Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Udělal opravdu Sobotka fatální chybu, nebo mu nic jiného nezbývalo? Podle této rekonstrukce ano. A existuje místo, kde Babiš nemůže vyhrát volby?

04.05.2017
Udělal opravdu Sobotka fatální chybu, nebo mu nic jiného nezbývalo? Podle této rekonstrukce ano. A existuje místo, kde Babiš nemůže vyhrát volby?

Foto: cssd.cz

Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Ačkoliv se téměř všichni politici i novináři rozčilují nad tím, jak nečekaně se zachoval premiér Bohuslav Sobotka, téměř bez povšimnutí nechávají zajímavou informaci. Podle všeho měl totiž premiér skutečně naplánováno v úterý odpoledne odvolat ministra financí Andreje Babiše. Jenže těsně předtím se sešel při otevření ČVUT s prezidentem Milošem Zemanem, a ten mu údajně naznačil, že Babiše neodvolá.

Informaci, která staví Sobotkovo kontroverzní rozhodnutí do úplně jiného světla, přinesl týdeník Respekt. Ten zveřejnil materiál, nazvaný Rekonstrukce: Sobotka přemlouval Zemana, aby kývl na odvolání Babiše. Jeho autor Ondřej Kundra v něm spekuloval, že když Sobotka pochopil, že nemá šanci, odhodlal se k překvapivému kroku, k demisi celé vlády.

Jen pohádka?

Hypotézu autora potvrzují všechny indicie. I znění Sobotkova projevu, který v první části jasně směřoval k tomu, že se chystá Babiše odvolat. Jenže pak přišel doslova šok, když Sobotka nakonec oznámil, že podá demisi celé vlády. Netušili to ani jeho koaliční partneři ani nejbližší spolupracovníci. Podle Kundry však nejde o projev zbabělosti. Nic jiného prý Sobotkovi nezbývalo. Riskantním krokem mimo jiné veřejnosti ukázal, že průšvihy šéfa ANO jsou tak velké, že kvůli nim padne vláda. Verzi Respektu však popírá Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček: „Bakalovu Respektu se dnes zdál sen, že pan prezident jednal s B. Sobotkou na ČVUT mezi čtyřma očima. Jen pohádka,“ napsal na svém Twitteru.

Riskantní skok do vodopádu

Ať je to pohádka, či skutečnost, podle šéfredaktora Respektu Erika Taberyho Sobotkova demise rozhodně není čin zbabělce. Je to sice krok člověka, který hodně riskuje a neví, jak to dopadne, ale aspoň udělal první krok. Tabery se demisi vlády věnoval také v rozhovoru pro televizi DVTV a Sobotkovo rozhodnutí přirovnal k tomu, že Sobotka s Babišem skočil do vodopádu a premiér doufá, že on vyplave jako první, nebo dokonce jediný. S tím se ztotožňuje také politolog Lukáš Jelínek a nevylučuje, že Sobotka má v záloze ještě další nečekané kroky.

Na tahu je volič

I když se informaci o údajném rozhovoru Sobotky se Zemanem mnozí politici dozvěděli, zcela ji ignorovali a tepali Sobotku zprava i zleva za to, že se rozhodl udělat tak razantní krok. Přitom však zamlčují, jak by se v podobné patové situaci zachovali oni. Většina komentátorů sice Sobotku kritizuje, ale zároveň se shoduje na tom, že zbavit se Babiše bude velmi těžké. Podle Taberyho je jediný, kdo to může udělat – český  volič tím, že ho nezvolí. Ale to je zatím velmi málo pravděpodobné, některé věci prý totiž dojdou českým voličům až později, a pak jsou velmi zklamaní. Navíc Babiš je pro své zvolení schopen udělat cokoliv. Ostatně předvedl to ve středu ráno, když nechal v hlavních denících zveřejnit celostránkový inzerát, na němž pózuje s přelepenými ústy jako mučedník.

Voliči, nebo vězení?

Zajímavý názor zveřejnil také server Forum24.cz. V glose Roberta Břešťana, nazvané Jediné místo, odkud A. Babiš nevyhraje volby, je vězení. Myslí si, že Sobotkova demise vlády je zastřeným pokusem o nějakou vyšší hru – odstřihnout Babiše od bezprostředního vlivu  na ministerstvo financí, nad Generálním finančním ředitelstvím a nad Finančním analytickým úřadem. A také se pokusit popohnat vyšetřování Babišových problematických transakcí. „Protože jediné místo, odkud Babiš nemůže při současné konstelaci vyhrát volby, je vězeňská cela.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová