Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš se hroutí. Veřejná poprava na náměstích, válka v koalici. Na enormní tlak šéf ANO reaguje úplně blbě, dostihl ho ´syndrom Gross´

11.05.2017
Babiš se hroutí. Veřejná poprava na náměstích, válka v koalici. Na enormní tlak šéf ANO reaguje úplně blbě, dostihl ho ´syndrom Gross´

Foto: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

Včera v podvečer vyšli lidé do ulic. V Praze zaplnili Václavské náměstí, demonstrovalo se ale i v Plzni, Budějovicích, Zlíně či Olomouci. Řekněme si na rovinu, to tady od sametové revoluce nebylo. Vládní krize eskaluje, Novinky.cz dokonce píší, že situace v koalici se po středě dá popsat slovem „válka“. Ačkoliv si včera ani jedna z vládních stran nechtěla vzít na triko vypovězení koaliční smlouvy, o spolupráci nemůže být řeč. Mezi špičkami KDU-ČSL a ČSSD už se podle Novinek.cz povídá o tom, že nejlepší by bylo, pokud by ANO odešlo z vlády jako jeden muž (a žena). A Andrej Babiš? Tak ten, ač to nebylo jeho zvykem, kupí na jednu politickou chybu na druhou…

Zatím se tedy ocitáme ve fázi „zdrojů blízkých“, což znamená, že nikdo z vedení koaličních stran to neřekne na plnou hubu.

Čemu Babiš čelí

„Nejlepší by bylo, aby se uvolnily resorty ministerstva financí a spravedlnosti, aby tam nesedělo ANO. Aby bylo jasné, že tam není nikdo, kdo může ovlivňovat vyšetřování finanční správy a úniků informací od policie,“ sdělil prý Právu zdroj blízký vedení lidovců. Ti vnímají podle tohoto zdroje Babišovy kroky jako „zuřivou snahu“ nepustit ministerstvo financí jiné politické straně. Pak by podle tohoto zdroje mohly socani a lidovci dovládnout v menšinovém kabinetě. Počítám, že toto je cíl dvou ze tří koaličních stran, alespoň to v tuto chvíli zní více než pravděpodobně. V cestě jim stojí jen prezident. „Těžko předpokládat, že by nezdržoval odvolání ostatních ministrů nebo přijetí jejich demisí,“ míní zdroj Práva.

Na stole je ještě jedna varianta, k níž se přihlásil oranžový ministr pro lidská práva Jan Chvojka, dosud veřejnosti neznámý (vzal to po neoblíbeném Dienstbierovi): V soc. dem. se už proto ozývají i hlasy žádající krizi ukončit definitivně. „Sám za sebe bych byl pro brzké rozpuštění sněmovny  a co nejrychlejší předčasné volby – ideálně do konce června. Na to ovšem musí být politická dohoda většiny politických klubů. K takové dohodě ale nejspíš nedojde,“ řekl Právu. V tomto s ním souhlasí komunisté, ODS a TOP 09 – čili nastává oblíbená sněmovní aritmetika, kdy se počítají jednotlivé hlasy. Protože lidovci jsou proti (koho to překvapuje, že, s jejich nejistou účastí v příští sněmovně), šlo by asi o jednotlivé členy ČSSD, pokud by se je povedlo přesvědčit o výhodnosti červnových voleb. Teď je moc čerstvé, těžko předvídat.

Sobotka na koni

Sobotkův věrný spojenec, ministr vnitra Milan Chovanec, se k včerejší schůzce koalice, která nikam nevedla, jen k tomu, že nikdo zatím koaliční smlouvu nevypoví (důležité je slovo zatím), sdělil: „Andrej Babiš se naučil novou pomůcku. Když se mu něco nelíbí, tak se to snaží překřičet a neposlouchat. To jsme zažili i dnes,“ řekl. Nevyloučil, že by se koalice mohla rozpadnout, musela by ale prý k tomu vést standardní cesta. (Co to jako je? To by mne moc zajímalo…) „Dohodli jsme se na tom, že kolegové z ANO vládu opustit nechtějí. Jak to nakonec dopadne? To bych nerad predikoval. Jsme na začátku cesty. Tato politická šarvátka by měla rychle skončit,“ ještě dodal, aniž by sdělil, jak si to ukončení představuje. (Jsme u zdrojů blízkých – vyhazov celého ANO z vlády, podle mne.)

 

A premiér, který je v Lucembursku (což mu, na rozdíl od prezidenta nikdo nevyčetl)? Sobotka odmítá prezidentovy alternativní scénáře, Zeman má podle něj konat, jak píše iDnes.cz. Proti nápadům prezidenta Miloše Zemana, aby byly předčasné volby, nebo aby z vlády odešel spolu s ministrem financí a šéfem ANO Babišem také premiér, se Sobotka tvrdě ohradil. K těm nápadům: S dvěma scénáři, jak ukončit vládní krizi, přišel prezident ve středu večer při setkání se zástupci tří koaličních stran v Liberci - s Babišem, Bělobrádkem a Chovancem. Boromir Sobotka (tak mu teď říkají na sociálních sítích) cítí vítr v zádech, takže změnil svou obvyklou rétoriku na drsně chlapáckou (jak to jen u Sobotky jde):  „Pan prezident by neměl vymýšlet scénáře, ale konat dle Ústavy, odvolat ministra financí, zatíženého skandály a lží, z vlády. Návrh má od pátku,“ sdělil na svém twitterovém účtu, něco podobného řekl médiím i v Lucemburku.

Hroutím se, sorry jako

A jak na tenhle tlak reaguje Andrej Babiš? Blbě, neustál to. Zatím co u dluhopisů a ´Sorry jako´ ještě s nadhledem dával na svůj Facebook fotky v tričku s touto hláškou, která mezitím zlidověla, Přibilovy nahrávky sehrály zřejmě úlohu pověstné poslední kapky do poháru. Poháru hořkosti. Proč? A tím se dostáváme k zesnulému expremiéru Grossovi. Ten také neustál nejasné financování svého bytu na Barrandově, začal mlžit se strýcem Vikem a podobnými nesmysly a vůbec se během celé aféry choval jak smyslů (a politického instinktu) zbavený.

Mám jednoduchou teorii, proč. Stanislav Gross si byt za 4 mega koupil docela jednoduše a prostě z legálních příjmů v parlamentu, kde seděl, stejně jako např. Sobotka, již od vyhynutí dinosaurů. Jenže tenkrát nebylo veřejně známo, co víme dnes (a nikoho to zvlášť netankuje). Že příjem poslance značně navyšují tak zvané náhrady. Psali jsme o tom mnohokráte. Největší šikulové si přijdou na takřka 200 tisíc měsíčně. A z toho uškudlit na jeden byt? Žádný problém, našinec by zvládl ještě psa i chatu, že.

Syndrom Gross

Mimochodem, takový Sobotka, kterému Blesk zatím našel jen dva byty, jeden, kde opravdu bydlí, v Praze ve Stodůlkách, a jeden v paneláku ve Slavkově u Brna, kde je hlášený. Za což pobírá v parlamentu léta letoucí 300 tisíc cestovních náhrad ročně. Jeho argument? Prý tam má poslaneckou kancelář. To by mne fakt zajímalo, kdy ho tam naposledy viděli… Ale ani toto už dnes, zdá se, nikomu moc nevadí.

Zpět k syndromu Gross, jestli omluvíte, že si vymýšlím vlastní diagnózy. Standa Gross tenkrát podle mne jančil prostě proto, že si připadal zhrzený. Dělal to, co lautr všichni poslanci ve sněmovně, ale jen  a jen on za to pykal. A proč to tehdy prostě neřekl a tahal z klobouku králíků Boba a Bobka invalidního důchodce strýce Vika a jeho údajnou půjčku? Podle mne kompletně ztratil nervy. A neměl koule na to, přiznat, jak to v parlamentu chodí. Sečteno, podtrhnuto, Gross se opravdu neprovinil. Anebo provinil, ale némlich stejně, jako všechny sněmovny před ním a po něm. Přesto šel, a s ostudou. A do smrti, podle mne, cítil nespravedlnost.

Dopadne Babiš jako Standa?

Zatím to tak vypadá. Přitom jeho hříchy jsou podobného rázu, vezměme je postupně. Dluhopisy. Kalousek tuhle daňovou fintu zlegalizoval, dělali to v té době lautr všichni. Kauza Čapí hnízdo. Eurodotace – při jejich získávání podvádějí také skoro všichni, podle mne, otázkou je, zda je vůbec lze získat zcela na bílo, zda systém přidělování není tak komplikovaný, že splnit všechny podmínky je prostě iluzorní. Tady ale spekuluji, protože o dotacích vím prd, jak na rovinu přiznávám. Bible však praví, po ovoci poznáte je, takže když čtu v novinách, koho zase čapli při zneužívání… Zkrátka, vsadila bych ochozené adidasky, že to tak je.

A poslední, nejhorší, kauza nahrávky. Slyšeli jste je? Podle mne je více než relevantní, co k tomu napsal senátor Michálek. Působí dojmem, že jsou vykonstruované, tvrdí nejslavnější whistleblower v Česku. Ostatně, všechny jeho argumenty, podložené hořce vykoupenou vlastní zkušeností, jsme publikovali zde:

Chtělo by to nějaký závěr. Situace je nyní natolik turbulentní, že se jen těžko prorokuje, co bude. I když mám pocit, že Babiš je vláčen bahnem za věci, které dělají ve vyšších patrech politiky a byznysu všichni, přesto… Soustředění tolika moci v rukou jednoho člověka, politické, mediální, i to, že je bohatší než Krésus, považuji za krajně nebezpečné. Všichni totiž víme, jak chutná moc. Opojně.      

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .   

Anna Vančová                 

Vložil: Anička Vančová