Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pragolaktos mají na hlavě oba, Sobotka i Babiš, máme tu vládní krizi. Jak ze Švejka. Jenže takhle chystají volební pat

07.05.2017
Pragolaktos mají na hlavě oba, Sobotka i Babiš, máme tu vládní krizi. Jak ze Švejka. Jenže takhle chystají volební pat

Foto: Hans Štembera

Popisek: Bohuslav Sobotka kráčí na vládu, den poté, co podal / nepodal demisi

GLOSA Fotografie ze schůze vlády den po oznámení Sobotkovy zamýšlené, leč nerealizované demise ukazují mimo jiné zubícího se Bělobrádka. Není ale zdaleka sám, kdo si myslí, že když se dva perou, třetí se bude smát. I šéf ODS, ulíznutý Petr Fiala si přihřívá polívčičku tvrzením: „Ministr financí Babiš a premiér Sobotka prohlubují v naší zemi krizi a způsobují chaos.“ V jednom má ale modrý pták pravdu. „Příčinou vládní krize jsou Andrej Babiš a chaotické kroky premiéra Sobotky,“ píše Fiala se špatně skrývanou radostí. Jenže jeho následná slova o zkrácení volebního období a předčasných volbách v co nejbližším reálném termínu, tj. začátkem září? Co by se jako změnilo? Podle mne vůbec nic. A bohužel – prohráváme tak nějak díky tomu všichni.

Musím předeslat, že jsem byla týden na dovolené poznávat památky na Kypru (plus jako vždy monitorovat životní podmínky tamních koček). Připojení bylo mizerné nebo žádné, takže když mi syn v úterý zavolal, že Sobotka podal demisi, první, co mne napadlo, bylo, že mu už vážně jeblo. Prezident ohlásil parlamentní volby na 20. a 21. října, čili za pět měsíců, a to jsou v tom ještě prázdniny. Tak co premiér jančí? Co se tak význačného změnilo, že nemůže s Babišem, třeba se zaťatými zuby dovládnout? No, jak se ukázalo, něco přece.

Kdo se směje naposled? Pavel Bělobrádek na schůzi vlády den po Sobotkově demisi / nedemisi

Čapí hnízdo mafiánů? Nebo jen taková fintička?

Když jsem odjížděla, měl Babiš na hrbu korunové dluhopisy, což neberu (už jsem o tom psala, podívejte se na odkaz dále). A Čapí hnízdo, kauzu, v níž se moc neorientuji. Babiš opravdu účelově zneužil dotace, jak to vypadá. Zakopaný pes tkví v účelovém čerpání dotace, určené pouze pro malé nebo středně velké podnikatele. Babiš a jeho Agrofert formálně převedli v roce 2008 nově založenou farmu na jiného majitele krytého anonymními akciemi, protože Agrofert fakt není malá ani střední firma a dotaci ve výši 50 milionů korun by nezískal. Ty anonymní akcie získali podle novin Babišovi příbuzní a manažeři. Fajn, je to nepochybně nemravné, ale je to také nelegální? To je totiž to, co mne na tom zajímá. A to dosud nevím.

 

Proč? Protože. Za prvé, dotace tu zneužívá kde kdo, ne-li pomalu každý (celý koncept eurodotací je podle mne postavený naprosto špatně, ty přímo svádějí k zneužití a rozkradení). Za druhé, podnikat úplně na bílo se v Česku prostě nedá. S tím mám své zkušenosti. A právě proto jsem ještě před týdnem lehce stranila Babišovi před stranickým šíbrem Sobotkou, který celý život žije jen ze státních peněz, nemalých, řekněme rovnou, a nikdy nemusel dělat těžká podnikatelská rozhodnutí, nikdy nic nešlo z jeho vlastní kapsy a z cizího krev neteče. Jenže…

Jak jsem podnikala na elektrikářský živnosťák

Malá pamětnická vložka: Upřímně doufám, že moje hříchy daňové jsou již promlčeny, takže mohu pravdivě doznat, jak jsem „podnikala“ já. V polovině devadesátých let jsme s kamarády založili pražský kulturní programový časopis 14, jehož majitelem byl jistý inženýr B., který vlastnil prosperující firmu a časopis si přibral jako vedlejšku. Velmi brzy jsem zjistila, že založit časák v podstatě bez peněz a podpory vydavatelského domu není žádná sranda. A že když chcete kvalitní články, musíte je zaplatit. A že mediální společnosti vám inzerci hned tak nedají. A tak dále. Zkrátím to: Zpočátku jsme podnikali, no, prodávali tak zvanou malou inzerci do časopisu (tu velkou, od mediálek, si nechával majitel) na elektrikářský živnosťák mého muže, později vypomohl penězi kamarád a založil nám s.r.o. Bez té ´malé ´ inzerce bychom nepřežili, protože bychom neměli na honoráře a mohli to rovnou zabalit.

Přesto jsme zažívali hororové situace, když v galerii & hospůdce, kde jsme měli cosi jako redakci, vypnuli elektřinu a kolega Novák obvolával v mínus dvaceti kina, aby poslaly program, z vymrzlé telefonní budky v Michli. Pak se vyjádřil v tom smyslu, že takhle se nedá dělat ani časopis anarchistický… Mráz a vypnutou elektřinu jsme zažili několikrát, dnes se na to pěkně vzpomíná jako na dobrodrůžo, ale jisté je, že pustit se do podnikání bez počátečního kapitálu je zcela legálně nemožné. A dnes si to už vůbec neumím představit, s EET a jinými piškuntáliemi… (A bankovní podnikatelské půjčky? Zkuste si to s těmi jejich úroky.) Snažili jsme se, co to dalo, a když jsme končili, byli jsme v zóně, řekněme, světle šedé, což byl od totální černoty značný pokrok.  A že ti, co měli možnost, využili v divokých devadesátkách příležitost? Tehdejší bůh volného trhu, pan profesor Klaus, léčil národ heslem, že prachy nesmrdí a že pojem ´špinavé peníze´ vůbec nezná. To byla realita a nemá cenu si nic nalhávat – mám za to, že většina nyní úspěšných podnikatelů, kteří tehdy začínali, přeťápla legální lajnu mnohokrát.  

Život je jinde. A sněmovna ho nestíhá

Když jsme u toho vzpomínání, vždy si vzpomenu na jedno heslo dnes již spisovatele Štěpána Kopřivy, který nám do té Čtrnáctky psával skvělé filmové recenze: Nelze ignorovat realitu. K tomu bych dodala, jinak vám dá pěstí do čenichu. A to je to, co se podle mne právě děje. Nedávno rokovali ve sněmovně o zákonu, který má nově upravit vzdělávání zdravotních sester, protože těch je krutý nedostatek. I vystoupil poslanec Vyzula z ANO a mezi řečí pronesl bezelstně zhruba toto: „Myslím si, že se nám podařilo, pokud bude zákon schválen, legislativu přiblížit praxi.“ Čili přiznal, že dobře ví, že ´život je jinde´, že naše legislativa se ubírá poněkud jinými cestami než praxe. Z čehož vzniká totální chaos, nikdo už neví, co je správné a co špatné, respektive, ví to každý, jen na to má jiný názor. Takže realita nás mydlí jako žito.

Jenže… Zpět k Andreji Babišovi. Zatímco jsem byla pryč, praskl puchýř dalších skandálů. Jednak kauza nahrávky, kdy někdo vypustil na internet zjevné ovlivňování, přesněji řízení novinářů z MF Dnes (okolo toho bylo takové furóre, že to zmapujeme ve zvláštním článku), dále vyšlo na povrch, jak Babiš získal Kostelecké uzeniny a další a další. Prostě co je moc, to je příliš. Takže lze oprávněně konstatovat, že pan Babiš má těch skandálů už fakt ´zu viel´, v podnikání se chová jak loupeživý baron a své noviny používá jak toaleťák.    

  

A Andrej Babiš, který míří na vládu

Starý mafián sedí doma u okna, vyhazuje ven stodolarové bankovky…

Můj duchovní guru, který o tom sice neví, ale přesto…, marketingový odborník Martin Jaroš (známý asi jen zasvěcencům, ale já jeho glosy na Facebooku hrozně ráda čtu a často vykrádám, musím se přiznat), jenž donedávna udržoval s Babišem „korektní až přátelské vztahy“ (citace z ECHO24), publikoval na svém Facebooku vzkaz pro šéfa ANO. A jak dále píše známý antibabišovský web, tento text je dalším signálem, že Andrej Babiš začíná mít problém i u lidí, kteří dříve veřejně respektovali jeho podnikatelské schopnosti.

„Tuhle scénu znám z filmu. Starý mafián sedí doma u okna, vyhazuje ven stodolarové bankovky a chechtá se při pohledu na to, jak se o ně lidi dole perou… Všichni v jeho rodné vsi ho mají moc rádi. Vždyť jim postavil novou sokolovnu, hasičárnu a teď ještě támhle Juanitě koupil nový kočárek, když jejího Carlose picli… A že k těm penězům přišel nějak divně, že sem tam někoho skřípnul nebo oholil stát…? Ale prosím vás, viděli jste ten nový kočárek, co má Juanita…?“ píše Jaroš a pokračuje:

„Podívej se, Andreji, já vím, že si myslíš, že děláš něco úžasného. A hodně lidí ti na to skočí a já se na ně nezlobím, protože ty jsi aspoň komunikačně schopný gauner, kdežto ostatní politici jsou neschopní gauneři, takže já volbu lidu dovedu pochopit. Ale mně tohle smrdí ještě víc než tvoje předchozí kousky.

Levná investice do toho premiérství a fůra dojemných selfíček

Nebudu ani řešit, jak strašné kydy jsi dole napsal (respektive tví námezdní pisálkové). Prý „už nemám nadaci“ a „chci nějak pomáhat“. Ta obrovská chuť pomáhat se u tebe neobjevila, když ti „vzali“ tu nadaci (ona ostatně nadace Agrofertu existuje dál a klidně by mohla tyhle peníze rozdělit, ale to bys z toho neměl těch 52 facebookových postů, že?) Ta obrovská chuť pomáhat právě touhle částkou se u tebe objevila v okamžiku, kdy jsme ti přišli na to, žes o tyhle prachy ožulil stát. Do té doby ti ti „potřební lidé“ byli úplně u p*dele. A jsou ti u ní dál. Akorát jste si s klukama uvědomili, že je to docela levná investice do toho premiérství a že z toho bude fůra dojemných selfíček. Já jsem to tu ostatně psal před víc než měsícem, že logický další krok tvé kampaně bude věnovat Čapí hnízdo na charitu. Spletl jsem se jedině v tom, že jsi nedal Hnízdo, ale prachy z aktuálnější kauzy.

Ještě víc než tvoje chucpe posty mě ovšem žere, že za ty tři roky ve vládě jsi toho – navzdory oslavným kecům – zas tolik světoborného nepředvedl. Jediná dobrá věc, kterou ti uznám, je pěkný výsledek státního rozpočtu za rok 2016 – ovšem s tím, že se stát potichu vykašlal na nutné investice, což ten výsledek opticky dost vylepšilo. Všechno ostatní, co děláš, vůbec není tak dobré, jak by člověk od slovutného zachránce České republiky čekal. Malé firmy dusíš, podnikatelské prostředí v ČR dále zhoršuješ – viz ta pakárna s EET. Na kvalitě jejího provedení taky nějak není cítit dotyk velkého manažera. Z těch dalších slibů se jaksi neudálo nic. „Dálnice, dálnice“ řičíš všude, kudy chodíš, ale ten tvůj Ťok za tři roky neudělal lautr nic. To hlavní – tedy změnit legislativu, aby se schvalování liniových staveb zjednodušilo – o to jste se ani nepokusili. Tvůj tragický výběr spolupracovníků se už ostatně stává legendou – stačí říct třeba jen slovo Krnáčová. Ono je to logické – ty jsi tak posedlý vlastní osobou, že si k sobě vybíráš jen naprosté trosky a podržtašky. Ještě nejlepší z tvých ministrů je ten mladý Pelikán, ten udělal nějaký mírný pokrok v mezích zákona (exekuce apod.) a i ten je dobrý právě proto, že se těm tvým patolízalským kreténům podobá nejmíň a vůbec k vám do party nezapadá,“ končí Jaroš.

Abych ale na Babiše jen nedštila síru, dovolím si sem, pro odlehčení, vložit jednu oslavnou báseň z Facebooku. „Dušan Jasánek Revival“, okomentoval ji někdo na Twitteru.

 

Premiérovy chaotické kroky. Pomátl se na rozumu?

Asi každý, kdo nebyl jako já zcela mimo místní dění, je informován o podivuhodném chování Bohuslava Sobotky tento týden a jeho podávání / nepodávání demise. Já si v podstatě myslím, že mu opravdu jeblo. Sobotka je stranický šíbr, člen ČSSD od prosince 1989, zakládal Mladé sociální demokraty a od roku 1996, kdy byl zvolen do Poslanecké sněmovny, hned po vysoké škole, se z politiky již nehnul. Do vlády se poprvé dostal v roce 2002 u premiéra Špidly, ministra financí zastával i ve vládách Grosse a Paroubka. Z té doby také pochází jeho účast na prodeji OKD (a 40 tisíc hornických bytů k tomu jako prima bonus) Bakalovi, který doly získal za podezřele výhodných podmínek a následně je vytuneloval, o čemž už dnes pochybuje jen málokdo.

Na triku má také „Luftjardu“, stranického kolegu Jaroslava Tvrdíka jmenoval bez výběrka do čela Českých aerolinií - ten posléze úspěšnou firmu ekonomicky zcela zdevastoval. Řadě firem také odpustil nedoplatky daně z příjmů. Wikipedie to kulantně popisuje takto: „Podle Hospodářských novin není jasné, jaký byl jeho motiv – celkově šlo o dluhy za 115 milionů korun…“ Takže jeden za 18, druhý bez dvou za 20, podle mne. Navíc si myslím, že Sobotka, zhýčkaný větráky stranických sekretariátů, není schopen vlčákovi Babišovi s jeho nabroušenými tesáky vůbec čelit a panicky se ho bojí. Nakonec, slyšel někdo někdy premiéra říci něco na rovinu, bez obalu, bez stranického ptydepe uspávače hadů? To by také vysvětlovalo to zmatené chování, že.

„Pro celou situaci by se hodil titulek ‚Vítejte v Kocourkově!‘ Premiér Bohuslav Sobotka dal, totiž nedal demisi. Demise se vztahuje, totiž nevztahuje na celou vládu. Demisi prý podává proto, že má ve vládě ministra, kterého nechce, Andreje Babiše. To se ovšem obvykle dělá tak, že se odvolá ten nechtěný ministr. Premiér ale neodvolá ministra, protože dobře ví, že by to pár měsíců před volbami působilo přinejmenším nevěrohodně, když s ním tři a čtvrt roku nerušeně spolupracoval, a odvolaný ministr by ze sebe právem udělal mučedníka a ve volbách by to pak občané spočítali premiérovi, nikoli Babišovi,“ shrnul celé zmatečné dění mediální expert a publicista Petr Žantovský v pátek dopoledne, ještě před další změnou postoje premiéra Sobotky, který se rozhodl demisi nepodat a naopak poslal na Pražský hrad návrh na odvolání ministra Babiše.

Sobotka následující víkend stráví u Andreje Babiše na Čapím hnízdě. Kurs 77:1

Podobný dojem z aktuálního politického dění mají i sázkaři. V pátek dorazil na email zábavný text od bývalé Horáčkovy Fortuny: „Dobré odpoledne, česká politická scéna v posledních dnech nepřestává udivovat. Rozpory mezi premiérem, prezidentem a ministrem financí nabraly nevídaných rozměrů a není dne, kdy by věc nenabrala zcela zásadní obrat. Poslední tah dnes učinil Bohuslav Sobotka, když rezignoval na demisi celé vlády a usiluje o odvolání Andreje Babiše. Podle bookmakerů Fortuny mu prezident Zeman nakonec vyhoví a odchod Andreje Babiše z pozice ministra financí odsouhlasí (1,5:1). V to, že by ho ale Miloš Zeman v květnu pozval na výlet do Číny, premiér doufat opravdu nemůže  (100:1). Stejně tak je skutečně málo pravděpodobné, že by Sobotka následující víkend strávil u Andreje Babiše na Čapím hnízdě v kursu 77:1.

„Kolikrát už jsme si říkali, že jsme viděli všechno a dál už to nejde. A ono nás nakonec stejně vždycky ještě něco překvapí. Česká politická elita nám v těchto dnech servíruje mistrovské představení plné improvizace, dramatického umu, zápletek a zvratů. Bohuslav Sobotka rozehrál vysokou hru ve stylu Shakespeara - být či nebýt. Třeba to ale nakonec bude v kursu 1,1:1 jenom jedna velká komedie,“ glosuje dále Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny.  Ve hře je rovněž varianta, že stávající vývoj Sobotku nakonec posílí a vynese mu prezidentskou kandidaturu (3:1). Nebo se s Babišem spřátelí a v parlamentních volbách 2021 bude kandidovat za ANO (300:1).“

Lidí jdou za energií a energii máš teď v české politice jedině ty

Martin Jaroš si ve svém vzkazu Babišovi také zavěštil: „Tyhle volby teda vyhraješ, protože 52 mega a protože lidí jdou za energií a energii máš teď v české politice jedině ty. A ti ostatní politici jsou skutečně ještě horší. Ale víš, co? Jsou to poslední volby, ve kterých uspěješ. A já jsem za to rád, protože sám už začínám mít obavy z toho, kolik moci v sobě koncentruješ a jak snadno můžeš Česko zatáhnout na úplně špatnou cestu. Žere mě, že tuhle zemi povede oligarcha jak nějakou ruskou gubernii. Ale za 4 roky tě už prohlídne skoro každý. A my lidi to tvoje „hnutí“ – které je jen hnutím mysli jediného diktátora, jak někdo správně napsal – my to tvoje hnutí shodíme. Dokážeme to. Těšte se, lidi. Ono to půjde – a bude zase líp.“

Nakonec i tato schůze skončila a nastoupily dámy na úklid... Pěkná alegorie, že. Jen kdo tenhle Augiášův chlív vymete?

Souhlas. Babiš volby vyhraje s velkým náskokem, jenže koaliční potenciál ANO bude podle mne pramalý. A to v září nebo v říjnu, to na věci už moc nezmění. ČSSD se pokusí vytvořit antibabišovskou koalici spolu s Topkou (již avizoval Kalousek v rozhovoru pro Novinky.cz: „Pokud chce Sobotka postupovat tak, aby v ČR byla navzdory Zemanům a Babišům plnohodnotná demokracie, pak je TOP 09 jeho přirozeným partnerem“) a koaličně naopak velmi potentními lidovci a STAN, pokud se jim povede přesvědčit i menší strany, mohli by mít jistou šanci. Naopak vítěz voleb ANO nezíská tolik, aby mohl vládnout sám, takže bude mít velkou honičku sestavit vládu, pokud se mu to vůbec podaří. A vůbec nevylučuji z uvedených důvodů volební pat.

Kdo se bojí Andreje Babiše… Všichni. Kromě Pirátů

Současná vláda stojí za prd: „Hlavně omezuje naše svobody. Třeba nám zakazuje kouřit, buzeruje nás nesmysly, jako když například nutí předškolní děti povinně do školek, šmíruje nás, jako když zavádí elektronickou evidenci tržeb, a rozdává předvolební dárky na všechny strany,“ pravila znechuceně ekonomka Šichtařová. „Andrej Babiš ČSSD potřeboval, aby mohl sestavit vládu. Ta potřeba byla vzájemná. KDU-ČSL se svezlo, ostatně jako vždy. V momentě, kdy se spolupráce libovolnému subjektu jeví jako nevýhodná, což jsou teď vlastně všechny vládní strany, snaží se voliče přesvědčit, že spolu nesedí již čtvrtým rokem ve stejné vládě. Že to nejsou oni, kdo pomohli prosadit EET, šmírovací zákony, o kterých se nám dříve ani nezdálo, že právě oni zasadili semínko první mimosoudní cenzury českého Internetu pod taktovkou ministra Babiše a jeho rezortu. A na závěr všichni společně díky pasivní roli ANO rozsekali nejdůležitější protikorupční zákon o registru smluv na internetu, ačkoliv v předchozích volbách všichni svorně tvrdili, že boj s korupcí je jejich hlavním cílem," shrnul trefně Ivan Bartoš, předseda Pirátů, muž, který má mimochodem energie za dva bloky Temelína a Babiše se nebojí, jak už dokázal několikrát…

A ta budoucí vláda? Ta bude pravděpodobně stát za prd taky, pokud ji vůbec dají dohromady. Ať nás provází síla.

Anna Vančová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace