Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zasypali ji do mělkého hrobu, zneužili, ve vězení jí řezaly žiletkou spoluvězenkyně. Barbora Škrlová není viník, ale oběť… Nová fakta o ´kuřimské kauze´ a podivná role policie

12.05.2017
Zasypali ji do mělkého hrobu, zneužili, ve vězení jí řezaly žiletkou spoluvězenkyně. Barbora Škrlová není viník, ale oběť… Nová fakta o ´kuřimské kauze´ a podivná role policie

Foto: Facebook

Popisek: John Bok, zakladatel a vůdčí osobnost spolku Šalamoun, který jediný se o Barboru stará, nyní vystoupil s tím, že možná bylo vše jinak, než nám tehdy policie a soudy tvrdily

Pamatujete si ještě na Kuřimskou kauzu? Pokud ne, tak vám to trochu připomeneme. Jednalo se asi o nejotřesnější tuzemský případ týrání dětí. Předseda Spolku Šalamoun a někdejší disident John Bok navíc v aktuálním rozhovoru pro blesk.cz přišel s šokujícím odhalením. Ohledně Barbory Škrlové bylo totiž možná všechno úplně jinak.

Co se tehdy vlastně stalo? Připomeňme si fakta. Tehdy osmiletého Ondřeje a desetiletého Jakuba mučila otřesným způsobem jejich matka Klára Mauerová. Nebyla v tom ale bohužel sama, sadistické praktiky si na chlapcích zkoušela i jejich teta Kateřina a další lidé z okolí rodiny. Jak píše blesk.cz, před soudem v roce 2008 skončilo hned šest obžalovaných.

Vyřízli mu kus masa z hýždě

Oba malí chlapci byli týráni opravdu šíleným způsobem. Permanentně je matka s tetou zavírala do malé komůrky, nechávala je tam spát na kartonu, svazovala je, chlapci se tam museli dokonce i učit. Jídlo jim dávala jen nepravidelně a následně je dokonce začala zavírat i do klecí. Chlapci byli biti, dušeni a řezání na různých částech těla. Měli také ošklivé popáleniny. Jednomu z chlapců dokonce vyřízli z hýždí kus masa, zkrátka se v Kuřimi dělo něco otřesného.

Soud následně dokázal, že mučení se účastnila i jejich domnělá sestra Anička. Z vyšetřování vyplynulo, že je dokonce topila ve vodě. Již zmiňovaný John Bok vidí ale její roli trochu jinak. K tomu se ale ještě vrátíme.  Do mučení bylo zapojeno ještě více lidí, kromě Mauerové je mučila, jak už jsme psali, i jejich teta Kateřina Mauerová a další lidé z okolí rodiny a z brněnské „smetánky“.

Na všechno se přišlo náhodou, díky sousedovi

Jak se vlastně povedlo zjistit, že se něco tak šíleného v Kuřimi děje? TN.cz k tomu uvedla: „Když se Eduard Trdý před deseti lety podíval na obrazovku videochůvičky, která měla hlídat jeho čerstvě narozené miminko, mohl si klidně myslet, že se nějakým omylem dívá na špatný film. Spatřil nahého chlapce, spoutaného do kozelce a ležícího na zemi. Obrátil se na policii a odhalil tak neuvěřitelný příběh, který měl mít ještě pozoruhodné pokračování.“ Trýznitelka Mauerová totiž měla v komůrce malou kameru, aby mohla pohodlně sledovat, co mučený právě dělá.

Svědek týrání se samozřejmě hned obrátil na policii a ukázal jim děsivý záznam. Muži zákona neváhali a pro oba týrané chlapec a jejich matku si dojeli. Jak uvádí blesk.cz, v domě našli i „třináctiletou Aničku“, chybně se tehdy domnívali, že se jedná o dceru strašné věznitelky Mauerové. Všechny tři děti pak policisté odvezli do Klokánku.

Šokující odhalení. Pravda o Barboře Škrlové

Jak blesk.cz píše, policisté stále přicházeli s novými a novými fakty a případ týrání se rozrůstal do obřích rozměrů. Třináctiletá Anička totiž z Klokánku utekla a následně se překvapivě ozvala z českého velvyslanectví v dalekém Dánsku. Pak se po ní slehla zem. A přišlo další překvapení, objevila se v Norsku, kde se vydávala za třináctiletého chlapce Adama. Ještě nás stíháte?

Anička totiž nebyla Anička. Nebyl to dokonce ani Adam a třináct let jí taky nebylo. A teď přišel pro všechny ten největší šok. Z nebohého děvčátka se totiž vyklubala třicetiletá Barbora Škrlová. Ve chvíli, kdy následně přicestovala zpět do České republiky, jí policie okamžitě zadržela a skončila u soudu. U něho byla souzena jako spolupachatelka hrůzného týrání obou nebohých chlapců.

Barbora Šklová, jak ji vedou před deseti lety k soudu. Foto ČT

Policisté bohužel dodnes nerozluštili, proč k týrání obou chlapců vlastně docházelo. Mělo být natáčené sadistické dětské porno, to se ale neprokázalo. Neprokázaly se ani spekulace o náboženské sektě.  Podle vyšetřování měl totiž otec Barbory Škrlové velmi blízko k sektě Hnutí Grálu a podle některých spekulací prý mohl být i hlavním iniciátorem a organizátorem vlastního mučení. Policistům se ho ale nikdy nepodařilo vypátrat.

Ženy nebyly jedinými odsouzenými. Společně s nimi putovala od soudu do vězení (navzdory odvolání) celá skupina lidí, která se na mučení více či méně také podílela nebo pomáhala vytvářet novou identitu pro Barboru Škrlovou. Vyšší trest než matka chlapců dostala překvapivě jejich teta Kateřina Mauerová, soud jí poslal do vězení na deset let. Jejich matku čekal trest devíti let za mřížemi.

John Bok Báře pomohl

To všechno už je ale pryč. Ondřej i Jakub jsou nyní v opatrovnictví u matčiných rodičů a dnes už je jim sedmnáct a devatenáct let. Všichni odsouzení už si navíc užívají svobody. Barbora Škrlová si z pětiletého trestu odseděla jen čtyři roky a je na tom psychicky velmi špatně. Má jiné jméno, je nesvéprávná a bere plný invalidní důchod. Po návratu z vězení jí překvapivě pomohl Spolek Šalamoun, jehož šéfem je již zmiňovaný John Bok. O Barboru se teď starají dvě ženy. „Jí můžete říkat jakkoli, protože ona má v sobě teď pět nebo šest malých kluků s různými jmény ve věku přibližně od šesti do 14 let, mezi kterými „přepíná“. Jinak je ve stavu totální nekomunikativnosti. Opravdu máme potvrzeno od řady odborníků, že trpí psychickou nemocí. Přitom byla nadaná klavíristka a skládala úžasné skladby," řekl blesku.cz John Bok ze Spolku Šalamoun.

Co si psala Škrlová do deníčku?

Časopis Reflex naopak vidí v Báře zvrácenou dívku a dokumentuje to dost šokujícími úryvky z deníků Škrlové. Z nich se dozvídáme, že domnělá „Anička“ – Barbora Škrlová, byla možná hlavním strůjcem celé sekty. Z deníku totiž vyplývá, že identitu dítěte přebírala zcela dobrovolně.  „Jsem schopna žít plnohodnotné životy současně, vědomě, nemám žádné problémy v orientaci v nich. Záliby v rozpětí od tří let až k zájmům vysokoškolsky zaměřeným jsou však natolik široké, že zde i osobnost nestačí,“ dozvídáme se z deníku, který má k dispozici Reflex. Jak se dozvíme dále, tuto verzi Reflexu ale v rozhovoru pro blesk.cz John Bok odmítá.

Jak se vlastně Škrlové povedla proměna na malé dítě? Prý kvůli tomu třeba měsíci hladověla a nechala si i zmenšit prsa. Operaci v deníku popisuje těmito slovy: „Musím něco vymyslet s tou vizáží. Oni nejsou blbí. Napřed se musí jít na konzultaci, předoper. vyšetř., kolem 1000, a zákrok kolem 25 000." O hladovění se v deníku dozvídáme toto: „Jak lahodně chutná bílý jogurt po 28 dnech hladovky! Tisíce chutí se rozplývá na jazyku a v celé puse. Je hodně sladký, jako by v něm byla hora šlehačky! Funguje okamžitě, jako pervitin! Vidění se zostří, do člověka jako když uhodí el. proud. Chtělo se mně úplně brečet, taková síla! Lidské tělo je na jídle závislé! Chtělo se mi křičet: Díky za ten dar! Lidé si uvědomí nutnost děkovat za jídlo, naučí se děkovat každým soustem, ne slovy, ale tím, jak budou cítit. Až přijde ta doba, naučíme se to všichni."

Histriónská osobnost se sklony k SM?  

V článku týdeníku Reflex se dále dozvídáme, že Škrlová  dokáže vystupovat v různých rolích. Její IQ ale nějak vysoké není, pohybuje se kolem 99 bodů, což je průměr. Do role dítěte se ale dokázala vcítit dokonale a nikdo nic nepoznal. To prý vychází z toho, že se v této roli cítí mnohem lépe.

Podle odborníků  má prý Škrlová histriónskou osobnost, má sklony k manipulativnímu chování a dokáže si dokonale vymýšlet. Je to zkrátka pohádkářka každým coulem. Navíc má prý i sadomasochistické a lesbické slony a libuje si prý v pedofilii. Jednoduše řečen jí přitahuje týrání dětí. To všechno jsou ale jen dohady, které se teď snaží vyvrátit právě John Bok.

Ten má v současné době ke Škrlové nejblíže. Podle jeho slov ve vězení neskutečně trpěla: „Ve vazební věznici v Brně jsem musel zařídit, aby se mohla vůbec hygienicky vybavit. Když jsem za ní přišel, ve vlasech se jí úplně loupala kůže. Pak jsem zjistil, že si je myje jarem. Neměla šampon, rodina se na ni úplně vykašlala, takže jsem udělal skandál. Když pak nastoupila do výkonu trestu, spoluvězeňkyně ji začaly terorizovat. Stalo se i to, že jí na zádech pořezaly žiletkou,“ popisuje John Bok v rozhovoru pro blesk.cz.

Anebo těžká schizofrenička s mnohonásobným rozštěpem osobnosti?

Jak už jsme zmiňovali, právě Bok a Spolek Šalamoun se zasloužil o její propuštění v roce 2012. „Opravdu se začala resocializovat, ale pořád byla jako dítě. Když jsem k ní přišel, držela mě za ruku, říkala mi „strejčku“ a takové věci. Ale pak se její osobnost začala znova destruovat, začala se zase propadat za ten svůj obranný val, jak to nazval psychiatr. Je pravda, že nám ve vězení říkali: „Měli jste ji tady nechat, tady se jí dařilo dobře,“ popisuje pro blesk.cz Bok.

Také jsme psali o tom, že za vším mohl stát právě Bářin otec Josef Škrla. „On se pohyboval prokazatelně tady po republice a Bára se s ním taky setkala v Dánsku, když ji unesli z Klokánku, nikdo ho ale nemohl sehnat (Škrla se nikdy k soudu nedostavil, pozn. red.). Já si myslím, že ho ve skutečnosti nikdy nikdo dopátrat nechtěl. On měl za sebou armádu mladých lidí, které sebral na ulici, ne že by byli bezprizorní, ale matky na ně kašlaly, tak dělali grázloviny,“ říká pro blesk.cz Bok a dále mluví o něčem hodně překvapivém, podle něj byla totiž krutě týrána a Barbora Škrlová. „Já tomu říkám předkuřimská fáze, s tou ti kluci neměli nic společného. Podle mých zjištění tam figurovala Bára, nějaký trpaslík a pak taková brněnská elita politicko-umělecká. Scházeli se v různých bytech a užívali si. Připomíná to trochu film Sladký život, v něm je scéna, jak ta lepší společnost sleduje dva lidi, kteří spolu souloží,“ podotýká pro blesk.cz.

Tehdejší vyšetřování je prý zkreslené

Celá ta zvrácenost podle něj může jít ještě dál. Řadu skutečností, které vyprávěla, si prý Bok ověřil a prý to nejsou žádné výmysly. Podle Johnových zjištění byl navíc kriminalista, který na případu pracoval, následně stažen a pak úplně zmizel. Bok se jej snažil najít, zkontaktovat ho, ale všechno bylo marné.

Možná byl tedy závěr tehdejšího vyšetřování zkreslený. Bok totiž také mluví o tom, že sice byla panna, ale sexuálně zneužívaná i tak být mohla. I co se týče týrání chlapců Barborou, je Bok opatrný. „Jedinkrát topila jednoho z těch kluků v lavoru. Přiznala to, ale byla k tomu zneužita a donucena. Ona mi přesně popsala, jak ji zastrašovali a trestali. Oba ti kluci svědčili v její prospěch, ale ten soud to nezajímalo, protože byli malí,“ uvádí Bok pro blesk.cz a pokračuje: „Jeden z těch kluků musel na donucení tety a matky Báru a toho druhého chlapce zahrabávat zaživa. Vykopali mělké hroby, tam si museli lehnout a on na ně házel hlínu. Navíc byla jako ti kluci také držena v klecích, vzájemně se museli počůrávat a byli soustavně biti. Týrali ji také v tom centru Paprsek. Například jí dali na uši sluchátka, na oči pásku a v temném pokoji se pod trestem učila zpaměti řeckou báseň, které nerozuměla,“ popisuje Bok a tvrdí, že Bára je několikanásobnou obětí celé kauzy a to hlavně z období před Kuřimí. Hodně lidí tak podle něj zůstalo nepotrestáno. „Pak ve zločinu pokračovaly sestry Mauerovy v Kuřimi. No a nakonec se na ní podepsal stát, který ji odsoudil, udělal z ní vlastně manipulátorku, na což ale ona neměla. Následkem toho skončila ve vězení, kde ji zdestruovali. Nedokážu si představit, co by s ní bylo, kdyby ty dvě paní, co se o ni starají, onemocněly nebo se jim něco stalo,“ tvrdí dnes John Bok.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Antonín Pořízek