Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Válka v novinách, vyhozený pěšák, kdo je ve vládě debil, líná alkoholička a největší svině. Divoká historie tajných nahrávek, které Babiš podělal

08.05.2017
Válka v novinách, vyhozený pěšák, kdo je ve vládě debil, líná alkoholička a největší svině. Divoká historie tajných nahrávek, které Babiš podělal

Autor: Facebook

Popisek: Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš je v úzkých. Jak to vlastně bylo s nahrávkami, které zachycují jeho rozhovor s novinářem z MF DNES Markem Přibilem? Chcete vědět, kdo je pořídil? A kdo se na Twitteru skrývá za tajemnou skupinou Julius Šuman? Pro pořádek dodáme, že až do doby před pár minutami byly venku nahrávky dvě, které Babiš zpočátku bagatelizoval, pak si je údajně poslechl a sdělil, že „to podělal“. Již včera ale skupina Šuman vyhrožovala zveřejněním další, která se právě objevila (jenže je plná narážek na živé policejní spisy, což budeme muset trochu prošťourat, takže o ní až zítra)… A ještě jedna poznámka. Přestože je nám známá novinářská teorie pyramidy, to nejdůležitější na začátek, protože lidé málokdy článek dočtou, zajímavé (alespoň pro někoho) informace ze zákulisí médií najdete až na konci.

Nahrávky, díky nimž se prý jasně prokázalo, že ministr financí ovlivňoval novináře MF DNES, chtějí důkladně vysvětlit jeho koaliční partneři a především premiér Bohuslav Sobotka. Na prvním záznamu muž s hlasem Babiše sprostě nadává kolegům ve vládě. Ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou posílá mužský hlas do řiti a mluví o ní jako o líné alkoholičce. Předseda vlády Sobotka je prý největší svině, jakou dotyčný poznal a navíc blbeček.

Na druhé pak novináři Marku Přibilovi ministr říká, jaké kauzy má deník MF Dnes, který až do února patřil do koncernu Agrofert (nyní je ve svěřeneckém fondu, alespoň tedy formálně, publikovat. Dotyk.cz k tomu píše: „Další část nahrávky se týká ministra Chovance. Přibil se Babišovi chlubí, že má rozpracovaných asi šest textů, které se týkají šéfa vnitra. Následně mu Babiš odpovídá, že je otázka, zda s těmi věcmi nepočkat až na parlamentní volby. „Je to velice výbušné a ono by se to obrátilo potom i proti vám bohužel, takže bych to teď taky neřešil,” odpověděl mu Přibil.“  Dotyčný novinář už za to dostal padáka. 

Pořídil nahrávky novinář MF Dnes?

Ve svém nedělním prohlášení Babiš přiznal, že se s novinářem MF Dnes Markem Přibilem skutečně sešel a přiznává, že to byla chyba. Stále je ale přesvědčen, že se jednalo o provokaci.

Kdo za tím vším tedy stojí? Dvě nahrávky, které pořádně rozhýbaly dění na české politické scéně, se objevily na twitterovém profilu s názvem Julius Šuman. Lidé z této skupiny tak odkazují na jméno vedoucího důstojníka STB, který měl za minulého režimu řídit agenta Bureše – Andreje Babiše.

Po tom, kdo nahrávky pořídil, pátrali i investigativní novináři z Radiožurnálu. Novinář Janek Kroupa pro irozhlas.cz tvrdí, že nahrávky pořídil právě Přibil. Ten to ale odmítá a ze svého facebookového profilu naopak vzkázal, že právě ministr vnitra Milan Chovanec je jeho úhlavní nepřítel a neví, proč by mu měl pomáhat, jak spekuluje naopak Babiš. „S panem Babišem, jehož jsem vnímal jako svého šéfa, jsem se sešel třikrát. Nikdy jsem nikoho nenahrával, natož abych pracoval pro Chovance, jehož jsem úhlavním nepřítelem. A to i v rámci soudních sporů. Více se k této věci nebudu a nehodlám vyjadřovat," napsal Přibil.

Existují prý ale nahrávky hned čtyři

Kroupa si ale stojí na svém. Pro irozhlas.cz řekl, že se nahrávky mohly na internet dostat poté, co Přibil prodal svůj notebook a nedostatečně jej promazal. „My jsme s Markem Přibilem velmi dlouze mluvili a zároveň jsme mapovali dění kolem něj. Ty nahrávky a schůzky mezi Markem Přibilem a Andrejem Babišem byly nejméně tři, ale spíše čtyři. Ty nahrávané schůzky se odehrály v Sokolovně, což je restaurace v Průhonicích, kterou vlastní Andrej Babiš. Šlo o dvě z nich. A jedna byla v Aventinu, což je hotel v centru Prahy. Na všech byl Marek Přibil, a to i na těch, které byly zveřejněné jako první a na kterých Marek Přibil slyšet nebyl," říká Kroupa s tím, že se jedná o nahrávky, kde Babiš mluví vulgárně o svých politických oponentech,“ vysvětluje pro irozhlas.cz Kroupa. Podle Kroupy je jasné, že Babiš používal Přibila jako prostředníka.

Kompromitující materiály na Babiše prý sháněli lidé kolem Penty

Od Kroupy přicházejí opravdu ´zajímavé´ informace. Přibil mu měl sdělit, že existují tři – čtyři nahrávky. Na jedné z těch dosud nezveřejněných se prý domlouvají lidé kolem Penty a Aloise Lorenze ohledně kompromitujících materiálů na Babiše. Nutno podotknout, že Lorenz byl agentem STB a poté pracoval jako bezpečnostní konzultant finanční skupiny Penta. Kroupa má pro celou záležitost ještě jedno vysvětlení: „Přibil před několika týdny prodával svůj soukromý notebook, což nám i sám potvrdil. Existuje tedy varianta, že si vše nahrával jen pro svou potřebu, nahrávky ukládal do počítače, a když ho prodával, špatně jej promazal. A někdo to tam později našel. Jak by se nahrávky dostaly až k lidem, kteří se označují jako skupina Juliuse Šumana, ale zatím nevíme," popisuje investigativec pro irozhlas.cz.

Babiš vysvětlovat nechce, k Moravcovi nepřišel

Kvůli zatím zveřejněným záznamům už podal ministr financí trestní oznámení. Prý je nemožné, aby byl člen vlády někým nahráván. K tomu, co na nich říká, se ale vyjadřuje vyhýbavě. Vysvětlit je nechtěl ani v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Redaktor do něj pozval všechny předsedy stran zastoupených ve sněmovně. Babiš do pořadu nepřišel a podle Moravce nebyl schopný ani odpovědět, zda se dostaví. A jak se k tomu všemu vyjadřuje Babiš? „Je to cílená koordinovaná akce, která má mě zlikvidovat," prohlásil v neděli Babiš. „On mi tam něco podsouval, já jsme to kopal od sebe. Ten rozhovor byl nepříjemný, byla to provokace, teď už to vím," popisoval novinářům ministr financí. A jeho další vyjádření pro novináře? „Jsem přesvědčen o tom, že Chovanec stojí za mým sledováním a odposloucháváním,” dodal Babiš.

Ministr ovlivňoval média už v roce 2013

Internetový deník Echo24 upozorňuje, že střet zájmů u Babiše tu existuje již dlouho a také je již dlouho znám. Babiš opakovaně tvrdil, že média neovlivňuje. „Skutečnost, že Andrej Babiš bude tímto způsobem zneužívat svá média, dokládá telefonický hovor s tehdejším redaktorem Lidových novin. Konflikt se odehrál 27. června 2013, tedy několik dní poté, co oznámil nákup vydavatelství Mafra, které vydává Lidové noviny, MF Dnes nebo iDnes. Babiš si tehdy nevybíravě stěžoval, že deník Lidové noviny nenapsal o jeho tiskové konferenci a dožadoval se vysvětlení,“ píše ve svém článku Echo24. A jak to tehdy vypadlo, co Babiš novinářům řekl?

Novinářům z Lidových novin v roce 2013 zazvonil telefon a na druhém konci byl Babiš, který prohlásil: „Koukám do monitoringu, v Právu mám otvírák, na Hospodářkách mám velký článek a v Lidovkách jsem nic nenašel. Doufám, že kluci vědí, co dělaj, jako. Asi nevědí, s kým maj tu čest,“ podotknul Babiš podle Dalibora Balšínka. Na vysvětlenou: Balšínek byl onen novinář v Lidovkách, co obdržel výhružný telefonát tehdy ještě budoucího majitele Babiše. Balšínek to vyhodnotil tak, že si sbalil saky paky a Lidovky opustil. Dnes má právě Echo 24, úspěšný internetový projekt, který se vyhraňuje výrazně proti šéfovi ANO.

Novináři v MF Dnes se bouří

Kvůli nové kauze se podle Novinek.cz chystá v redakci MF Dnes další vlna odchodů. „Na nahrávkách zaznívá i jméno ředitele rozvoje Mafry (to je nadřízená mediální skupina, do níž MF Dnes, ale i Lidovky a třeba Metro patří) Františka Nachtigalla, který se měl na možném ovlivňování podílet. Apelujeme na něj, na vedení vydavatelství, šéfy redakci i majitele Andreje Babiše, aby všemi silami zabránili opakování podobné situace a vyloučili jakýkoliv politický vliv na naši práci a obsah novin a zpravodajského webu,“ vyzývají Babiše novináři.  Pod mediální dům Mafra, která patří do holdingu Agrofert, spadají kromě MF Dnes a serveru Idnes.cz také Lidové noviny, rozhlasová stanice Impuls či hudební televize Óčko.

Kdo je ´šedá eminence´ Nachtigall

A ještě jednu věc je nutné dodat pro lidi, ne tolik znalé mediálních poměrů: František Nachtigall pochází původně z Blesku, kde jsou ´dohody´ s celebritami, co a kdy se o nich napíše, naprosto normální a běžné. Pak odešel do Týdne a odtud k Babišovi do Mafry. Čili jeho ´citlivost´ k nezávislosti médií je prostě a jednoduše výrazně nižší, než u dlouholetých novinářů tak zvaných seriózních novin (i když i ty v posledních letech přebírají v zájmu čtenosti řadu bulvárních praktik – spravedlivě je nutno podotknout, že náklady tištěných periodik v posledním desetiletí prudce klesají ve prospěch internetových projektů zdarma, že lidem tam jde prostě o kejhák, o bytí a nebytí). Navíc, aniž bychom s ním kdy mluvili, domníváme se, že jeho vysvětlení bude jednoduché (a celkem i pochopitelné) – nekouše do ruky, která ho krmí.

Co z toho plyne a co si myslíme my

Za prvé. Zřejmě už opravdu nelze zpochybňovat fakt, že Babiš ´svoje´novináře řídí jak loutky prostřednictvím vybraných lidí v každé redakci - počítáme, že kromě hudební televize Óčko, i když… Čili vyhazov Přibila byl z tohoto pohledu podraz na věrného služebníka – posloužil jako věrný mouřenín. A to Babiš od počátku sliboval na holý pupek, že obsah svých novin ovlivňovat nebude, naposledy řekl minulý týden Sobotkovi, že přísahá na život své ženy a dětí. K čemuž Sobotka podotkl, že takovou přísahu on bral velmi vážně…

Za druhé. Reakce toho malého rybníčku, pražských novinářů, putujících z média do média, takže se nakonec všichni více méně znají - tak ty oscilují mezi odsudkem „co jste probůh čekali, když vás koupil Babiš“ a pochvalou „nikdy není pozdě zachovat se správně“. Jenže pak je zde realita, která si brousí zuby na těch x statečných, co dají na protest výpověď: Práce pro novináře je v Česku hodně omezená, navíc by mohli přejít z deště pod okap. Máme jen tolik a tolik novin, zakládat a hlavně udržet finančně nad vodou nové projekty – obvykle na internetu, není jednoduché, velmi mírně řečeno, takže by ta statečnost mohla přijít pěkně draho. Nakonec i novináři mají rodiny, hypotéky, musí platit složenky…

Kam se vrtnout? Otázka za všechny prachy

Takže bychom se nijak nedivili těm, co nakonec zatnou zuby, vydrží a budou nadále denně tančit mezi vejci. Ať už Babišovými, či Bakalovými (uhlobaron, který má na triku kauzu OKD a majitel vydavatelství Ekonomia, kam patří Hospodářské noviny, Respekt a Aktuálně.cz), anebo třeba Marka Dospivy a jeho Penty (koupili vloni Vltava Labe Press, přejmenovaný na Vltava - Labe – Média, který vydává 71 deníků po území celé ČR). Kdo by pochyboval o politických zájmech Penty, ať si vzpomene na slovenskou kauzu Gorila z roku 2012, kdy šlo o korupci a podezřelé vazby společnosti a jejích zástupců na slovenskou politiku… Ono není prostě moc kam se vrtnout. A Seznam, v tuto chvíli nezávislý, je jen jeden.  

Daniel Mareš, Anna Vančová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

 

Vložil: Antonín Pořízek

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace