Pane Sobotko, ještě než se nafouknete jak ryba fugu, přečtěte si toto. Spojení více špatných proti jednomu hodně špatnému…
13.05.2017
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka, jen pár dnů staré foto
Lidé vyšli po osmadvaceti letech opět do ulic a zacinkali klíči – Andreji Babišovi a prezidentu Zemanovi. A nebyla to zdaleka jen Praha, i když na Václavské náměstí přišlo dle hodnověrných informací demonstrovat více než třicet tisíc lidí. Byl mezi nimi i předseda Pirátů Ivan Bartoš, který k tomu ale v rozhovoru řekl: Spojení více špatných proti jednomu hodně špatnému není volba, kterou já jsem ochoten akceptovat.“ Nebyl ale zdaleka jediný politik, který se na demonstrujícím Václaváku objevil, svými fotkami tam se na Facebooku chlubí topkaři i modří ptáci, kteří mají zato, že vše, co uškodí Babišovi, pomůže jim. Stejný pocit má evidentně ČSSD s premiérem Sobotkou v čela, který nabral vítr do plachet a místo ´medvídka gumídka´ předvádí pózu úspěšného ´chlapa s gulemi´. Mno…
„Vláda přinesla stabilitu, to je nepochybné, moje vláda je úspěšná,“ prsí se dnes v rozhovoru pro Novinky.cz premiér. A dodává: „Vláda má důvěru, dostatečnou většinu v Poslanecké sněmovně a vláda může dovládnout do voleb. V tuto chvíli žádná ze tří koaličních stran nechce z vlády odstupovat. Jediný problém, který tady je, je fakt, že Andrej Babiš nemůže být dál členem mé vlády. Mám v tom podporu jak ČSSD, tak KDU-ČSL. Věc je řešitelná v okamžiku, kdy bude Andrej Babiš odvolán a bude jmenován nový ministr financí.“ Sobotka to řekl dnes pro Novinky.cz s tím, že hodlá podat kompetenční žalobu na prezidenta Zemana, pokud ten neodvolá ihned po návratu z Číny Andreje Babiše.
„Já si nemyslím, že to bude mít nějaký vliv na preference. Nedělal jsem to z nějakých předvolebních důvodů, proto, abych teď měnil nějakou situaci. Musel jsem to učinit, protože přišly závažné problémy ministra financí,“ sdělil také. My nemyslíme, my konstatujeme: „Babiše by za premiéra chtělo 40 % lidí.“ To zjistilo Právo z exkluzivního průzkumu agentury Kantar TNS. Přidali ještě fakt, že postava ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše štěpí českou společnost: Skoro polovina lidí (48,4 procenta) by si ho po volbách nepřála vidět v křesle premiéra. Jiné relevantní průzkumy dosud k dispozici nejsou, naposledy, tedy v dubnu, ještě před turbulentní vládní krizí, vedlo ANO nad ČSSD o deset procent. Aniž bych průzkumy nějak nadhodnocovala, v poslední době se často pletou, a to zásadně, jsem velmi zvědavá, jak dopadne květen. A stále více mám dojem, jak už jsem psala, že nás čeká volební pat…
Sobotkova ´úspěšná´ vláda aneb kdo se chlubí cizím peřím
Inu, mnozí si myslí, že si připisuje kredit za něco, co by se stalo tak či tak, tj. snížení nezaměstnanosti a výrazný hospodářský vzestup. Vezměme to letem světem, komu připadá Sobotkova vláda úspěšná? Ekonomce Markétě Šichtařové ne: „Ano, vláda dokázala hospodařit v loňském roce s přebytkem. Má to ovšem jednu zásadní vadu na kráse: vůbec to nebyla její zásluha. Důvodů, proč se to podařilo, bylo více, ale v podstatě téměř všechny šly mimo vládu. Mezi ty malichernější důvody patřily třeba intervence ČNB. A pak tu byly podstatné důvody. A to hlavně ten, že skončilo rozpočtové období pro evropské fondy. A protože jsme nečerpali evropské peníze, nemuseli jsme je ani spolufinancovat a zatěžovat tak náš rozpočet. Ale není to zásluha naší vlády, ale toho, že sousedíme s Německem a tomu se daří a má s námi srovnatelnou míru nezaměstnanosti. A jelikož jsme subdodavatelé pro německý průmysl, německý úspěch se přenáší i na náš trh práce. Nic víc, nic míň. Vláda se chlubí cizím peřím,“ sdělila ekonomka Markéta Šichtařová.
A k činnosti celé Sobotkovy vlády Šichtařová řekla: „Je to už drahně let, kdy vláda naposledy dělala něco skutečně velkého, něco, co zásadně měnilo ekonomiku země. Dnes vláda hlavně omezuje naše svobody. Třeba nám zakazuje kouřit, buzeruje nás nesmysly, jako když například nutí předškolní děti povinně do školek, šmíruje nás, jako když zavádí elektronickou evidenci tržeb, a rozdává předvolební dárky na všechny strany.“ Což není vysvědčení zrovna za jedna…
EET, šmírovací zákony a rozsekání nejdůležitějšího protikorupčního zákona
Co třeba setrvale stoupající Piráti? Takže: „Potřeba ČSSD a ANO byla vzájemná. KDU-ČSL se svezla, ostatně jako vždy. V momentě, kdy se spolupráce libovolnému subjektu jeví jako nevýhodná, což jsou teď vlastně všechny vládní strany, snaží se voliče přesvědčit, že spolu nesedí již čtvrtým rokem ve stejné vládě. Že to nejsou oni, kdo pomohli prosadit třeba EET, šmírovací zákony, o kterých se nám dříve ani nezdálo, že právě oni zasadili semínko první mimosoudní cenzury českého Internetu pod taktovkou právě ministra Babiše a jeho rezortu. A na závěr všichni společně díky pasivní roli ANO rozsekali nejdůležitější protikorupční zákon o registru smluv na internetu, ačkoliv v předchozích volbách všichni svorně tvrdili, že boj s korupcí je jejich hlavním cílem,“ ohodnotil vládu vrchní Pirát Ivan Bartoš. Ten dodal, že „u politických kritiků Babiše je to většinou tak, že sami mají historicky máslo na hlavě, anebo kopou za partaje, které má menší „Babiše“ normálně na kandidátkách nebo ve volených funkcích. A to jsou všichni ti Březinové, Bémové, Zimolové a další.“
Bezkonkurenčně nejhorší vláda od revoluce?
Stát přenáší své povinnosti na podnikatele a občany, velkopansky přitom rozděluje miliardy na dotacích, říká pro Týden.cz Irena Bartoňová Pálková, viceprezidentka Hospodářské komory České republiky. A dodává: „Přes osmdesát procent podnikatelů nám řeklo, že jejich administrativní zátěž kvůli státu loni v porovnání s rokem 2015 vzrostla. Takové zhoršení podnikatelského prostředí nemá od roku 1990 obdoby.“ Proč? „Možná je to paradox, ale výše daní jim tolik nevadí. Pro podnikatele je nejhorší častá změna zákonů, nařízení a vyhlášek. Následuje netransparentnost právního rámce. To znamená, že podnikatel není sám schopen vůbec pochopit, jaké všechny podmínky musí splnit, aby svou činnost provozoval zcela v souladu s legislativou. Musí si na to najímat nejrůznější odborníky od právníků až po daňové poradce. Naše zákony jsou zkrátka nepřehledné a problém vyznat se v nich mají už i sami úředníci, vysvětluje Irena Bartoňová Pálková.
A kde je příčina tohoto stavu? „Vidím to jednoznačně v tom, že se stát zbavuje svých povinností a přehazuje je na podnikatele. Když není schopen například vybrat daně, zavede EET nebo kontrolní hlášení. Na všechno se vymýšlí nesmyslné regulace a doufá se, že se tím stav věcí zlepší. Jenže to je tragický omyl,“ říká viceprezidentka a na adresu Sobotkovy vlády rázně dodává: „Vláda Bohuslava Sobotky je suverénně pro podnikatelské prostředí a celkové svobody občanů nejhorší, jakou jsme tu od sametové revoluce měli. To, co za pouhé tři roky dokázala, nesvedl zatím nikdo.“
O.K., podnikatelé jsou proti. Ale co levice? Tak třeba komunisté. Sociální demokracie podle nich zcela rezignovala na předvolební sliby. „Současná Sobotkova vláda se posunula za pravý střed,“ sdělil na sjezdu KSČM předseda Vojtěch Filip. Tak to snad není možné, to toho Sobotku nikdo nepochválí? Zkusím dát do vyhledávače spojení ´úspěšná Sobotkova vláda´. A co na mne vyskočí? Hned první je Neviditelný pes, který to slůvko dal ovšem do uvozovek: „Úspěšná“ Sobotkova vláda podala demisi, píše. Tak to nebude ono. A Týden: ´Jaká úspěšná vláda? O čem to, sakra, mluvíte?´ Titulek asi není třeba vysvětlovat. Po hned dalším titulku ´Starosta Kamenice nad Lipou: Sobotkova vláda si žádnou pochvalu nezaslouží´ to vzdávám. Musí holt stačit, že premiér podle hesla ´když tě nikdo nepochválí, musíš to udělat sám´ zhodnotil svou vládu jako mimořádně úspěšnou. Ono tedy to dlouho vypadalo, že alespoň dovládne do konce, což by byl český porevoluční unikát, jenže… ani to se jaksi nevyvedlo, že.
Sobotka plní poslední úkol Modré velryby, anebo…
Tak se nyní vtipkuje na sociálních sítích… Se zcela jinou teorií přišel ale Pirát Ivan Bartoš: „Myslím si, že se Babiš již dopředu nějak dohodl se sociální demokracií. Jinak si náhlou změnu chování ČSSD, která je ve své podstatě sebedestruktivní, nedokážu vysvětlit. V kuloárech se delší dobu mluví o tom, že „premiér“ Sobotka, smířený se svým osudem, pokukuje po pozici nejbohatšího důchodce ČR (vzor Špidla) a má zálusk na funkci eurokomisaře. Je těžké říct, co je na tom pravdy, ale v české politice by mě taková „dohoda“ dlouhodobých koaličních partnerů ANO a ČSSD vůbec nepřekvapila,“ řekl s tím, že jednak spolu ANO a ČSSD seděly ve vládě, spolu také vládnou v Praze.
A to nejpodstatnější, co řekl, již zaznělo v perexu: „Politická dominance Andreje Babiše v budoucnu je podle mého nejnebezpečnější situace, které postkomunistická Česká republika čelila a bude čelit. Andrej Babiš by měl být ale poražen čestnými a spravedlivými lidmi. Spojení více špatných proti jednomu hodně špatnému není volba, kterou já jsem ochoten akceptovat.“ Babiš a Sobotka se navzájem obviňují z oligarchie, pravdu mají podle Pirátů oba dva: „„Díky touze po moci dokázali být dosud koaliční partneři zázračně shovívaví až slepí k jednání toho druhého. Střet zájmů u ministra Babiše byl konstantní. Nevyřešená kauza OKD je Sobotkův hřích minulosti nehledě na to, zda sedí na premiérské židli, či jinde. Deklarovaný boj proti korupci a plýtvání kromě buzeračních zákonů na podnikatele realizovali převážně vlastními kauzami. Počínaje Radmilou Kleslovou (ANO) a právě zadrženým Karlem Březinou (ČSSD) konče. Aféra čerpání ROP byla jen další ukázka tolerance korupce,“ řekl předseda Pirátů s tím, že rozumný člověk musí považovat současnou vládu za nedůvěryhodnou, vyměnit se ale dá jenom ve volbách. A Piráti jsou připraveni.
Poslední bitva vzplála?
V mnohém podobně uvažuje levicový komentátor Martin Hekrdla, který pro web A2larm napsal: „Bohuslav Sobotka žene sociální demokracii do poslední bitvy. Šance na důstojné politické přežití lídra i strany jsou ale nepatrné.“ A dodal: „Není nejmenších pochyb, že šéf Agrofertu, vrchní financ České republiky a předseda ANO Andrej Babiš má máslo na hlavě. Babiš je ale projev krize, nikoli její kořen. Příčinou Sobotkova vabanku je to, že se ČSSD nejen stále dělí s ANO o levicový lid, ale její vliv v těchto vodách navíc vytrvale klesá.“ A Hekrdla se vrací do minulosti: „Nevěřím, že původně rozjel ANO proto, aby se chopil státní moci; rozsah úspěchu jeho partaje-firmy v předčasných volbách 2013 ho zjevně zaskočil. Spíše je pravděpodobné, že zvýšeným tlakem na korupční prostředí hodlal snížit kapitálu transakční náklady s využitím parlamentní tribuny, ke které je to i z opozičních lavic pouhých pár kroků. Až takříkajíc za pochodu shledal, že heslo „Všichni kradou“ je velmi výkonná síť na výlov voličů zklamaných celým budováním kapitalismu v Česku a že její použití dokáže proměnit klopotnou cestu ke sněmovním mikrofonům v rychlovýtah k mocenským pákám. Po asociální éře nejprve Topolánkovy a vposled kriminalizované Nečasovy (fakticky Kalouskovy) vlády připravilo nažhavené Babišovo ANO Sobotkovu ČSSD o plody občanského rozhořčení nad pravicovým vládnutím; sociální demokraté – rozdělení už na sobotkovce a zemanovce – museli se ještě rozdělit o vliv na valnou část „levicového lidu“ s miliardářem Babišem v nejvyšších patrech politiky.“
„Levicová politická strana, která vznikla už v roce 1878 v hostinci U Kaštanu, vede v roce 2017 svoji upachtěnou poslední bitvu už jen s miliardářem Babišem, který má pravděpodobně jedno kopyto a z řídnoucích vlasů mu pučí rohy. S Babišem, který ovlivňuje svá média (jako každý jiný majitel novin) a mluví při tom sprostě (jako občas všichni, až na pár upjatých podivínů). Mimochodem, jsem pamětník normalizačního rozhlasu, který někdy v roce 1971 pouštěl nahrávku soukromého rozhovoru Václava Černého s Janem Procházkou („Dubček je debil“) z dílny StB, aby se okupovanému lidu předvedlo, jak vulgární ti slavní mužové pražského jara byli. Doufal jsem, že už žádný takový záznam neuslyším, a jestliže ano, mí demokratičtí představitelé se od podobné špíny automaticky distancují. Nejenže to neudělali, ale ještě vykřikují: „Máme to nahrané!“ To oni jsou nahraní,“ končí komentátor.
Tah oranžovým králem aneb ten Sobotka je „rafinovanej jak kubánskej cukr“
Pokud premiér došel ve čtení až sem, slezly mu vlasy i ze zpocených skrání. Což nemohu dopustit. Již zmíněný web A2larm publikoval též komentář Martina Vrby, který si naopak myslí, že Sobotka je skvělý stratég. „Předseda vlády svým překvapivým tahem rozhodil všechny ostatní hráče. Improvizace mu zatím vychází,“ píše. Dále soudí: „Opozice se plete, když tvrdí, že demise vlády je zbabělostí a nezodpovědností jejího předsedy. Mnohem spíše připomíná na první pohled zoufalou taktiku, ve které jde o podobu příští vlády a možná i o charakter české politiky na mnoho let dopředu.“
Klidná a umírněná kampaň by v současnosti byla pro ČSSD jen pomalou a jistou smrtí, tvrdí Vrba a pokračuje: „Pokud se Sobotkův manévr nezdaří, bude pokračovat berlusconizace české politiky. V dnešní situaci už jde o víc než jen o povrchní analogii. Není tomu tak dávno, kdy jsme mohli kroutit hlavou nad tím, co všechno italská veřejnost Berlusconimu dovolí a toleruje.“
Překvap a panuj - podle Vrby
„Ať už bude politika po Babišovi jakákoliv, je jasné, že cesta zpátky ke staré politice tradičních stran neexistuje. A to může být jenom dobře. Politické strany, které se nejsou schopné reformovat tak, aby dokázaly čelit hrozbě oligarchizace politiky a stát před veřejností s čistým štítem, si nezaslouží slitování. Manévr Bohuslava Sobotky se snaží představit sociální demokracii v tom nejlepším světle: jako stranu, která ctí principy demokracie a která se drží vysokých morálních standardů, jež aplikuje na sebe i na vládu jako celek. Můžeme tak očekávat, že právě odstartovaný předvolební střet není ani zdaleka poslední a že boj mezi dvěma hlavními politickými rivaly bude na ostří nože. Hráči v této šachové partii nedají druhému zadarmo zhola nic a jakkoliv je zjevné, že sociální demokraté už hrají leda o pat, je zároveň pravdou, že král Babiš po čase dostal šach a bude se muset – ač nerad – na nějakou dobu stáhnout do defenzivy,“ končí Vrba se svou chválou Sobotkovy, byť trochu zoufalé strategie. Co si o tomhle galimatyáši myslíte vy?
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Anna Vančová
Vložil: Anička Vančová