Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Češi čelí mediální manipulaci v novinách i v televizi. Novináři prchají, volají SOS a prosí o pomoc EU. Oponenti tvrdí, že špinavé prádlo se pere doma

19.05.2017
Češi čelí mediální manipulaci v novinách i v televizi. Novináři prchají, volají SOS a prosí o pomoc EU. Oponenti tvrdí, že špinavé prádlo se pere doma

Foto: Facebook

Popisek: O cenzuře a boji s mocnými ví novinářka Sabina Slonková hodně

Zatímco se většina nás ukolébala v naději, že u nás máme konečně svobodu a demokracii, do českých médií se navrátila cenzura, autocenzura a manipulace. Tímto neblahým trendem se má začátkem června dokonce zabývat i evropský parlament. Většina našich europoslanců se tomu snaží zabránit s výmluvou, že si podobné problémy dokážeme vyřešit sami. Jenže zcela jiného názoru jsou novináři, sdružení v organizaci Free Czech Media. Ti jsou přesvědčeni, že situace v českých médiích je velmi vážná.

Obrátili se proto na členy Výboru Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. V dopise, který jim zaslali, varují, že v naší zemi došlo v posledních třech letech k závažným mocenským zásahům proti principu nezávislosti klíčových deníků, k pokusům o manipulaci zpravodajství v nejsilnějších televizních stanicích nebo zastrašování reportérů veřejnoprávní ČT. Česká republika podle nich přitom až donedávna patřila k zemím s nejvyšší mírou nezávislosti.

Od cizinců k magnátovi

V této souvislosti připomínají, že jedním z vlivů, který k tomu výrazně přispěl, byl fakt, že se u nás na šíření svobodných informací podílely profesionální mediální domy z Německa a z dalších zemí s rozvinutou demokratickou kulturou. Tato situace se prudce změnila v roce 2013, kdy koupil nejvýznamnější české vydavatelství magnát Andrej Babiš a získal tak tradiční liberální deníky MF Dnes, Lidové noviny a hlavní pražské noviny Metro. Následně k tomu přikoupil nejsilnější komerční rozhlasovou stanici Impuls. Poté, co tato média získal, zahájil agresivní politickou kampaň se svým hnutím ANO, uspěl v parlamentních volbách a stal se vicepremiérem a ministrem financí. Když  Babiš ovládl  svá média, odešli z nich prakticky všichni zkušení novináři a reportéři, dokonce i  šéfredaktoři a došlo v nich k zásadnímu obratu.

Manipulace v bulváru i televizi

To se však netýká pouze Andreje Babiše, ale i dalších magnátů, kteří po odchodu zahraničních vydavatelů koupili některá jiná česká média. K manipulaci tak podle autorů dopisu dochází například i v nejčtenějším českém bulvárním deníku Blesk nebo v nejsilnějších komerčních televizních stanicích Prima a Nova. Z té byli dokonce vyhozeni dva novináři, kteří se nyní kvůli výpovědi soudí. Jakkoliv je však dopis, který podepsali předsedkyně Free Czech Media Johana Hovorková a  šéfredaktor deníku  Forum 24 Pavel Šafr, alarmující, je nezpochybnitelné, že nezávislost českých médií  byla  problematická i v době, kdy je vlastnili zahraniční vydavatelé.

Horší než Babiš

Své by o tom mohla vyprávět známá česká investigativní novinářka Sabina Slonková. Ta poprvé odešla z MF Dnes v roce 2003 kvůli tomu, že byl tehdejším šéfredaktorem Pavlem Šafrem pozastaven její článek, informující, že se na MFF v Karlových Varech nechávají hostit politici na účet společnosti ČEZ a Telecom.  Je paradoxem, že Slonková si o Šafrovi myslí, že by byl vysněným šéfredaktorem právě pro Andreje Babiše. Řekla to ve velmi zajímavém rozhovoru pro časopis  Mediažurnál. Dodala však, že tuto kapitolu již uzavřela a nechce si s Šafrem vyřizovat účty.

Potíže s bývalým šéfredaktorem Šafrem, a poté i s Andrejem Babišem (když se na půl roku stala šéfredaktorkou  jeho MF Dnes), jsou však zanedbatelné ve srovnání s tím, co Slonková zažila v roce 2002. Za články, které do MF Dnes napsala o Karlu Srbovi,  ji chtěl tento bývalý sekretář  ministerstva  zahraničí nechat zavraždit a byl za to později odsouzen na dvanáct let. Smrti tato novinářka unikla jen díky tomu, že nájemný vrah  nakonec sám kontaktoval policii.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová