Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hon na Šumana. Kauza nahrávky: Kdo za nimi stojí, proč se často objevuje jedno jméno - Chovanec, a co je spojuje s Nagyovou

16.05.2017
Hon na Šumana. Kauza nahrávky: Kdo za nimi stojí, proč se často objevuje jedno jméno - Chovanec, a co je spojuje s Nagyovou

Foto: Repro, fotomontáž

Popisek: Julius Šuman. Takový vizuál zvolila tajemná skupina, která nahrávky zvěřejnila

13. 11. 2016. Dneska asi neco spustim. To je první příspěvek tvitterového účtu, o němž v té době nikdo nevěděl. Účet, nazvaný Julius Šuman, což byl prý řídící důstojník Andreje Babiše u StB, začal rezonovat až v květnu. Na prvního máje napsali: „Ahoj debilové! Už jste si stáhli toho novýho @AndrejBabis? My jo a je to prvotřídní agrometal. Ukázka dnes, zbytek jindy. Lásky čas, jo?“ A tajné nahrávky, zachycující bývalého novináře Marka Přibila s Andrejem Babišem, pořádně otřásly Českem. A kauza není zdaleka u konce.

Jednak proto, že twitterový účet říká: „Andrej Babis ma na kazdeho slozku. My mame slozku na Andreje Babise. Jsme Skupina Juliuse Šumana, ktera v anonymite sbira informace o AB.“ Je to, co zveřejnili, vše, co mají? Nebo budou pokračovat? Kdo nahrávky pořídil? Proč a komu to mělo posloužit? A ta nejdůležitější otázka zní – kdo se za tajemným twitterovým účtem skrývá?

Shrňme si, co víme s poměrnou jistotou, byť mnohdy jde jen o spekulace, které ale podporují zjištění různých novinářů, jak si přečtete v článku dále. Takže, za prvé. Zveřejněné záznamy jsou sestříhané, jejich originály nejsou k dispozici, takže se ve skutečnosti neví, co opravdu Babiš řekl. Dále, na dosud třech zveřejněných nahrávkách, pořízených v Babišově restauraci Sokolovna, hovoří bývalý novinář Marek Přibil, jehož hlas je jasný, a Andrej Babiš, který byl zjevně od mikrofonu dále, takže je slyšet mnohem hůř. Také mluví daleko méně než Přibil. Nahrávky pořídil Přibil, jeho motivace není jasná, možná si zpočátku jen pořizoval záznam pro vlastní potřebu. Pak ale nahrávky pustil dále, pravděpodobně je prodal. Za Přibilem stojí veřejnosti neznámý expolicista Hájek, který s ním spolupracuje, což Přibil potvrdil.

Komu eventuálně nahrávky prodal? Zde vstupujeme na velmi nejistou půdu. Na otázku Cui bono, komu to prospělo, lze odpovědět: ČSSD, která na prahu klinické smrti v předvolebních průzkumech nabrala vítr do plachet a staví se teď jako největší obránce demokracie. Sám Babiš stále opakuje jméno oranžového ministra vnitra Chovance. Kdo se skrývá za twitterovým účtem s názvem Julius Šuman, nelze zjistit, leda by se k němu někdo sám přihlásil. Anebo to práskl nějaký zaměstnanec Twitteru, což je málo pravděpodobné. O tom také bude řeč dále.

Policie v akci?

Jak dnes napsaly Novinky.cz, policie již zmíněné nahrávky prošetřuje. Ujištění přinesli zástupci policie na bezpečnostní radu státu. „Neslo se to ve věcné rovině. Nebylo to výjimečně vyhrocené. Asi i díky tomu, že tam byl širší okruh lidí, kteří nejsou příliš emoční. Nejsou to politici. Nemáme se právo dozvědět nějaké detaily. Pokračuje to směrem, kterým to má pokračovat. Pan ministr Babiš opakovaně tvrdí, že se s živým policejním spisem neseznámil. Padlo to tam znovu,“ komentoval jednání rady ministr životního prostředí a Babišův pravděpodobný nástupce ve funkci prvního vicepremiéra vlády Richard Brabec (ANO) a dodal: „Pan ministr říkal, jako opakovaně, že podal v té věci trestní oznámení.“ Mno. Zatím policie prošetřovala kde co a nevyšetřila vůbec nic. Takže s PČR jsme v klidu. Tady, jak dále dokážeme, má navíc možnosti limitně blízké nule. Co dále víme?

Nahrávky byly sestříhány

To potvrzuje ostatně sám Přibil, jak se dočtete dále... Ke kauze se vyjádřil i známý televizní režisér Jiří Adamec. Ten stojí na straně Andreje Babiše. K samotným nahrávkám řekl: „Jako televizní profesionál jsem nesčetněkrát v záznamech pořadů ve střižně upravoval mluvený projev desítek „spíkrů“, kteří nebyli zcela brilantními mluviči, a bylo třeba, aby diváci nebyli obtěžováni jejich profesionální nemohoucností. A tak jsem dlouho a pečlivě jejich projevy s kvalitním zvukařem sestříhával… Dokonce jsme z písmenek vybraných z jejich jiných slov vytvářeli slova nová, a dávali tím jejich nešikovným promluvám smysl. Ano, není nesmysl, když pan Babiš říká, že jeho tajně zaznamenávaná audiokomunikace s novinářem mohla být do potřebného vyznění sestříhána. Jde to technicky zcela určitě. A není to ani extrémně obtížné. Navíc dnes existují nesčetněkrát kvalitnější zařízení, na nichž to jde o hodně snadněji a také kvalitněji. K nepoznání dobře. Ani v nejmenším neříkám, že pan Babiš mluví o svém nešikovném setkání s novinářem stoprocentně pravdu, to nevím, jako to neví kromě nich dvou nikdo, ale tvrdím, že když existuje nějaký zvukový záznam, že rozhodně nemusí být autentický, že může být velmi profesionálně nemravně upravený včetně obrácení významu a vyznění komunikace.

Nahrál to sám Přibil, tvrdí Kroupa

Známý investigativní novinář Janek Kroupa si řekl své už před pár dny. Svá slova, jež řekl Rozhlasu.cz, opřel nejen o vlastní zjištění, ale prý také hovořil se samotným Přibilem. Jeden z účastníků rozhovoru měl podle Kroupy nahrávací techniku na sobě. „S pravděpodobností hraničící s jistotou můžeme říct, že ty nahrávky nahrál Marek Přibil,“ podotkl Kroupa. Proč, to Kroupa zatím neví. Jen uvedl, že dnes již bývalý novinář MF Dnes Přibil spolupracuje se skupinou, která zahrnuje bývalého pracovníka Útvaru zvláštních činností. V celém případu má prý také figurovat bývalý policista, blízký k Rittigovi. „Má a měl kontakty na velmi vlivné lidi z českého byznysu,“ dodal Kroupa. Podle jeho zjištění se však objeví další záznamy s ministrem financí Babišem, v němž má jít mimo jiné o přípravu jakýchsi kompro materiálů na samotného šéfa hnutí ANO. „Měli by je připravovat lidé kolem Penty a Alojze Lorence (bývalý šéf StB) a měly by se týkat spolupráce Andreje Babiše s KGB,“ sdělil Kroupa. 

Objevuje se jméno, spojené s kauzou Nagyová

Za Přibilem stojí podle Kroupy bývalý policista a obchodník s informacemi Stanislav Hájek, který pracoval pro lobbistu Ivo Rittiga. Zjistil to investigativní tým Radiožurnálu právě v čele s Jankem Kroupou, který s Hájkem hovořil: „Bylo to tak, že když jsem s ním seděl na schůzce ve středu, kdy unikla nahrávka, která ho pomohla identifikovat, najednou Přibilovi zazvonil telefon s tím, že jsou to lidi napojení na cizí tajné služby. V devět hodin večer měl jet do hotelu Holiday Inn, kam jsem ho vezl. Na schůzku mě nepustili, nicméně jsem ty lidi viděl a jednoho z nich se nám podařilo identifikovat jako Stanislava Hájka. To není agent tajné služby, ale je to bývalý policista, byl tuším náměstkem ÚZČ (Útvar zvláštních činností služby kriminální policie a vyšetřování - pozn. red.),“ popsal Kroupa.

Kdo je expolicista Hájek?

Jméno Stanislava Hájka na jaře 2012 zachytili detektivové protimafiánského útvaru, kteří sledovali lidi v okolí šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové, dnes Nečasové. Ta se scházela mimo jiné s lobbistou Ivo Rittigem, vyšetřovaným kvůli zmanipulovaným veřejným zakázkám a praní špinavých peněz, i se šéfem ČEZu Danielem Benešem. A oba se snažili protlačit Hájka na šéfa Útvaru zvláštních činností, z něhož odcházel ředitel Tomáš Almer. „Beneš sděluje Nagyové, že Almer končí a chceme JUDr. Stanislava Hájka, životopis jí dá večer a dodává, že ta pozice je důležitější než někteří ministři," stojí v dokumentech policie. A Nagyová si to vzala za své a premiérovi Nečasovi v jednom rozhovoru řekla: „Hájek je náš zájem, na tom trvám."

Mohl je prodat komukoliv...

„S Hájkem jsme dvakrát mluvili, 'on the record' rozhovor poskytnout nechce, nicméně říká, že s Přibilem skutečně spolupracuje a stojí za ním. V současné době mu shání právníka a tvrdí, že dalším účastníkem schůzky v Holiday Inn byl policista ve službě. Jméno nám říct nechtěl a nám se ho nepodařilo zjistit,“ řekl k bývalému policistovi ještě Kroupa. A dodal: „Hájek ty nahrávky mohl prodat komukoliv. Má nějakou genezi, v současnosti je v civilu a zjevně je náplní jeho práce shromažďovat informace a posílat je dál. Komu je mohl prodat, je opravdu ve hvězdách. Nemyslím si, že nahrávky vznikly na objednávku. Pokud je tahle skupina shromáždila, mohla je prodat komukoliv a nemusel to zrovna být Rittig. Hájek má kontakt na byznys, do politiky, stejně tak je mohl prodat Andreji Babišovi, mohl je prodat komukoliv.“

Proč to Přibil celé dělal?

„Těžko říct, každopádně ze schůzky se skupinou kolem Stanislava Hájka přišel s tím, že mu budou platit nějaké peníze. A pravda je, že Hájek se o něj stará, pořád s ním nějak spolupracuje. A MAFRA (vydavatelství, pro které Přibil jako novinář pracoval a Andrej Babiš ho koupil) mu pravděpodobně dává také nějaké odstupné, takže všichni chtějí, aby mlčel,“ soudí investigativec Kroupa, který na kauze nahrávky již odvedl obrovský kus práce.

A zase ten Chovanec?

