Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jediná žena na českém trůnu byla až do čtyřiceti pořád těhotná. Královská love story se smutným koncem

14.05.2017
Jediná žena na českém trůnu byla až do čtyřiceti pořád těhotná. Královská love story se smutným koncem

Autor: repro/archiv

Popisek: Císařovna Marie Terezie v mládí

Nebýt toho, že jí zemřel otec, císař Karel VI., a musela se po něm ujmout vlády nad habsburskou monarchií, mohla být zpěvačkou, herečkou nebo tanečnicí. Už v sedmi letech totiž vystupovala se svou sestrou v opeře. Jenže přísná pravidla nástupnictví změnila její osud, a tak v šestadvaceti usedla na trůn. Zpočátku čelila nedůvěře poddaných, že jim vládne mladá, nezkušená žena, ale záhy jejich pochybnosti rozptýlila. Její éra se totiž stala obdobím převratných reforem.

Její otec, císař Karel VI., doufal, že se po smrti prvního syna přece jenom dočká dalšího dědice trůnu, a tak Marii vůbec nepřipravoval na státnickou dráhu. Naštěstí byla inteligentní a vzdělaná, ovládala šest jazyků a měla i literární nadání. Ze všeho nejvíc však milovala divadlo a tanec. Když její otec zemřel, ze dne na den musela změnit svůj život a již v šestadvaceti letech jej podřídit státnickým povinnostem.

Královská love story

V té době už byla vdaná za muže, kterého poznala již v šesti letech. Korunnímu princi Františku Štěpánovi Lotrinskému tehdy bylo patnáct a půvabnou Marii vnímal pouze jako malé dítě. Když se později začali pravidelně stýkat, do atraktivního mladíka se brzy zamilovala. Zamilovaná prý byla hodně, se svými dvorními dámami o ničem jiném nehovořila, než o svém vyvoleném. A dokonce se jí o něm zdálo. Ani František nemusel litovat. Jeho „Rézi“ byla bohatá a pohledná, jejímu obličeji dominovaly krásné zuby a plavé vlasy. Přesto ji později začal podvádět,  podle všeho to byl velký záletník se slabostí pro drobné tmavovlasé ženy. Milenky si dopřával ve vlastním paláci, což Marie velmi těžce nesla, ale nakonec jí nezbývalo, než se s tím smířit. Alespoň se pak snažila ve Vídni dohlížet na mravnost a tvrdě trestat prostituci. Také se o ní dosud traduje, že měla díky své sexuální náruživosti řadu milenců, ale  někteří historici to popírají. Nicméně u nás vyšla kniha, výmluvně nazvaná „Marie Terezie a její milenci“.

Truchlící vdova a přísná matka

Když její muž po téměř třicetiletém manželství zemřel (podlehl infarktu na svatbě svého syna), Marie se s jeho smrtí nikdy nesmířila. Po zbytek života nosila jako truchlící vdova černé šaty, nechala si ostříhat dlouhé vlasy a zřekla se všech šperků. Do své modlitební knížky si zapsala, kolik let, měsíců, dnů, hodin a sekund spolu prožili. Zdi své ložnice nechala potáhnout tmavou látkou a oddávala se zde smutku. Nebylo to však zdaleka poprvé, vyrovnat se musela i se smrtí několika svých dětí. Z plodného svazku se jich narodilo šestnáct (jedenáct dcer a pět synů), Marie tak byla až do svých téměř čtyřiceti let prakticky pořád těhotná. Svoji roli přitom sehrála i okolnost, že manželé měli společnou ložnici, což v té době nebylo rozhodně běžné.

Tragický osud největšího miláčka

Nejvíc hýčkala svoji krásnou dceru Marii Antoinettu. Když se stala francouzskou královnou, bohužel nevyslyšela matčiny výtky a káravé dopisy, aby ubrala na módě a výstřednosti, a to se jí nakonec také stalo osudným. Je to smutný paradox, protože Marie Terezie byla proslulá přísnou výchovou, i když ne vždy úspěšnou. Příkladem je nejen Marie Antoinetta, ale také její prvorozený syn Josef II., který žil rovněž nevázaným životem. Ale nemyslela pouze na své potomky. Díky jejím četným reformám, které radikálně změnily dosavadní habsburskou feudální monarchii v moderní stát, u nás byla například zavedena povinná školní docházka.

Jediná panovnice na českém trůnu se narodila 13. května, přesně před třemi sty lety. Zemřela po náhlém zápalu plic ve svých třiašedesáti letech. Českým zemím vládla celých čtyřicet let, poté ji vystřídal syn Josef II. a dokončil její reformy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace