Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

... v koši nekončí! Ani v tom virtuálním na obrazovce

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tu prazvláštní hysterii, kterou herci oplývají, nemají snad ani ženy, vypráví známá herečka. Na přetřes přišel i alkohol, kafe, cigarety. A Kokain

18.05.2017
Tu prazvláštní hysterii, kterou herci oplývají, nemají snad ani ženy, vypráví známá herečka. Na přetřes přišel i alkohol, kafe, cigarety. A Kokain

Autor: TV Barrandov

Popisek: Kateřina Macháčková

Herečku Kateřinu Macháčkovou si asi ještě pamatujete ze seriálu ČT Život na zámku. Dnes sedmašedesátiletá herečka je již hrdou babičkou a vnoučata by chtěla mít pořád u sebe. Rozhodně ale nemá jenom klady. V rozhovoru na serveru revue.idnes.cz sebekriticky přiznala, že má hodně komplikovanou povahu. Překvapí vás možná i její názory na kuřáky či výroky o tom, že se studenty zkouší „Kokain“.

Jak sama říká, nad spoustou věcí ani nepřemýšlí. Jede střemhlav vpřed a nevnímá prý díky tomu ani negativa stárnutí, což se jí hodí. „Jsem narozená ve Střelci a mám ascendent Raka, což znamená, že činím neuvážené kroky a pak dělám kroky zpět. Někdy dokážu i několik let přemítat, kde jsem třeba udělala chybu. Jdu zkrátka z extrému do extrému a tady asi vzniká ten můj poděs,“ popisuje v rozhovoru revue.idnes.cz.

Je dobrá matematička

V seriálu Život na zámku hraje profesorku Královou, která učí matematiku, asi jste ale nevěděli, že Macháčková matematiku a fyziku skutečně miluje. Jak ale podotýká, čistě racionální člověk prý není. „Věřím i v mystickou moc čísel a myslím, že takhle to měli i všichni velcí vědci těchto oborů. Vnímali jistý přesah do neprobádaných oblastí, stejně jako já,“ říká.

Mnoho lidí mimo branži se diví, jak se herci dokážou naučit nekonečné stránky textu. Macháčková na to má svůj recept. „Texty čtu neustále dokola, než začnou ulpívat první ostrůvky v paměti, od těch se pak odrážím dál. Další fáze je jakási vnitřní práce na roli, která mě absolutně pohltí, když zkoušíme něco nového,“ popisuje herečka a pokračuje: „Od mládí mám vypěstovaný okruh veřejné samoty, takže i přes svou stydlivost a plachost nemám problém si třeba začít roli na veřejnosti předehrávat i v prostoru. Užaslé pohledy okolí mě v takové chvíli nemají šanci zastavit."

V rozhovoru dále vzpomíná i na moderování živých vstupů při reprízování v té době progresivního seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka. Při jeho opakování totiž místo Josefa Dvořáka moderovala živé vstupy. Ještě dnes na to nostalgicky vzpomíná. Prý často neplatilo to, co se předem dohodlo a režisér Filip po ní chtěl, aby řekla něco úplně jiného, než se předem naučila. „Povedl se mi tam i dobrý vtip ve chvíli, kdy se Josef Dvořák alias kuchař Kuřátko měl rozhodnout mezi názory Libušky Šafránkové a Stelly Zázvorkové. V tom volal divák, že by se přiklonil k mladší představitelce, což jsem, nevím proč, okomentovala slovy: I ze staré slepice se dá uvařit dobrá polévka. Jistě si umíte představit, co v tu chvíli ve studiu následovalo,“ podotýká s úsměvem Macháčková.

Procestovala Japonsko i Kambodžu

Známá herečka je i velká cestovatelka. Z cesty na Bora Bora dokonce napsala i cestopis Útěk z ráje. Navštívila Japonsko, Vietnam, Kambodžu i Mexiko. Ale cestování jí stále láká. Jak redaktorům idnes.cz prozradila, táhne jí to i do Jižní Ameriky či Afriky. Čím dál víc se prý ale bojí létat. Nový cestopis prý zatím nechystá, i když materiály pro něj má připravené. Díky tomu, že učí na Státní konzervatoři, tak může cestovat jen o prázdninách. „Jenže to mají prázdniny i moje vnoučata, což se trochu překrývá. Chci být u toho, jak vyrůstají, cestování mi snad neuteče,“ říká herečka.

Vadí jí fašizující potírání kouření

Na otázky redaktorů idnes.cz, zda má nějaké závislosti, odpovídá záporně. Prý žádné nemá, ale má pro ně pochopení. „I když jsem celoživotní nekuřačka, vadí mi až fašizující potírání kouření už i ve vyhrazených prostorách. K divadlu zkrátka alkohol, kafe a cigarety vždycky patřily. Ruská novela Kokain byla moje první dramatizace vůbec, na svoji realizaci čekala ale celých deset let,“ popisuje.

O slavném otci napsala dvě knihy

Na svého otce, významného herce a divadelního režiséra Miroslava Macháčka stále vzpomíná. Napsala o něm i dvě knihy. Prý mají i velmi podobné povahy. „Náš identický workoholismus, neschopnost odpočívat nebo žít osobní život na úkor práce, to vše nás spojuje. Samozřejmě i skrývaná vnitřní nejistota a zároveň umanutost, kterou po nás ostatně podělil i můj syn, dnes profesí režisér,“ popisuje herečka a pokračuje: „Aby toho nebylo málo, i moje maminka, operní pěvkyně, byla komplikovaná osoba, takže kromě lásky k opeře a k hudbě vůbec v sobě nacházím i tu její zapeklitost.“

Herectví není pro muže

Není tajemstvím, že má syna s hercem Petrem Svojtkou. Díky tomu mohla nahlédnout hodně blízko do duše herce, i když sama tvrdí, že to není profese pro muže. „Petr byl můj první kluk. Zamilovala jsem se a tehdy jsem neřešila, že je herec. V jiném prostředí jsem se ostatně ani moc nepohybovala, takže to byl celkem přirozený výběr,“ vysvětluje na serveru revue.idnes.cz a podotýká, že nemá srovnání s jinými profesemi, než jsou ty umělecké. „Jak jsem však poznala spoustu svých kolegů herců, tu prazvláštní hysterii, kterou oplývají, nemají snad ani ženy,“ popisuje.

Práce má Macháčková nad hlavu. Učí na konzervatoři, pro TV Barrandov natáčí Doktorku Kellerovou, kde hraje matku Kateřině Brožové. A aby toho nebylo málo, účinkuje v Divadle pod Palmovkou či v ABC. A tomu všemu ještě ta vnoučata a cestování. Zkrátka dělá to, co jí baví. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Antonín Pořízek

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace