Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zdrcující pravda o „seriózních“ českých médiích. Na jejich nezávislost přísahal jejich majitel na životy svých dětí a vnuků. A skutečnost? Špinavá česká žurnalistika

11.05.2017
Zdrcující pravda o „seriózních“ českých médiích. Na jejich nezávislost přísahal jejich majitel na životy svých dětí a vnuků. A skutečnost?  Špinavá česká žurnalistika

Foto: Mafra / repro

Popisek: Babišova Mafra sídlí na pražském Andělu

Česká veřejnost byla celé léta kolébaná iluzí, že u nás existuje tzv. seriózní tisk, například MF Dnes a Lidové noviny, zatímco jiné tituly jsou považovány za obskurní či dokonce proruské, i když jsou nepoměrně svobodnější. Články z těchto „seriózních“ titulů navíc pravidelně přebírají veřejnoprávní média ve svých přehledech denního tisku. Nyní se však ukázala zdrcující pravda. MF Dnes i Lidovými novinami obratně manipuloval jejich majitel Andrej Babiš.

Minulý týden objevila na veřejnosti nahrávka, dokazující, že šéf hnutí ANO se scházel s (dnes již vyhozeným podle přísloví ´mouřenín posloužil, mouřenín může jít´) redaktorem MF Dnes Markem Přibilem a společně se radili, který kompromitující materiál a kdy zveřejní na členy ČSSD, například ministry Ludvíka nebo Chovance. Mimo jiné z ní také vyplynulo, že se Babiš scházel s hejtmanem Jiřím Zimolou a domlouvali taktiku, jak by Chovance odstranili z jeho vlivu.

Vrchol cynismu

Babišova reakce na skandální nahrávku byla typicky hysterická. Napřed ji popřel, poté ji označil  jako podvrh a provokaci a nakonec se omluvil, že udělal chybu a že se s novinářem neměl setkat. Připomeňme, že zásah do médií, která vlastnil, než je převedl do svěřeneckého fondu, vždy popíral a dokonce se nechal slyšet, že  přísahá na život svých čtyř dětí a dvou vnuček, že nikdy nezasáhne do  práce vydavatelství Mafra,  což je neskutečný vrchol cynismu.

Byl to šéfův krtek?

Šokující nahrávka vyvolala nebývalý skandál a na mimořádné schůzi  se jí ve středu zabývali i poslanci parlamentu. Zatím ovšem dosud nikdo přesně neví, jak a proč vlastně vznikla, na čí objednávku.  Reportér Jan Kroupa zveřejnil ve veřejnoprávním Radiožurnálu hypotézu, že autorem záznamu  je samotný Přibil, což on sám ale striktně odmítá. Další verze zase hovoří o tom, že Přibil byl nasazeným Babišovým „krtkem“ a rozhovor si nahrával pro vlastní potřebu. Na veřejnost se údajně dostala, když Přibil prodal svůj soukromý notebook.  Leccos skutečně nasvědčuje tomu, že pro Babiše pracoval.  Jde například o články, jednoznačně zaměřené proti ČSSD nebo TOP 09, které MF Dnes zveřejnila.  Mimochodem, Přibil sám o Babišovi řekl, že ho vnímal jako svého šéfa.

Nebo jen pěšák?

V této souvislosti se jeví jako vrchol pokrytectví a drzosti, když si Babiš stěžoval na jiná média, především Českou televizi, že ho svými reportážemi účelově poškozuje. Server HlídacíPes.org však nyní zveřejnil i další možné vysvětlení. Podle něj je Přibyl mužem na černou práci faktického vládce vydavatelství Mafra Františka Nachtigalla, potažmo  šéfredaktora MF Dnes Jaroslava Plesla. Společně prý drželi nad Přibilem ochrannou ruku, přestože jeho texty byly několikrát uznány jako lživé. Ostatně, tato podezření potvrdili i bývalí redaktoři MF Dnes, kteří již redakci opustili. Ti jsou přesvědčení, že Přibil byl pouhým pěšákem v systému špinavé české žurnalistiky, která zdaleka nezačíná a nekončí jenom u něj.

Kdo s čím zachází...

Důsledky Babišova počínání coby vlastníka médií jsou skutečně fatální, přitom  ale ne vždy  v negativním slova smyslu.  Mimo jiné potvrdily lidovou moudrost, že s čím kdo zachází, tím také schází. Tím, že do svých médií zasahoval již od počátku (známý je například jeho konflikt s vedením redakce Lidových novin), vyštval z nich část české novinářské elity, například Lenku Zlámalovou, Daniela Kaisera či Dalibora Balšínka. Ti poté společně založili   názorový deník Echo24.cz. A právě zde byly zveřejněny zásadní materiály, týkající se Babišovy podnikatelské minulosti, které odstartovaly oligarchův volný pád. Podobně odešla z postu šéfredaktorky MF Dnes nejznámější česká investigativní novinářka Sabina Slonková, která nyní působí v novém  deníku Neovlivní.cz. Zde publikovala řadu materiálů ke kauze Čapí hnízdo.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová