajímavého bratra Jonáše Ledeckého? Živí se jako výtvarník a komiksový kreslíř a je ohromně žádaný. Nějaké přímluvné slovo slavného otce – písničkáře Janka Ledeckého, vlastně sourozenci nikdy nepotřebovali. O svém vztahu teď promluvili v rozhovoru pro Magazín MF DNES.

Ester o svém bratrovi říká, že prý cokoliv, co se mu zrodí v hlavě, dokáže přenést na papír. V komiksovém světě by prý byl superhrdina, který umí skvěle kreslit a hrát na kytaru. Je prý prostě nejsilnější, nejchytřejší, prostě samá nej. Jak je vidět, Ester na Jonáše nedá dopustit. A co on, jak vidí ségru brácha? Ester už superhrdinkou je a její hlavní superschopnost je prý vůle. Jonáš miluje roboty, sci-fi a Ester je podle něj taková robožena. „Po všech těch zraněních se vždy dala hned dohromady,“ popisuje Jonáš Ledecký v rozhovoru pro Magazín MF DNES.

Ester dvakrát: Se superhrdinkou, kterou vytvořil její bratr  

Ester ale podotýká, že tak jednoduché to zase není. „Vozím pro jistotu mechanika. Stará se o mě, jmenuje se Kubka a je to můj fyzioterapeut. Bez něj a ostatních členů týmu bych si nedovolila vyjet,“ popisuje v rozhovoru Ester Ledecká a podotýká, že je strašně ráda, že je v situaci, kdy si může zaplatit tým superhrdinů, kteří se o ni starají. To Jonáš by prý na sebe nikdy sáhnout žádným fyzioterapeutem nenechal. Má prý teorii, že pokud by na něj někdo sáhl, tak se rozloží a už se nedá dohromady. A Jonáš přitakává: „Moje svaly už jsou v takové konstantní křeči, drží celou kostru, kdyby mi je někdo rozmasíroval, sesypu se,“ popisuje ironicky Esteřin bratr.

Nakupovat chodí k rodičům

Jonáš taky popisuje, že je rád, že bydlí jen tři minuty od rodičů. „Potřeboval jsem ateliér, kde budu mít klid, a když jsem řekl našim, že si něco hledám, povídají: Máme přece tenhle byt, tak se tam nastěhuj a udělej si tam ateliér,“ vysvětluje Jonáš. Na rodiče nedá Jonáš dopustit a je jim vděčný. „Je to skutečně fajn. A nejen proto, že i já mám svůj byt. Mimochodem ve stejném baráku jako rodiče,“ říká Ledecká v rozhovoru Magazínu MF DNES. A kam Jonáš chodí nakupovat? Světe div se, k rodičům. Ester k téhle bratrově „úchylce“ ironicky utrousí: „Obchod je daleko, možná i padesát metrů,“ směje se. A Jonáš: „Esterka jen vyjde jedny schody.“ Jeho sestra to nezapírá. „Otevřu ledničku a tam je přesně to, co nutně potřebuju,“ popisuje Ledecká. Podle Jonáše prý někdy sebere i hrnce a příbory.

Jezdím na kopce a lidi mi za to platí

Zdá se, že Ledečtí jsou prototypem ideální rodiny, co si o tom myslí Ester? „Je to tak. Všichni děláme, co nás baví, takže jsme šťastní a nemáme potřebu se nějak hádat nebo se vůči sobě vymezovat,“ myslí si úspěšná snowboardistka. Jonáš si taky nestěžuje: „Dělám, co chci, kreslím, lidi mi za to platí. A co jsem opustil školu, jsem ještě šťastnější člověk.“ A Ester ještě prohodí: „Já jezdím na kopce a ještě mi za to platí, nač bych si stěžovala.

Ester studuje vejšku, chtěla jít na matfyz

Ester sice bráchovi závidí, že se může věnovat jen své práci a školu hodil za hlavu. Ona ale ještě studuje marketingovou komunikaci na Vysoké škole finanční a správní v Praze. Je ve druhém ročníku, má individuální studijní plán, ale i tak to prý není zrovna jednoduché. Jonáš to komentuje těmito slovy: „My vlastně nikdo nechápeme, proč se Esterka  tak studijně angažuje. Já jsem rád, že už si můžu dělat ten svůj sen, ale ona ne, ona si ještě udělá vysokou,“ říká její bratr. A Ester: „Mě to baví. Zaměstnám si hlavu. Vždyť celou sezonu jen jezdím z kopce dolů,“ podotýká mistryně světa.

Takhle vidí Ester její bratr

Podle ní je její obor – finance a marketing dobrý začátek do života, je prý fajn vědět, jak naložit s penězi a doufá, že jednou bude žít z toho, co jí snowboard a lyže vydělaly. Už teď se prý snaží smysluplně investovat, a pak nohy nahoru. „Chtěla jsem původně na matfyz, ale neotevřeli kombinovanou formu studia. Bylo by extrémně složité skloubit to s profesionálním sportem,“ popisuje Ester.

Svá povolání milují

Jednu věc mají tihle sourozenci společnou – a tou je prý lenost. Ester k tomu podotýká. „Zásadní je gravitace, co bych bez ní dělala? Jak bych se vůbec dostala z kopce dolů? To je důvod, proč nedělám běžky. Jezdím jenom z kopce, to jede samo a nahoru se vezu,“ směje se. A Jonáš přitakává: „Tohle máme společné. Lenost. Mám svobodné povolání, jsem sám svým pánem, takže se musím hlídat. Naštěstí mám deadliny. Moje největší  inspirace,“ podotýká.

A co vztahy? Má Ester přítele?

Jonáš přítelkyni má, ale co Ester? „Já mám spoustu přátel. Jsem nomád, pořád na cestách, nejde mít jenom jednoho,“ popisuje snowboardistka a říká, že to s ní není vůbec jednoduché. Jonáš říká, že na holky čas celkem i má, a že tu svojí poznal v hospodě u piva. To Ester pivo nechutná. Nemá prý ráda ani víno. Jen miluje čokoládu.

Jonáš prý byl kdysi na snowboardu lepší než Ester. „Živě si pamatuju první závody, kdy mě Esterka předjela. Byl jsem na ní pyšný, ale zároveň jsem si tak pro sebe říkal, hm… tak holt budeš dělat to výtvarný umění,“ říká se smíchem Ledecký, který jel poslední závody na snowboardu na juniorské olympiádě v Polsku a byl tam prý ve své disciplíně asi dvacátý třetí.

Jonáš taky muzicíruje, na snímku s tátou v Hard Rock Café

Na svahu se z ní stává autistka

Na závodech je prý Ester vždy šíleně soustředěná. „Já jsem mimoň, takže nevnímám nic v tu chvíli. Chci do závodu dát co nejvíc a nechci myslet na nic jinýho. Snažím se perfektně naučit trať. Využívám času k její prohlídce. Trenér je na vysílačce a hlásí mi, kolik mám času do konce prohlídky. Člověk totiž nesmí být na sjezdovce ani o vteřinu déle, jinak ho diskvalifikují,“ popisuje Ester. Všechny také překvapuje, že nějak nedává na venek své pocity vítězství. „Nechávám doznít ten pocit z jízdy, kterou jsem právě dojela. Pak oslavuju doma. Sama. Pustím si nějakou hudbu a tancuju. Lítám po bytě, skáču po posteli. Když jsem například vyhrála anketu Královna bílé stopy, tak jsem si pustila Dancing Queen a už to jelo,“ směje se Ledecká. A Jonáš k tomu prohodí: „Esterka prostě ráda jezdí. A když má radost, když vyhraje, tak udělá jen gesto rukou se zaťatou pěstí,“ říká brácha.

Vždycky budu jen bratr a syn…

Tajemstvím také není, že Jonáš s Esterkou mají i společný „job“. Esterku totiž začala sponzorovat Coca-Cola. „Po nás chtějí spolupráci na výtvarné stránce – reklamy, oblečení, plakáty, i prkno by měl mít ve stylu superhrdinky. A můj kolega z ateliéru právě dobarvuje obálku firemního časopisu s Ester,“ vysvětluje Jonáš.

Jejich sourozenecký vztah je prý dokonalý. Odmalička se mají rádi, i když jako děti se rády rvaly. „My jsme si pořád hráli. A měli se moc rádi. Jsem strašně ráda, že mám takovýho bráchu. Když koukám kolem sebe, není to úplně běžné, že by měli sourozenci takový vztah jako my,“ popisuje Ester.

Oba sourozenci o vlastní rodině zatím nepřemýšlí. Prý je to strašně daleko. Oba se shodují na tom, že když člověk není připravený, děti nevychová správně. Slavný tatínek už prý jejich generaci nic neříká. Pro všechny je to prostě Esteřin tatínek. U Jonáše je to prý tak půl na půl: „Často lidi netuší, kdo to je. I když teď, jak je porotce v té soutěži (Tvoje tvář má známý hlas), je zase víc na očích. Ale když jsem si před pár lety vygooglil sám sebe, stálo tam: Syn Janka Ledeckého. A víte, co tam je teď? Bratr Ester Ledecké. Je vidět, kdo je nejslavnější z rodiny. Já ne,“ uzavírá Jonáš. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Antonín Pořízek