Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pi*us, vole. Tak z toho se ožral i Tonda Blaník. Česká vládní krize je pěkný fičák. Co můžeme čekat?

10.05.2017
Pi*us, vole. Tak z toho se ožral i Tonda Blaník. Česká vládní krize je pěkný fičák. Co můžeme čekat?

Foto: Stream.cz / repro

Popisek: Tonda Blaník v novém, mimořádném skeči

A Žížala, místo aby pohlídal Sobotku, jel do Francie na mistrák… Lenka měla zapisovat, na čem se Babiš s Přibilem dohodli, jenže nestíhala, tak to nahrála. A kolosální průšvih je na světě. Již týden otřásá Českem vládní krize, kterou odstartovala demise / nedemise premiéra Sobotky, opepřil i za hranicemi publikovaný hradní trapas, kdy Miloš Zeman ukázal holí na zmateného premiéra a odkráčel od mikrofonu, korunovaly zveřejněné nahrávky Andreje Babiše s již bývalým redaktorem MF Dnes Přibilem a jako třešinka na dortu ozdobila prezidentova nechuť odvolat obratem Babiše z vlády na žádost Sobotky, což mu Ústava ukládá, leč neříká kdy, a což vyvolalo jednak ultimátum senátorů, hrozících ústavní žalobou, také pak další (netuším kolikátou již) petici znepokojených (povětšinou stále těch samých) celebrit.

Protože se k petici celebrit již nebudeme vracet, jen krátce: Organizační výbor DEMOKRACIENEPOCKA.cz inicioval petici, která vyzývá prezidenta k dodržování Ústavy ČR a odvolání místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše. V organizačním výboru jsou Matěj Stropnický, předseda Zelených, a advokátka a bývalá disidentka Hana Marvanová, prvními signatáři hudebník a expolitik Michael Kocáb, senátorka Eliška Wagnerová, spisovatelka Táňa Fischerová, první porevoluční předseda vlády Petr Pithart, senátoři Václav Láska, Petr Orel a Ladislav Kos, producent a publicista Jan Štern, překladatelka Dana Hábová, designer Maxim Velčovský a zpěváčka Aneta Langerová. 

Bude se demonstrovat, dnes, možná i příští týden

„Vládní krize přerostla svévolí prezidenta v krizi ústavní. A zatímco vládní krize je možná jen věcí vládních stran, ústavní krize se týká demokracie a samotného základu našeho státu, tedy nás všech. Proto se chceme postavit za dodržování Ústavy prezidentem republiky a vyzýváme ho, aby ji dodržel. Podpořte prosím naši výzvu,“ sdělil Stropnický junior. Deník.cz v titulku hlásá, že petici podepsalo již tisíce lidí. Takže je jich zatím 2500. A na petici by podle organizátorů mohla příští týden navázat demonstrace. „Chceme přibližně týden vyčkat, uvidíme, jak se bude věc vyvíjet, a pak zvážit uspořádání veřejné akce," uvedl Stropnický. Takže o demonstraci dnes od šesté večer na Václavském náměstí v Praze již víme, víme také o dalších městech jako je Plzeň a České Budějovice.

Hodně záleží na tom, zda se organizátorům opravdu podaří „naplnit Václavák“, jak mají v úmyslu. Pokud ano, tak příští týden přebere štafetu iniciativa DEMOKRACIENEPOCKA.cz. Pokud ne, petenti seberou podpisy a odnesou je na Hrad. Co by se z toho mohlo vyklubat, těžko říci. Nové průzkumy nejsou zatím k dispozici, ale vše nasvědčuje tomu, že země je stále rozdělená příkopem zvícím Macochy. A to dělítko se jmenuje právě Miloš Zeman, který vzbuzuje vášnivé emoce - pro a proti.

A budeme se soudit, řečnit, také jedna komis se chystá…  

Nově chce premiér na prezidenta podat kompetenční žalobu, pokud neodvolá Babiše ani po svém návratu z Číny. Sobotka tak hodlá zahájit u Ústavního soudu takzvaný spor o kompetenci státních orgánů. Neodvoláním Babiše by totiž Zeman blokoval kompetenci premiéra, jak sdělily právě Novinky.cz. Podle senátora Víchy by se jednalo o lepší řešení než ústavní žaloba na prezidenta, kterou již chystají senátoři. „My už bychom řešili tou (ústavní) žalobou vlastně jenom jakýsi trest a to asi není teď v tuto chvíli prvořadým cílem," řekl ČTK.

Co z tohoto bude, ví jen Manitou a členové Ústavního soudu, každopádně je to na dlouhé lokte, justice v Česku si obvykle dává na čas. Jen mne trochu znepokojuje, že zatím mlčí JUDr Jan Kalvoda, který kvůli chybějícímu titulu (už ho má) odešel kdysi z vlády, pak zastupoval poslaneckého přeběhlíka Melčáka v jeho ústavní stížnosti proti plánovaným předčasným volbám do Poslanecké sněmovny roku 2009, jejichž vykonání Ústavní soud skutečně odložil, čímž pěkně zamotal tehdejší politickou situací...

Babiš ve sněmovně: Klidně mě zabijte, já nerezignuji

Právě probíhá zvláštní schůze sněmovny, kde 201 poslanců sděluje, co má na srdci. Včetně Babiše. Ten už hovořil a řekl, že se stal obětí cílené provokace a v souvislosti s nahrávkami prý podal trestní oznámení (takže to je třetí v pořadí): „Tady jde o megakšefty, které děláte a já vám překážím," řekl u pultíku šéf ANO a dodal, že jde o to, aby zmizel z politiky. „Jde tady o budoucnost této země," řekl také a sálem se ozval potlesk, souhlasný i ironický (to je cekem běžné, koalice sedí na jedné straně, opozice na druhé, a tak parlamentní stenografky často píší třeba – potlesk zprava)…

Sociální demokracie chce kvůli Babišovým nahrávkám vytvořit speciální parlamentní vyšetřovací komisi. „Je potřeba odkrýt, zda dochází k vynášení informací z živých kauz,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. Není podle něj jisté, že se podobných prohřešků jako redaktor MF Dnes Přibil nedopouštějí i další novináři. Otázkou je, zda mu to sněmovna odhlasuje. A výsledek bojovné středy v parlamentu? Maximálně usnesení. Což nic moc neřeší. A pokud je známo, žádná parlamentní komise nikdy nic nezjistila, ani v Česku, ani třeba v USA - stále třeba nevíme, jak to bylo s atentátem na JFK, že.

Zopakujme: Zeman v úterý při návštěvě Libereckého kraje informoval, že Babiše neodvolá, dokud bude v platnosti koaliční smlouva. Mnozí kritici toto jednání považují za protiústavní postup. Koaliční smlouvu ale žádný z koaličních partnerů vypovědět nechce, jak vyplynulo ze středečního jednání.  „Hnutí ANO vyzvalo sociální demokracii k vypovězení koaliční smlouvy – ta to odmítla. Výsledkem je to, že žádná ze stran nechce vypovědět koaliční smlouvu,“ okomentoval to šéf Lidovců Bělobrádek s tím, že ostřejší slova na jednání prý padala, ale na vulgarity nedošlo.

Zeman letí do Číny, vláda chystala truc

Ještě před zasedáním vlády se sešli lídři koalice. Lidovečtí ministři Marian Jurečka a Daniel Herman sdělili, že nebudou na dnešním jednání kabinetu hlasovat pro schválení nadcházející cesty prezidenta do Číny, ten by podle nich měl kvůli současné vládní krizi zůstat v Česku. Nakonec vláda prezidenta ale do Číny pustila, takže zamýšlený šprajc na prezidenta se nekonal. „Do Číny samozřejmě poletím,“ uvedl stejně ještě před jednáním vlády Zeman s tím, že neví, proč by neměl. Takže vládní speciál odstartuje zítra. Po návratu se hodlá podle svých slov zabývat eventuálním odvoláním Babiše. Mimochodem, Sobotka zase zmizel někam do Lucemburska, což mu překvapivě nikdo nevyčetl.

Autor seriálu Kosmo na ČT, Tomáš Baldýnský, který k obdivovatelům prezidenta zjevně nepatří, to okomentoval dokonce ve dvou facebookových příspěvcích: „Jestli se bude Zeman odteď bude lítat radit do Číny o každý vládní krizi, tak v zájmu nás všech doufám, že mu ten benzín bude i dál platit pépéefka.“ O dva dny později dodal: „Jestli Sobotka opravdu přemýšlí o tom, že by Zemanovi odmítl zaplatit cestu do Číny, tak bych si ho dovolil upozornit, že by stačilo mu nezaplatit jen cestu zpátky.“

„Ranní úvaha ad ústava. Představte si, že by naše země měla prezidenty dva. Rázem by bylo po problému. Země by nebyla rozhádaná. Jedni by měli prozápadního prezidenta, druzí provýchodního. Jeden by jezdil reprezentovat do USA, do Londýna, Paříže nebo Bruselu. Druhý by jezdil na Rhodos, do Moskvy nebo do Pekingu. Ke všemu by média, aby byla nezaujatá a přinášela vyvážené zpravodajství, musela zjišťovat i uvádět stanovisko obou prezidentů. A když by se premiér na odvolání někoho z ministrů nedomluvil s jedním prezidentem, šel by za tím druhým, který by minimálně na truc tomu prvnímu odvolání provedl bezodkladně. Rázem by bylo po problémech,“ nabídl řešení na FB David Gaydečka.

Někde uprostřed hlučícího davu…

Pokud máte dojem, že straním protizemanovské opozici, není tomu tak. Jen je prostě výrazně vtipnější než strana prozemanovská, ta se často, želbohu, uchyluje k vulgaritám. Já osobně jsem někde uprostřed (a na tomto místě ve středu chladného vesmíru si připadám velmi osaměle). Ve mne Zeman nevzbuzuje vášnivou lásku, ani zarytou nenávist, takže na něj koukám celkem nezaujatě. Mnohokrát mne pobavil – přiznávám mu, že je skvělý rétor, výborně píše, umí  to s lidmi, ale jeho východní směřování a výběr spolupracovníků mne zrovna nenadchnul, mírně řečeno. Navíc - respektuji výsledek přímé volby prezidenta, když už ji tedy máme (myslím si o ní ale, že je to naprostá pitomost, která z našeho politického systému udělala prasopsa)...

Co se Zemanovy současné role v právě probíhající krizi týče, z duše mi mluví pan Zdeněk Jičínský, respektovaný odborník na ústavní právo, který se v aktuálním rozhovoru snad pro Novinky.cz  vyjádřil takto: „Je zbytečné stavět koaliční smlouvu a Ústavu do zásadního protikladu. V rámci politické kultury je třeba dodržovat politické smlouvy. Koaliční smlouva zavazuje její tři účastníky, a jestliže se premiér jakožto nejvyšší ústavní činitel rozhodne udělat ve vládě změnu, která se týká předsedy koaliční strany, měl to v rámci koalice projednat. A to bez ohledu na výsledek: nemusel by souhlasit s negativním stanoviskem předsedy ANO a návrh na jeho odvolání podat,“ řekl Zdeněk Jičínský.

Prezident není stroj na podpisy

A dodal: „Prezidentova povinnost je návrhu vyhovět. Nemusí to ale udělat neprodleně. Má právo projednat důvody, povolat premiéra, vyslechnout si jeho vysvětlení, aby se dozvěděl celou problematiku. Může dokonce jednat s potenciálním nástupcem. Roli prezidenta v tomto procesu nelze minimalizovat, není jen strojem na podpisy.“ Dále ale upozornil (že by stál se mnou někde uprostřed? Bylo by mi ctí), že Miloš Zeman dělá chyby, když si klade podmínky neslučitelné s ústavou. Škodí i sám sobě, ohrožuje kampaň za své opětovné zvolení. Ty chyby Jičínský specifikuje takto:  „Zeman říká, že odvolání musí být projednáno v koaliční smlouvě. Takhle by to ale znamenalo, že kdyby se na tom koalice neshodla, nemohl by premiér návrh na odvolání podat, a to je v rozporu s Ústavou. Zatím se nedá říci, že by jednal vyloženě protiústavně. Zatím neodmítl přijmout návrh na odvolání – kdyby jej odmítl, to by bylo protiústavní. Podnikl ale kroky, které se jeví jako problematické.“

Komentátoři dumají, co si o tom vlastně myslí

Tištěná periodika jsou z podstaty věci mimo, ta internetová zatím mastí tak zvaný online, což znamená, že vyčleněný redaktor sedí u kompu, má puštěnou ČT 24 a jede jak dráha - vkládá zprávy postupně, jak leží a běží. Co si o tom máme myslet, to je úkol obvykle velmi slušně placeného komentátora. A ti zatím mlčí, s jednou výjimkou. Nejrychlejší byl Alexandr Mitrofanov z Práva, který svůj názor opatřil titulkem ´Co by se vrátilo s bratry v despotickém triku´.

„Polední shrnutí událostí: ANO chce, aby ČSSD vypovědělo koaliční smlouvu. Andrej Babiš tak hodlá pomoci Miloši Zemanovi. V okamžiku vypovězení koaliční smlouvy by Zeman řekl, že je dobře, že ho premiér uposlechl, protože pravdu může mít pouze on, prezident. Převzal by iniciativu. To Sobotka nepřipustil. Trvá na ústavním řešení. Prezident musí odvolat ministra financí. Zeman ústavu podle svých slov četl, ale bůhví jestli neuvízl někde vlevo dole a k příslušnému článku se nedostal. Místo činů hlavy státu se totiž chystá do Číny a za Vladimirem Putinem,“ píše na úvod.

Podle Mitrofanova je situace přehledná jak ve Stínadlech

A pokračuje: „Z této zdánlivé pěny dní se rodí pravidla, podle kterých budou jednat nejen politici, ale celá společnost. Situace je přehledná. Proti sobě stojí většina politické reprezentace a již zmínění bratři v despotickém triku.“ Ti první podle něj trvají na dodržení Ústavy, Zeman a Babiš, čili ´bratři v despotickém triku´, kdyby to někdo nepochopil, naopak vnímají jenom sebe a své zájmy. Jako příklad uvádí Putina: „Když ale pole ovládne despota, dopadá to jako v Rusku, kde svobodné volby již neexistují.“ A k němu do opozice staví demokracii, která je z podstaty věci plná chyb: „I za kvalitních zákonů v ní mívají vliv, často nadměrně velký, nepříliš kvalitní lidé. Ale je tu stále možnost opřít se o pravidla a pokusit se o nápravu. A to nejen ve vyšší politické sféře. Vždyť politiky svobodně volí obyčejní lidé. Mají plné právo je znovu nezvolit.“

To Petr Holub z ECHO 24 tvrdí, že se ´chystá se největší zkouška české demokracie´: „Průzkumy ukazují portrét Česka coby středoevropské obdoby vyhrocených makedonských poměrů. Občané si neváží zastupitelské demokracie, a když na to přijde, proč by nemohli příznivci politika poraženého v nedávných volbách vtrhnout do prohnilé sněmovny a ukázat, zač je toho loket, těm, kdo ho porazili? Někteří politici už dávno hlásají, že zvolení zástupci lidu jsou budižkničemové, kteří jen škodí. „Každý úspěšný podnikatel pochopí, že kariérní politik udělá cokoliv, aby se v politice úspěšní podnikatelé nevyskytovali. Politický konkurent, který se dokáže uživit i jinak než v Poslanecké sněmovně, je prostě nebezpečný,“ sdělil tento názor šéf ANO Andrej Babiš v dopise předsedovi Poslanecké sněmovny Janu Hamáčkovi. Babiš patří k příznivcům vlády silné ruky, kteří mohou získat říjnové parlamentní volby a dát poměry z pohledu většiny do pořádku.“ Na další si budeme muset chvilku počkat, slovutní komentátoři právě pijí páté kafe, hlava se jim málem zavařila a kofeinový šok je na cestě. Čí krevní tlak to vydrží, toho to bude.

Premiér páchá harakiri a táhne demokracii do hrobu

„Premiér Sobotka podle všeho s úsměvem na tváři páchá harakiri. Jisté je, že spolu se svou maličkostí táhne do hrobu i celou koalici a spolu s ní českou demokracii,“ myslí si pro změnu v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz publicista a frontman kapely Žlutý pes Ondřej Hejma. Jak to celé může dopadnout? Nabízí hororový scénář: „Babiš odstupuje z vlády, a vzápětí vítězí v parlamentních volbách. Všechny „demokratické“ strany se následně semknou v jeden šik a znemožní mu postavit legitimní vládu. Zhrzený Andrej nechce do opozice, kde by ho nejspíš čekaly tepláky v Ruzyni, a tak se bleskově hlásí do prezidentských voleb s vidinou imunity. V souboji na život a na smrt těsně poráží chřadnoucího monarchu a v Husákových šlépějích kráčí na Pražský hrad. Premiérem pak jmenuje Faltýnka; a ten už to nějak dopatlá,“ tvrdí Žlutý pes Hejma s tím, že nikdo doopravdy neví, kdo co slíbil, kdo s čím souhlasil... a jestli to myslel vážně. „Jisté je jen to, že všichni aktéři téhle frašky vypadají jako šašci a na své  současné role tak či onak doplatí,“ říká muzikant a publicista.

Tonda Blaník se ožral, zul, párkrát si zavolal a…

Závěrečná epizoda 5. série Kanceláře Blaník byla sice uvedena před více než měsícem, ale současné dění na politické scéně si žádá své, jak píší tvůrci. Takže byl natočen mimořádný díl, který producent Milan Kuchynka komentuje následujícími slovy: „Kancelář Blaník jsme začali natáčet jako politickou satiru a už tehdy realita mnohdy předčila naši tvůrčí představivost. Ani ve snu nás ale nenapadlo, že se během tří let dopracujeme k takovému žánrovému posunu, jakým je dokument. Přiznávám, že tak bizarní scénář, který se aktuálně odehrává v naší politice, bychom nevymysleli a ani nemáme v úmyslu ho trumfovat. Bonusový díl je jen naše reakce na časté dotazy fanoušků, co na vše říká Tonda. A název dílu Toníčku, nevzlykej, je podle mě dostatečně výmluvný.“ Speciální epizodu najdete ZDE a dlužno říci, je skvělá a je to nářez.

Svoje komenty jsem vkládala již k uvedeným faktům v článku, takže na závěr si dovolím citát, k němuž mě inspiroval právě Tonda Blaník (pusťte si to, fakt, je to výborný): „Politikům se nevěří, politikové se kontrolují. Věří se v Boha, věří se v přírodu, věří se v krásu, věří se v myšlenku, ideu. V politika se nevěří, a kdo v něho věří, je idiot!“ Autor? Karel Kryl.

Počítám, že tato vládní krize sebere pár volebních bodů všem, ČSSD, ANO i Zemanovi. Kolik jich bude, si netroufám odhadovat, ale v zasypání zmíněného příkopu (na jedné straně je Zeman, tentokráte i s Babišem, na druhé NENÍ suchoprd Sobotka) moc nevěřím. Letošní volby budou právě o něm a vůbec nevylučuji volební pat a půlroční zoufalé skládání vlády. Další fakt ale je, že ač my novináři se již týden takřka neodlepili od kompu, zajímalo by mne, nakolik tyhle čachry doopravdy zajímají běžné, normální lidi, co to nemají v popisu práce. Jestli si náhodou nemyslí, že se v té Praze už všichni na rozumu pomátli.

Anna Vančová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Anička Vančová