Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chudáka Bohouška na Hradě špatně pochopili, prý se chtěl jenom poradit, a Zeman mu to dal sežrat. Tak máme vládu, nebo nemáme?

04.05.2017
Chudáka Bohouška na Hradě špatně pochopili, prý se chtěl jenom poradit, a Zeman mu to dal sežrat. Tak máme vládu, nebo nemáme?

Foto: bohuslavsobotka.cz

Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Takovou komedii, jako se dnes odehrála na Pražském hradě, česká politická scéna nepamatuje. Šimek s Grossmanem ve starém dobrém Semaforu by ji nenapsali lépe. Prezident oficiálně přijal demisi, kterou premiér nepodal. Tak máme vládu, nebo nemáme?

Z jedný strany jsi blbej, z druhý strany nejsi blbej. Vyber si! Ti starší vědí, odkud vítr fouká, mladším objasním. Prohlášení, na které protistrana sotva najde smysluplnou odpověď, padlo před dlouhými léty v dialogu Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna v představení divadla Semafor Pupák na plovárně. A právě tak nějak vyznělo i dnešní oficiální setkání na Pražském hradě, jehož výsledek jsme očekávali s napětím. A co dál? Obě strany – prezident republiky Miloš Zeman i předseda vlády Bohuslav Sobotka – prozatím zmizely ve svých zákopech a je ticho po pěšině. Že bychom opravdu žili v Kocourkově?

Všechno bylo jasné. Jenže…

Přitom karty k této partii byly rozdány jasně. Přinejmenším to tak vypadalo. V úterý premiér Sobotka oznámil, že hodlá do konce týdne podat demisi celé vlády. Prý aniž tento krok s kýmkoli konzultoval. A celá politická reprezentace zírala s pusami dokořán. Něco takového nikdo nečekal! Ve středu jsme se dozvěděli, že Sobotka poběží na Hrad k Zemanovi právě dnes. Úřad vlády to prý oficiálně oznámil Hradu, na jehož webových stránkách se vzápětí objevila informace, že se oba pánové sejdou v 15:15. Politikové i média začali rozebírat další možnosti vývoje. Povládne vláda dál v demisi? Vyšoupne prezident z postu jenom Sobotku a Babiše a vlak pojede dál? Nebo snad vyhlásí předčasné volby? A vidíte, než se den se dnem sešel, všechno bylo jinak.

Nerozhodnost, nebo strategie?

Vývoj dnešního setkání obou nejvyšších představitelů nakonec jistě vejde do našich dějin, přinejmenším těch politických. A lze očekávat, že se jím v nejbližších hodinách bude bavit celý svět. Zatímco prezident očekával oficiální podání demise se vším, co k této události podle protokolu patří, premiér překvapil jako první. Nic takového totiž s sebou nepřinesl, přišel si prý s hlavou státu o nastalé situaci pouze podiskutovat. Miloš Zeman, jak je jeho zvykem, se ale zaskočit nenechal. Věcně se přidržel naplánovaného programu, oficiálně Bohuslavu Sobotkovi poděkoval za odvedenou práci, popřál mu hodně štěstí do budoucna, a především – přijal demisi vlády, kterou mu ale nikdo neodevzdal. Pak se obrátil a opustil kolbiště, nechaje zírajícího Sobotku za sebou.

Vítězství bez vítěze

Vzápětí se rozjela diskuse počesku – tedy na téma, kdo a co vlastně zvoral. Jejich znění natolik koresponduje s tím, na čí stranu se kdo již dávno přiklání, ať již jde o jednotlivé politiky či média, že považuji za mrháním časem ctěných čtenářů kohokoli citovat. V dané chvíli by to bylo naprosto zbytečné. K zásadnímu řešení problému, který se za velkolepou hradní šaškárnou skrývá, totiž tím pádem zase nedošlo. Alespoň prozatím. Znepřátelené tábory díky tomu nepřišly o oblíbenou munici a mohou si horký brambor jménem Andrej Babiš a jeho údajné daňové úniky přehazovat dál. Jak dlouho jim to ještě vydrží?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská