Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Všechno bylo cinklý. Fotbalový boss Pelta má bláto na hřišti a o Berbrovi jsme zjistili...

13.05.2017
Všechno bylo cinklý. Fotbalový boss Pelta má bláto na hřišti a o Berbrovi jsme zjistili...

Foto: Hans Štembera

Popisek: Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta

Zavládne konečně v českém fotbalu fair play? Zatím to tak nevypadá, upřímně, ona tam není ani jediná jiskřička naděje. Aféra kolem Fotbalové asociace České republiky (FAČR) totiž narůstá do obřích rozměrů. Její šéf Miroslav Pelta je, zdá se, pěkný vykuk a popravdě na něm bylo vidět od začátku, že to nebude žádný papež František. Co zjistil Radiožurnál? Jedno je jasné, tady se jelo ve stamilionech.

Ten náš malý český rybníček má další pořádnou kauzu. Z trestných činů v souvislosti s rozdělováním státních dotací totiž byli zadrženi šéf FAČR Miroslav Pelta a náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová. Obviněni byli i další chytrolíni – úředník ministerstva školství Zdeněk Bříza a jako právnická osoba i celá fotbalová asociace. A je to.

Na celý děsivý případ upozornil Český rozhlas Radiožurnál, svá zjištění publikoval na základě policejních dokumentů. O co tedy vlastně šlo? Z vyšetřování vyplývá, že se totiž o stamilionech pro české sportovce nerozhodovalo v budovách ministerstva školství, ale v jednom soukromém bytu. Divné, že? No, to si takhle jednou ten bodrý Pelta pronajal byt v centru Prahy a v něm se vesele scházel s již zmiňovanou náměstkyní ministerstva školství Simonou Kratochvílovou.

Škoda půl miliardy? Ouha

Podle Radiožurnálu se dopustili škody ve výši téměř půl miliardy korun. Nebyli to prostě žádní troškaři. Díky Radiožurnálu můžeme nahlédnout do policejního dokumentu, ve kterém se mimo jiné dočteme: „Miroslav Pelta úmyslně za účelem získání výhodnějších podmínek v dotačních programech využíval blízkého vztahu se Simonou Kratochvílovou a při osobních schůzkách v bytě, který kvůli tomu pronajal, požadoval neoprávněně jako zástupce žadatele o dotace na úkor dalších žadatelů o dotace přednostně neveřejné informace k předmětu soutěže k dotačním programům, k jednotlivým žádostem o dotace (projektům) a k průběhu procesu hodnocení žádostí a dále ovlivňoval rozhodování Kratochvílové.“

Podle informací Radiožurnálu má na Peltu policie desítky hodin odposlechů. Jak se to kriminalistům povedlo? O pronajatém bytu se totiž dozvěděli, a tak ho pěkně a jednoduše ‘napíchli‘. Celkem bylo schváleno nějakých padesát projektů, z nich měli nejméně jednadvacet Pelta s Kratochvílovou už předtím na stole. To všechno ještě před jednáním komise. Divočina, že? Ať se do toho nezamotáme, ještě se vraťme k tomu, z čeho byl Pelta oficiálně obviněn. No, rovnou ze tří trestných činů: sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, zneužití pravomoci a z porušení povinností při správě cizího majetku.

Kluby i firmy Peltu milovaly

Celá léta se Pelta chvástal tím, že dokáže sehnat spousty peněz a že všichni jsou díky němu v českém fotbalu spokojení. No, hodně toho ‘nalil‘ do svého klubu – Jablonce. Jen to holt asi nebylo z úplně čistých zdrojů a prostě se vesele kradlo, jak tvrdí policie i média. Fotbalové kluby a oddíly ho ale zbožňovaly, dal jim tolik peněz, o kterých se jim ani nesnilo. Ani různé stavební firmy ale nepřišly zkrátka – rekonstrukce různých fotbalových hřišť totiž byly na denním pořádku. Jak uvádějí Seznam Zprávy, šéf českého fotbalu měl prý navíc velmi úzké vztahy s řadou českých politiků, ale znal se i s řadou vlivných lidí z evropského fotbalu. Seznam Zprávy v článku citují i Peltova právníka Bronislava Šeráka: „Klient jednal pouze z pozice svých funkcí, aby zajistil obecně pro sportovní svazy co největší finanční prostředky, a vytýkaná činnost měla spočívat v takzvaném lobbingu. Toto lobbování probíhalo s mým klientem i u předsedy vlády Bohuslava Sobotky a ministra financí Andreje Babiše.“ Policie má prý dokonce záznamy, na kterých se Pelta s Kratochvílovou baví o tom, koho by měli, zřejmě finančně, podpořit. Mají tím přitom na mysli osoby s vazbou na politiky.

Jak se dozvíme v reportáži serveru Seznam Zprávy, již v roce 2005 přitom policie vyšetřovala rozsáhlý korupční skandál. V odposleších se tehdy objevila dnes už legendární Peltova hláška: „Všechno bylo cinklý.“ Řekl to v souvislosti se zápasy Sparty Praha v jarní části fotbalové ligy. V této kauze nebyl ale šéf FAČR stíhán ani obviněn. Vraťme se ale do žhavé přítomnosti.

Chudák ministryně Valachová

Kvůli této kauze už podala demisi ministryně školství Kateřina Valachová. Proč? Ona v tom přece prsty neměla? No, poslechla volání premiéra Bohuslava Soboty i dalších politiků, a hlavně veřejnosti. Odstoupila kvůli problémům ve svém rezortu. Tedy udělala to samé, co ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš odmítal. A to i po vlně podezření, že ovlivňoval média, kupoval korunové dluhopisy, a okrádal tak podle médií a koaličních i opozičních politiků stát na daních. Ale to už je jiná písnička a o vládní krizi jsme vás podrobně informovali.

Kontroverzní Berbr místo Pelty? To snad ne…

Vraťme se ale k Peltovi. Na stole leží ještě jedna věc. Policie si totiž pro šéfa FAČR přišla těsně před volební valnou hromadou, na které měl být vyhlášen nový předseda. Problémem je, že jediným kandidátem na tuto funkci byl právě Pelta. Svízelná situace, že? Ale přece jen tu jednoho kandidáta asi máme. Role šéfa FAČR by se prý rád chopil zástupce Pelty – Roman Berbr. To ale není žádná výhra, Berbr má totiž hodně kontroverzní minulost, a jak se zdá, český fotbal tak půjde z bláta do louže. Internetový deník Insider totiž už před valnou hromadou FAČR v roce 2013 zjistil, že Berber sloužil u StB. Rozhodčí Libor Kovařík jej navíc tehdy označil za diktátora, který prý řídí české rozhodčí, i když k tomu ze své funkce nemá kompetenci. Není právě Berbr tím, kdo všechno řídí, není Pelta jen loutkou? Ale to už jsou jen dohady. Počkejme si na nová fakta, která snad brzo vyplavou na povrch.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Antonín Pořízek