Do pátrání se pustil i server Neovlivni.cz. Neovlivni.cz. Podle něj odposlechy, pořízené v Babišově restauraci Sokolovna, Babiše krajně znepokojily. Neví totiž, co dalšího se z prostor Sokolovny ještě objeví. A Šuman tvrdí, že další nahrávky má v zásobě, napsal web, který tvrdí, že Babiš zadal svým podřízeným, aby vypátrali, kdo za odposlechy stojí. Ministr totiž před časem investoval do lepšího zabezpečení Sokolovny, mimo jiné právě kvůli obavám z odposlechů. Jako nejslabší místo si tak Babišovi spolupracovníci vyhodnotili ministrovu ochranku, píše web. Od konce roku 2015 totiž ministr nevyužívá služeb svých vlastních tělesných strážců, které si do té doby najímal a platil sám. Poté, co jemu i rodině někdo vyhrožoval likvidací, ministr požádal o státní ochranku. Od té doby jej střeží bodyguardi z jednotky, která spadá do gesce Babišova největšího rivala, ministra vnitra Chovance. A ještě jedna věc podle webu Neovlivni.cz spojuje tuto kauzu s Chovancem. „Marek Přibil totiž sehrál roli v kauze Chovancovy nahotinky. Fotomontáže, kterou Babišovi zaměstnanci z Mafry přinesli ministrovi vnitra, aby se jim vyjádřil, co tomu říká. Přibila a další lidi z vydavatelství pak kvůli podezření, že se pokusili diskreditovat ministra vnitra, vyšetřovala policie. Do případu byly zataženy i tajné služby a podle některých zdrojů byly v kauze nasazeny právě i odposlechy,“ píše web.

Ochranka? Nepravděpodobné

Server z Bakalovy stáje iHned.cz také hovořil s novinářem Přibilem: „Média už mě nezajímají, budu se snažit najít společensky užitečné uplatnění," napsal Přibil v SMS pro iHned.cz. A dodal, že by se novináři měli ptát ministra vnitra Milana Chovance, proč přes ochrannou službu nechává nahrávat politiky. Podobné hlasy zazněly od členů Babišova PR týmu, který sdělil, za nahrávkou stojí buď ministrova ochranka, nebo civilní rozvědka.

Bývalý šéf policejního odposlouchávacího útvaru Tomáš Almer zmíněné teorie nepovažuje za pravděpodobné. Z nahrávky je patrné, že Přibil sedí vždy velmi blízko mikrofonu, což by teorii o akci ochranky příliš neodpovídalo, píše iHned.cz. „Ale dnes je odposlouchávací technika taková, že je těžké nahrávku zanalyzovat tak, aby bylo jasné, kdo a čím ji nahrál," uvedl Almer.

První to zveřejnilo Svobodné fórum

Nahrávka se objevila na twitterovém účtu Julius Šuman. Sám Babiš v ČT původně označil za původce nahrávky šéfredaktora webu Svobodné fórum, který záznam zveřejnil jako první, Pavla Šafra. Ten to popírá a vysvětluje: „Věděli jsme už půl roku, že je třeba profil Julius Šuman sledovat. Už tehdy tam měli materiál o vysoké přítomnosti agentů StB v ANO. Takže jsme záznam převzali z oněch stránek, a kdo za nimi stojí, nevíme." A Šafr dodává: „Důležité nám ale nepřipadá, kdo nahrávku pořídil, ale že dokazuje, že Babiš skutečně obsah MF Dnes ovlivňoval."

Přepis videa ze Zpráv Seznamu

Zde si dovolíme publikovat pro vás doslovný přepis větší části ejnovějšího příspěvku médií do této kauzy. Seznam zprávy  se hlavně věnuje právě tomu, kdo by mohl být Julius Šuman…  

Moderátorka ve studiu: Už týden na internetu kolují nahrávky, na kterých mluví ministr financí Andrej Babiš s dnes už bývalým novinářem MF DNES Markem Přibilem. Poslední záznam se objevil včera a ministr s novinářem v něm diskutují nad policejním spisem. Na všechny nahrávky jsme se podrobně podívali s odborníkem na technologie a bezpečnost a ten nám řekl velmi překvapivé informace.

Pokračuje redaktor Petr Švihel: Pod jménem Julius Šuman anonymní skupina zveřejňovala na sociální síti Twitter nahrávky s Andrejem Babišem. Co všechno lze o nich zjistit, to se snažím vypátrat s Pavolem Luptákem. Proč zrovna sociální síť Twitter?

