Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zloděj volá, chyťte zloděje. Andrej Babiš čelí další žalobě, tentokrát kvůli EET. Je to projekt plný lží a podvodů a z Česka dělá byrokratické peklo

18.05.2017
Zloděj volá, chyťte zloděje. Andrej Babiš čelí další žalobě, tentokrát kvůli EET. Je to projekt plný lží a podvodů a z Česka dělá byrokratické peklo

Ministr financí Andrej Babiš čelí několika trestním oznámením a žalobám. Týkají se především kauzy jeho korunových dluhopisů, ale také projektu elektronické evidence tržeb, na němž si velmi zakládá. Nejnovější žaloba jej viní z toho, že se kvůli EET dopustil lživých tvrzení a dokonce i podvodu. Na tom, že je Andrej Babiš lhář, se minulý týden dokonce usnesla i poslanecká sněmovna.

Žalobu podal zakladatel  iniciativy „Radostné Česko bez EET'“  Radoslav Buzek. Ten dlouhodobě upozorňuje na to, že Andrej Babiš a jeho ministerstvo ohledně EET mystifikují veřejnost a kvůli tomuto zákonu se z Česka stává byrokratické peklo. Navíc podle něj  Babiš uráží podnikatele tím, že jim nadává jim do zlodějů. Přitom v tomto případě více než kdykoliv jindy platí: „Zloděj volá, chyťte zloděje.“

Jedna lež za druhou

Na tiskové konferenci, kterou Buzek kvůli žalobě na Andreje Babiše svolal, uvedl konkrétní případy Babišových nepravdivých tvrzení. Na začátku roku například tvrdil, že díky zavedení EET vzrostly v oblasti gastronomie a ubytovacích služeb tržby o sto procent, podle faktických údajů z Českého statistického úřadu však ve skutečnosti činil tento nárůst pouze necelých osm procent.  Další Babišovou oblíbenou lží je jeho tvrzení, že je EET zavedeno ve většině vyspělých zemí. Ve skutečnosti má však ze zemí G 20 mírnější formu registračních of-line pokladen jen Itálie a Turecko. Jinak není prakticky v celé západní Evropě  zavedena.

Všeci kradnú

Buzek zároveň připravuje další žalobu a to za šíření nenávisti.  Podle něj  Babiš říká, že všichni podnikatelé kradou a cílem soudního procesu je, aby se jim omluvil. Také v tomto případě předložil Buzek fakta. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu se daňové úniky u nás odhadují ve výši  sto miliard korun,  na podnikatele a živnostníky ale připadá pouze zlomek této částky, kolem sedmi procent. Naprosté většiny úniků  se dopouštějí velké firmy, jichž se  EET netýká. EET navíc vůbec neřeší  daňové optimalizace (viz kauza korunových dluhopisů) nebo práci na černo, prostituci a podobně.   To, že EET vyvolala obří vlnu nenávisti proti podnikatelům, potvrzují diskuse na sociálních sítích: „Čím déle EET pojede, tím více si  budou šizuňkové rvát vlasy a řičet na všechny strany, jaká je to hrůza, že si  nebudou moct tolik urvat pro sebe,“ myslí si například Václav Svoboda.

Díky Babišovi konečně odpočinek

Jenže, zatímco většina podnikatelů a živnostníků se s  EET  smířila, nakonec má tento kontroverzní zákon největší dopad na občany. Kromě toho, že někteří obchodníci museli kvůli nákladům na  EET zdražit, řada z nich se rozhodla, že už má buzerace státu dost a rozhodli se svoji činnost ukončit a zavřít své obchody nebo restaurace, především v menších obcích. Patří mezi ně i paní Helena, která ve svém krámku  podnikala od roku 1989: „Celá ta léta jsem neměla pořádnou dovolenou, vždy tak maximálně dva, tři dny. Kvůli zavedení EET jsem se rozhodla zavřít. Na výpomoc jsem zaměstnávala dvě důchodkyně, které ovšem odmítly EET pokladnu obsluhovat, ze strachu, že to nezvládnou. Všechny tři jsme si podnikáním přivydělávaly k mizerné penzi. I když jsme celý život platily daně a pojistné, stát nám vyměřil důchod kolem deseti tisíc, což je oficiálně hranice chudoby. Tak si teď místo každodenní dřiny požádáme o doplatek na bydlení a konečně si odpočineme,“ těší se Helena.

Při svých útocích na podnikatele si Andrej Babiš asi neuvědomil, že z celkového počtu zhruba milionu OSVČ tvoří téměř 400 tisíc OSVČ s vedlejší činností, které si přivydělávají k zaměstnání nebo důchodu. A počet těch, co provozují  činnost hlavní, stále klesá. Za posledních deset let jich ubylo více než sto tisíc.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová