Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pilný ministr. Agónie koalice pokračuje, pokud do toho Zeman nešlápne. Sobotka s Babišem se nemůžou ani cítit a...

17.05.2017
Pilný ministr. Agónie koalice pokračuje, pokud do toho Zeman nešlápne. Sobotka s Babišem se nemůžou ani cítit a...

Foto: ČT / repro

Popisek: Ivan Pilný, pravděpodobně nový ministr financí po Babišovi

Jejich dnešní schůzka, na níž Babiš splnil premiérův požadavek a nominoval za sebe na ministerstvo financí poslance ANO, šéfa Hospodářského výboru sněmovny, který přišel z korporátu (zakládal Microsoft ČR a řídil Český Telecom), Ivana Pilného, trvala pouhých patnáct minut. Déle spolu být v jedné místnosti zřejmě nemohou... „Bude ukončen spor, který byl vyvolán v rámci koalice,“ zaradoval se Sobotka. „Žádná ze tří stran se nechystá vypovědět koaliční smlouvu, žádná se nechystá odejít z vlády,“ dodal premiér. A to přestože koalice je ve stavu klinické smrti. Hoši chtějí dovládnout a asi se jim to povede. Na tohle ani prezident nemůže nic říci.

Když Pilnému jeden z novinářů popřál před schůzkou hodně štěstí, pravděpodobný vrchní financ opáčil, že neví, jestli to není spíše na kondolence, jak právě sdělila iDnes.cz... Komentátoři zatím mlčí, opět si brousí pera, aby napsali něco překvapivého a nečekaného. Jediné, které Sobotkovi již vynadalo, je Šafrovo Svobodné fórum… Jak se v nominaci ocitl Pilný, považovaný v ANO za tak trochu stranického rebela? Premiér trval na tom, že od ANO chce nominaci odborníka, který ale zároveň není spojený s někdejší Babišovou společností Agrofert. Kvůli tomu předtím odmítl náměstkyni Alenu Schillerovou i ministra životního prostředí Richarda Brabce. A tak Babiš vytáhl z klobouku třetí jméno, právě Ivana Pilného.

Konec Boromira Sobotky?

Svobodné fórum se zlobí: „Pryč je Bohuslav Sobotka minulých dní, tedy silný předseda vlády, který dává jasně najevo, že on je šéfem. Vrací se slabounký premiér, který se nechce s nikým dohadovat a především v soubojích s Andrejem Babišem ustupuje do kouta a nechá svého vicepremiéra, aby si dělal, co chce. Tentokrát si Sobotka nemůže na nic stěžovat, protože souboj vzdal. Sobotka přistoupil na návrh Andreje Babiše a Ivana Pilného chce jmenovat šéfem státní kasy hned, jak bude připraven po návratu z Číny Miloš Zeman. Na tiskové konferenci svůj zbabělý čin omlouval tím, že Pilný nemá napojení na Babiše a Agrofert, a že rozhodně dokáže úřad dobře vést.“

Vláda je mrtvá, jen se to všichni bojí přiznat

S podle nás zásadním názorem, na němž poslední události nic nemění, přišel v úterý komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka. Ten pojmenoval současnou politickou situaci. „Tato vláda je mrtvá,“ konstatoval nahlas Pečinka. Nedělní Otázky Václav Moravce České televize podle Pečinky ukázaly, že dvě nejsilnější koaliční strany ČSSD a ANO mají k sobě dál než koalice a opozice. Současně však platí, že ani sociální demokracie, ani ANO to nechtějí říct nahlas. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš dosud nebouchl do stolu a neřekl, jdeme pryč. Totéž platí o Sobotkovi, ani on není ochoten bouchnout do stolu, sestavit menšinovou vládu bez hnutí ANO, a toto hnutí tím kompletně odstřihnout od moci.

Který z politiků teď udělá onen zásadní krok? Udělá ho vůbec někdo? Podle Pečinky nemůžeme očekávat, že by situaci nějak vyřešil prezident Miloš Zeman. Formálně se teď sice čeká na to, až se vrátí z Číny, jenže až se vrátí, nezmění se prakticky nic. Miloš Zeman totiž není podle komentátora řešitelem sporů, ale jednou ze stran sporu. A Pečinka se ukázal také jako dobrý prorok: „To by oba, Sobotka i Babiš, nesměli hrát na efekt a bát se, že jim v ruce zůstane černý Petr rozbíječe koalice. Jak ale můžete rozbít něco, co už je dávno mrtvé? Teprve příští dny ukážou, kdo má větší smysl pro HRU. Nakonec to může skončit v půli cesty – Babiš mimo vládu, ale ministerstvo financí pod jeho kontrolou. To by hodně zpochybnilo smysl celé vládní krize,“ napsal včera.

A dnes už vše nasvědčuje tomu, že je to přesně tak, vládní krize neměla žádný smysl, jen rozčeřila vody. Hoši ukázali svaly, Bělobrádek a lidovci se zachoval tradičně (strana mírného pokroku v mezích zákona, která v zásadě nakonec souhlasí se vším) a… Dosaďte sami.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace