Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ještě větší blbec, než jsme doufali. TV jásala, pak ale dostala parádně po čenichu. Co o drsném zákulisí práskla ´hvězda´ reality show

19.05.2017
Ještě větší blbec, než jsme doufali. TV jásala, pak ale dostala parádně po čenichu. Co o drsném zákulisí práskla ´hvězda´ reality show

Foto: Facebook / Seznam

Popisek: Kazma: Takhle se Kamil Bartošek, duchovní otec mystifikace ´dement Karel Ondrka v Prostřeno´prezentuje

Aneb, jak Kazma vyškolil TV Prima: Ve videu na stream.cz nepoužil slovo blbec, ale dement a exot, při popisování toho, co štáb Primy do svého Prostřena chce. A tak mu takového „dementa a exota“ promptně dodal… Tohle tady ještě nebylo. Znáte Ona Man Show Kamila Bartoška, který je proslulý pod přezdívkou Kazma? Pokud ne, na tenhle díl se na stream.cz určitě podívejte. Kazmův tým totiž pronikl do zákulisí kulinářského soutěžního pořadu Prostřeno na TV Prima a vedení televize z toho samozřejmě radost nemělo. Do pořadu totiž šoupli agenta, který všechno natočil skrytou kamerou. Prostě mazec.

Pokud Prostřeno sledujete, určitě si na těchto pět dílů budete pamatovat. Viděli jsme v něm krásnou Lindu, důchodkyni Janu, šílence Amose a hlavně týpka Karla, který doma bydlí se slepicí, spí v rakvi a vykřikuje pořád dokola sprostá slova. Ono to ale všechno bylo trochu jinak. Karel totiž nebyl žádný blázen, ale Kazmou nastrčený kamarád. Svoje jméno nějak nezapíral, jmenuje se skutečně Karel Ondrka a je to amatérský herec. Nutno podotknout, že psychicky nemocného soutěžícího zahrál dokonale. Tenhle sociální experiment se prostě povedl.  „Reality show jsou, alespoň pro mě, hodně amorální,“ prozradil Ondra pro server Lidovky.cz…

Tvrdá realita na Primě

Fórem bylo i to, že jídlo, které Karel ostatním soutěžícím vařil, ve skutečnosti připravili ti nejlepší kuchaři, soutěžící ale nic nepoznali. Kazmova show ukázala i tvrdou realitu – a to chování štábu TV Prima. Díky skrytým kamerám jsme byli svědky pořádných šíleností. Po Kazmově odhalení už každý ví, že televizní štáb se snaží mezi soutěžícími uměle vyvolávat konflikty. V pořadu ho pak vysloveně uráží. Redaktoři serveru eurozprávy.cz chtěli od TV Prima k celé události vyjádření. Ta se ale vším jen chlubí a paradoxně i díky Kazmově zásahu se z Prostřeno stal ohromný tahák a sledovanost stoupá raketově vzhůru. „Děkujeme Kazmovi a všem jeho kolegům, že postavil Prostřeno na úroveň takových společenských fenoménů jako je MS v hokeji nebo Český lev. Kazma dokázal, že televize Prima pana Ondrku skutečně nenajala. Chápeme, že Kazmovi může být líto, že i přes nespornou produkční kvalitu a vynaložené finanční náklady spojené s jeho dílem Prostřeno! nebude finální zásah takový, jaký je běžný u pořadu Prostřeno! na Primě," stojí ve vyjádření televize.

Je to neuvěřitelné, ale jen během prvního dne vidělo zmiňovaný díl One Man Show na serveru stream.cz milion diváků. Takové sledovanosti TV Prima také dosahuje, ale za mnohem delší dobu. „Premiérové díly Prostřeno!, ve kterých účinkoval Karel Ondrka, vidělo ve 12. týdnu průměrně 694 tis. diváků v CS 15+, share 24,75%. Nejsledovanější byla čtvrteční epizoda, kdy hostitelem byl právě Karel, pustilo si ji 862 tis. diváků v CS 15+, share 29,89%. Tyto premiérové epizody pořadu Prostřeno! zasáhly 2 411 000 diváků (reach  4+). Na webových stránkách má tato série pořadu Prostřeno s Karlem dosud celkem 1 116 424 přehrání," uvádí TV Prima v tiskové zprávě.

Karel už v ´roli´

Tři měsíce žil jako psychicky nemocný

Prostřeno se stalo hitem právě až po odvysílání téhle šílené série. A těchto pět dílů snad vidělo víc lidí než mistrovství světa v hokeji. Prostřeno bylo najednou in, a kdo za to může? No přece náš Kazma. Hodně lidí tehdy spekulovalo o tom, jestli za tím vším není přímo TV Prima a do pořadu nedala herce kvůli zvýšení sledovanosti.

Ondrka musel být dokonalý, nesměl na sobě nechat nic znát a celé dva měsíce musel žít jako psychicky narušený člověk. O všem otevřeně promluvil v rozhovoru pro lidovky.cz. Redaktoři serveru totiž jeho pravou totožnost zjistili ještě před odhalením celé téhle mystifikace. I při rozhovoru se totiž tehdy snažil hrát psychicky nemocného člověk. Novináři z lidovek.cz mu ale na špek neskočili. Když se ho zeptali, jestli za tím vším nestojí Kazma, Ondrkovi prý hodně zatrnulo. Žurnalisté se ale zachovali jako kavalíři a nic neprozradili, celou hru tak nechali dohrát až do konce. „Roli jsem hrál až do chvíle, než se objevila ukázka z One Man Show. Bylo to neuvěřitelně náročné. Totální schizofrenie. Střídaly se mi v životě různé momenty. Nejprve jsem cíleně předstíral tik, sprostě jsem ale například v MHD před dětmi nemluvil. Musel jsem na to ale hodně myslet. Pak už jsem na to ani myslet nemusel. Nebylo to nicméně moc příjemné,“ říká Ondrka v rozhovoru pro lidovky.cz a popisuje, že je úžasné, že zase může chodit normálně po ulici a být sám sebou. Z Karla se ale rázem stala celebrita, lidé se s ním teď fotí na každém kroku.

Karel ´v civilu´: Na aktuální fotce z demonstrace na Václaváku

S Kazmou se poznal během studií filmařiny

V rozhovoru přiznal, že s celou tou partou lidí kolem One Man Show se zná. „Jsou to lidé, s nimiž jsem se potkal během studií filmařiny. Strávili jsme spolu hodně času, koukali jsme na filmy na projektoru a podobně. Jsme prostě jedna banda,“ popisuje Karel pro lidovky.cz. S dalšími aktéry pořadu se zatím nesešel. „Chci kontaktovat Ámose (dalšího soutěžícího). To je kluk, kterého mám rád. I během období mezi zveřejněním zmiňovaných dílů Prostřeno a pořadu One Man Show jsem ho potkal a vzal jsem ho na pivo s naší partou, která věděla, o co jde. Hráli jsme to ale i nadále, takže o ničem nevěděl. Teď ho vytáhnu ven znovu a vysvětlím mu to,“ vysvětluje.

Autoři mystifikace: Kazma uprostřed, Karel vpravo

Lidé ho podporují…

Ohlasy, které má od běžných lidí, jsou prý hodně pozitivní. „Lidé jsou nadšení a sdílí to na sociálních sítích. Od rána mi chodí na Facebooku jedna zpráva za druhou,“ popisuje v rozhovoru a pokračuje: „Akorát jeden starší pán ze Strakonic mi napsal, že se mu ta forma našeho sdělení příliš nelíbí, ale ve finále z toho vznikla velmi milá a příjemná konverzace. Jinak mi dneska pogratuloval prodejce ve večerce u mého domu, který mě denně potkává.“

Z toho, co při natáčení Prostřena viděl, byl ale v totálním šoku. Ze začátku měl z celé té „hry“ trochu výčitky. „Když jsem ale potom viděl z druhé strany, co se tam dělo, tak jsem si řekl, že do nich půjdu. Pravda je, že takové reality show jsou, alespoň pro mě, hodně amorální. Proto mě jejich přístup nepřekvapil. Na druhou stranu, lidé ze štábu jen dělali svoji práci. Otázka je, nakolik jsme schopni přijmout to, čím si vyděláváme peníze,“ popisuje a podotýká, že tam pro něj byla i jedna přidaná hodnota. Byl to úžasný sociální experiment a navíc prý bylo hodně přínosné sledovat ostatní soutěžící a vnímat, jak mění svoje chování podle situace. „Jejich chování bylo právě to, co mě překvapilo. Morálním vítězem celého Prostřena je pro mě Ámos. Považuji jej za skvělého kluka,“ vysvětluje Ondrka pro lidovky.cz.

V bytě byly skryté kamery

A jak to vlastně celé probíhalo? Bylo to dokonale promyšlené, Karel měl totiž Kazmu po celou dobu natáčení „na uchu“. „Kazma mi neustále dával instrukce, které jsem se snažil plnit v souladu s tím, co se zrovna dělo. Nejvíc se to projevilo během čtvrtka, kdy jsem vařil. Vše probíhalo v tom najatém bytě (v něm byl za polopropustným zrcadlem „uvězněn“ Kazmův tým, který skrytě natáčel soutěžící i lidi z Primy. Problém byl v tom, že v tom sluchátku nebylo úplně všemu rozumět, do toho jsem se snažil vnímat štáb, který mi pořád něco říkal, snažil jsem se soustředit na to, co říkám, a neodpovídat mému (Kazmově) štábu. Takhle to probíhalo,“ popisuje Karel.

Bylo to šílené. Během natáčení nosil tepláky, měl vycpané kalhoty, aby to vypadalo, že má stále erekci. V pražském bytě choval slepice, spal v rakvi – tohle prostě nevymyslíte. „Když štáb vymyslel tenhle nápad, byl jsem první, komu zavolali. Toho si moc vážím. Vždycky jsem byl pro každou špatnost. Byla to pro mě navíc velká příležitost zahrát si takovou šílenost. Navíc mám skutečně několik řečových vad, třináct dioptrií a těžkou lupénku,“ popisuje Ondrka pro lidovky.cz a podotýká, že se nechtěl zaseknout a tohle natáčení pro něj byla skvělá příležitost.

Na Primě ho „brali“ hned

V rozhovoru popisuje také to, že na TV Prima nemusel projít ani žádným castingem, že po něm skočili v podstatě okamžitě. A to prý přitom v přihlášce neměli ani všechny informace. „Až postupně zjišťovali, že jsem ještě větší magor, než mysleli. Pak už jsem jen dostával od mého štábu instrukce, co budu dělat. Ne vždy jsem ale dobře rozuměl. Takže když jsme si poprvé sedli s týmem Prostřena, tak jsem se modlil, aby se mě nezeptali, co je to ta polovepřová omáčka,“ směje se Karel.

Byl tam ještě jeden agent…

To ale nebylo všechno,  do téhle série Prostřena byl totiž Kazmou nastrčený ještě jeden agent, a to soutěžící Pavel, který hrál, že je proti Karlovi zaujatý. „To se klukům z týmu nějak povedlo. Už ani nevím jak. Myslím, že tam snad nastrčili někoho, kdo nemohl a Pavel byl jeho náhradník. Byla to naprosto geniální obstrukce. Povedlo se jim to na výbornou včetně toho, že předělali byt a sehnali michelinského kuchaře, který vařil za mě,“ popisuje Ondrka. O sociálním experimentu věděl jen malý okruh lidí. S okolnostmi byla seznámena Karlova matka, otec a sestra a samozřejmě i manželka. „Věděli to i lidé z teď již bývalé práce. Potřeboval jsem si na ten týden totiž vzít dovolenou a potřeboval jsem to nějak obhájit. Navíc jeden z mých exkolegů měl být také do pořadu nastrčený. Musím ale říct, že tajemství lidé drželi ukázkově se mnou,“ říká pro lidovky.cz. Hrozné bylo, že když se chtěl v době natáčení pořadu setkat se svou ženou, nesměl jí chytit za ruku, museli se pořád koukat jen do telefonů a nesměli se spolu ani bavit. „Bylo to hrozně divné. Už jsem se jí za to omlouval a slíbil jsem jí, že už ji nikdy ničemu takovému nevystavím,“ podotýká pro lidovky.cz.

Jedním z hlavních cílů pořadu, bylo upozornit veřejnost na psychsickou poruchu, projevující se vadou řeči – Tourettův syndrom. Tím totiž trpí i jeden člen Kazmova týmu. „Jakmile se někdo z nás snaží prezentovat tak, že je normální, lže sám sobě. Normalita neexistuje. Je to uměle vytvořený stav něčeho, co je považováno za ideální. Ale realita je jinde,“ vysvětluje Ondrka.

Kde je to vlastně Kazma?

A kde se vlastně vzal Kamil Bartošek, alias Kazma Kazmitch? Narodil se v roce 1985 v Kroměříži. Není to žádný troškař a ví, co dělá, vystudoval totiž mediální sociální a mediální komunikaci. Před založením One Man Show na serveru stream.cz, působil i jako moderátor na Fajn rádiu. One Man Show ale neznají jen lidé v České republice. Média v řadě zemí totiž informovala o dvojníkovi herce Jima Carreyho, který se objevil na předávání filmových cen Český lev, a kdo za tím byl? Jasně že Kazma. Slavnou se také stala fotografie pozadí zpěváka Justina Biebera – samozřejmě to byl Kazmův fake. Už teď se těšíme na další díly. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Antonín Pořízek