Lupták: Souvisí to s tím, že Twitter je podstatně otevřenější, proto ho používají i různé teroristické organizace jako je Islámský stát. Používají ho všechny pornohvězdy, které by měli na Facebooku jinak zablokovaný účet. To je jedna věc a druhá věc, Twitter víc stojí za právy uživatelů, co se týká například soudů. To je tedy důvod, proč se rozhodli použít Twitter.

Švihel: Je to tedy chytrá volba, z těch sociálních sítí, které se nabízí?

Lupták: Já si myslím, že to byla celkem chytrá volba, protože to tam bude dlouho.

Švihel: Co můžeme o tomto účtu vypátrat?

Lupták: Pokud bychom kontaktovali společnost Twitter s nějakým soudním příkazem, tak bychom zřejmě získali IP adresy počítačů lidí, kteří tam ten obsah vložili. Ale je pravděpodobné, že tito lidé použili anonymní sítě, takže získané informace by neměly žádnou hodnotu.

Švihel: Bez této spolupráce s Twittrem jsme schopní zjistit střípky informací o této skupině?

Lupták: Jsme schopni udělat nějakou analýzu metadat osahu. Já osobně jsem použil dva nástroje. Zjistil jsem, že v jednom případě byl ke zveřejnění a administraci stránky použit nějaký ipad.

Švihel: Ve dvou ze tří nahrávek odkázali na YouTube profil a pokaždé na jiný. Pokaždé si založili nový, má to nějaký smysl právě z toho důvodu, že jsou víc anonymní?


Lupták: Já si myslím, že je to přesně z nějakého bezpečnostního hlediska. Služba Twitter či Google potřebuje nějakou sms verifikaci, tak to se dá jednoduše vyřešit tím, že si dotyční zakoupí anonymní sim karty. Účet tak spárují s anonymním číslem.

Švihel: Působí to tak, že ti lidé věděli, co dělají?

Lupták: Ano, ale podotýkám, že to není nic komplikovaného a náročného. Trochu technicky zdatný člověk by to zvládnul udělat stejně jako oni. Je to jednoduchý způsob. Jak nezanechat žádné stopy.

Moderátorka ve studiu: K nahrávce se vyjádřil i jeden z hlavních aktérů celé kauzy. Bývalý novinář Marek Přibil. Našemu reportérovi zaslal sms zprávu. Tvrdí v ní, že nahrávka je velmi sestříhaná.

Marek Přibil: „Já fakt o tom víc nevím. Není mi dobře a zkouším spát. Tu včerejší nahrávku jsem poslouchal chvíli. Je to totálně sestříhané, úplně mimo kontext a už dost staršího data…“, stojí v sms zprávě zaslané redaktorovi Seznam Zpráv.

Andrej Babiš něco chystá?

V nedělní partii TV Prima,  jejímž tématem byla opět vládní krize. Europoslnec Telička, který byl hostem, prozradil, že s Babišem sešel. Jednání trvalo podle Teličky hodinu a tři čtvrtě: „Debata nebyla jednoduchá, byla polemická, ale došli jsme ke konstruktivnímu a věcnému vyústění. Pan Babiš chystá v těchto otázkách některé zásadní kroky a je na něm, aby zpravil veřejnost.“ Více prozradit odmítl. Vicepremiér zatím s žádným zásadním prohlášením nepřišel, v úterý naopak zrušil svůj program a den strávil v pražském IKEMu. Jaké má zdravotní potíže, také prozradit nechtěl.  

Kvůli záznamům svých rozhovorů již Babiš, jak stojí výše, podal trestní oznámení. Má prý dojem, že je léta sledován a odposloucháván. Babiš je přesvědčen o tom, že za jeho sledováním a odposloucháváním stojí ministr vnitra Milan Chovanec. „Je to cílená koordinovaná akce, která má mě zlikvidovat,“ je stále přesvědčen Babiš. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Anička Vančová