Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jediná žena na českém trůnu byla až do čtyřiceti pořád těhotná. Královská love story se smutným koncem

14.05.2017
Jediná žena na českém trůnu byla až do čtyřiceti pořád těhotná. Královská love story se smutným koncem

Foto: repro/archiv

Popisek: Císařovna Marie Terezie v mládí

Nebýt toho, že jí zemřel otec, císař Karel VI., a musela se po něm ujmout vlády nad habsburskou monarchií, mohla být zpěvačkou, herečkou nebo tanečnicí. Už v sedmi letech totiž vystupovala se svou sestrou v opeře. Jenže přísná pravidla nástupnictví změnila její osud, a tak v šestadvaceti usedla na trůn. Zpočátku čelila nedůvěře poddaných, že jim vládne mladá, nezkušená žena, ale záhy jejich pochybnosti rozptýlila. Její éra se totiž stala obdobím převratných reforem.

Její otec, císař Karel VI., doufal, že se po smrti prvního syna přece jenom dočká dalšího dědice trůnu, a tak Marii vůbec nepřipravoval na státnickou dráhu. Naštěstí byla inteligentní a vzdělaná, ovládala šest jazyků a měla i literární nadání. Ze všeho nejvíc však milovala divadlo a tanec. Když její otec zemřel, ze dne na den musela změnit svůj život a již v šestadvaceti letech jej podřídit státnickým povinnostem.

Královská love story

V té době už byla vdaná za muže, kterého poznala již v šesti letech. Korunnímu princi Františku Štěpánovi Lotrinskému tehdy bylo patnáct a půvabnou Marii vnímal pouze jako malé dítě. Když se později začali pravidelně stýkat, do atraktivního mladíka se brzy zamilovala. Zamilovaná prý byla hodně, se svými dvorními dámami o ničem jiném nehovořila, než o svém vyvoleném. A dokonce se jí o něm zdálo. Ani František nemusel litovat. Jeho „Rézi“ byla bohatá a pohledná, jejímu obličeji dominovaly krásné zuby a plavé vlasy. Přesto ji později začal podvádět,  podle všeho to byl velký záletník se slabostí pro drobné tmavovlasé ženy. Milenky si dopřával ve vlastním paláci, což Marie velmi těžce nesla, ale nakonec jí nezbývalo, než se s tím smířit. Alespoň se pak snažila ve Vídni dohlížet na mravnost a tvrdě trestat prostituci. Také se o ní dosud traduje, že měla díky své sexuální náruživosti řadu milenců, ale  někteří historici to popírají. Nicméně u nás vyšla kniha, výmluvně nazvaná „Marie Terezie a její milenci“.

Truchlící vdova a přísná matka

Když její muž po téměř třicetiletém manželství zemřel (podlehl infarktu na svatbě svého syna), Marie se s jeho smrtí nikdy nesmířila. Po zbytek života nosila jako truchlící vdova černé šaty, nechala si ostříhat dlouhé vlasy a zřekla se všech šperků. Do své modlitební knížky si zapsala, kolik let, měsíců, dnů, hodin a sekund spolu prožili. Zdi své ložnice nechala potáhnout tmavou látkou a oddávala se zde smutku. Nebylo to však zdaleka poprvé, vyrovnat se musela i se smrtí několika svých dětí. Z plodného svazku se jich narodilo šestnáct (jedenáct dcer a pět synů), Marie tak byla až do svých téměř čtyřiceti let prakticky pořád těhotná. Svoji roli přitom sehrála i okolnost, že manželé měli společnou ložnici, což v té době nebylo rozhodně běžné.

Tragický osud největšího miláčka

Nejvíc hýčkala svoji krásnou dceru Marii Antoinettu. Když se stala francouzskou královnou, bohužel nevyslyšela matčiny výtky a káravé dopisy, aby ubrala na módě a výstřednosti, a to se jí nakonec také stalo osudným. Je to smutný paradox, protože Marie Terezie byla proslulá přísnou výchovou, i když ne vždy úspěšnou. Příkladem je nejen Marie Antoinetta, ale také její prvorozený syn Josef II., který žil rovněž nevázaným životem. Ale nemyslela pouze na své potomky. Díky jejím četným reformám, které radikálně změnily dosavadní habsburskou feudální monarchii v moderní stát, u nás byla například zavedena povinná školní docházka.

Jediná panovnice na českém trůnu se narodila 13. května, přesně před třemi sty lety. Zemřela po náhlém zápalu plic ve svých třiašedesáti letech. Českým zemím vládla celých čtyřicet let, poté ji vystřídal syn Josef II. a dokončil její reformy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová