Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Udělal opravdu Sobotka fatální chybu, nebo mu nic jiného nezbývalo? Podle této rekonstrukce ano. A existuje místo, kde Babiš nemůže vyhrát volby?

04.05.2017
Udělal opravdu Sobotka fatální chybu, nebo mu nic jiného nezbývalo? Podle této rekonstrukce ano. A existuje místo, kde Babiš nemůže vyhrát volby?

Autor: cssd.cz

Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Ačkoliv se téměř všichni politici i novináři rozčilují nad tím, jak nečekaně se zachoval premiér Bohuslav Sobotka, téměř bez povšimnutí nechávají zajímavou informaci. Podle všeho měl totiž premiér skutečně naplánováno v úterý odpoledne odvolat ministra financí Andreje Babiše. Jenže těsně předtím se sešel při otevření ČVUT s prezidentem Milošem Zemanem, a ten mu údajně naznačil, že Babiše neodvolá.

Informaci, která staví Sobotkovo kontroverzní rozhodnutí do úplně jiného světla, přinesl týdeník Respekt. Ten zveřejnil materiál, nazvaný Rekonstrukce: Sobotka přemlouval Zemana, aby kývl na odvolání Babiše. Jeho autor Ondřej Kundra v něm spekuloval, že když Sobotka pochopil, že nemá šanci, odhodlal se k překvapivému kroku, k demisi celé vlády.

Jen pohádka?

Hypotézu autora potvrzují všechny indicie. I znění Sobotkova projevu, který v první části jasně směřoval k tomu, že se chystá Babiše odvolat. Jenže pak přišel doslova šok, když Sobotka nakonec oznámil, že podá demisi celé vlády. Netušili to ani jeho koaliční partneři ani nejbližší spolupracovníci. Podle Kundry však nejde o projev zbabělosti. Nic jiného prý Sobotkovi nezbývalo. Riskantním krokem mimo jiné veřejnosti ukázal, že průšvihy šéfa ANO jsou tak velké, že kvůli nim padne vláda. Verzi Respektu však popírá Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček: „Bakalovu Respektu se dnes zdál sen, že pan prezident jednal s B. Sobotkou na ČVUT mezi čtyřma očima. Jen pohádka,“ napsal na svém Twitteru.

Riskantní skok do vodopádu

Ať je to pohádka, či skutečnost, podle šéfredaktora Respektu Erika Taberyho Sobotkova demise rozhodně není čin zbabělce. Je to sice krok člověka, který hodně riskuje a neví, jak to dopadne, ale aspoň udělal první krok. Tabery se demisi vlády věnoval také v rozhovoru pro televizi DVTV a Sobotkovo rozhodnutí přirovnal k tomu, že Sobotka s Babišem skočil do vodopádu a premiér doufá, že on vyplave jako první, nebo dokonce jediný. S tím se ztotožňuje také politolog Lukáš Jelínek a nevylučuje, že Sobotka má v záloze ještě další nečekané kroky.

Na tahu je volič

I když se informaci o údajném rozhovoru Sobotky se Zemanem mnozí politici dozvěděli, zcela ji ignorovali a tepali Sobotku zprava i zleva za to, že se rozhodl udělat tak razantní krok. Přitom však zamlčují, jak by se v podobné patové situaci zachovali oni. Většina komentátorů sice Sobotku kritizuje, ale zároveň se shoduje na tom, že zbavit se Babiše bude velmi těžké. Podle Taberyho je jediný, kdo to může udělat – český  volič tím, že ho nezvolí. Ale to je zatím velmi málo pravděpodobné, některé věci prý totiž dojdou českým voličům až později, a pak jsou velmi zklamaní. Navíc Babiš je pro své zvolení schopen udělat cokoliv. Ostatně předvedl to ve středu ráno, když nechal v hlavních denících zveřejnit celostránkový inzerát, na němž pózuje s přelepenými ústy jako mučedník.

Voliči, nebo vězení?

Zajímavý názor zveřejnil také server Forum24.cz. V glose Roberta Břešťana, nazvané Jediné místo, odkud A. Babiš nevyhraje volby, je vězení. Myslí si, že Sobotkova demise vlády je zastřeným pokusem o nějakou vyšší hru – odstřihnout Babiše od bezprostředního vlivu  na ministerstvo financí, nad Generálním finančním ředitelstvím a nad Finančním analytickým úřadem. A také se pokusit popohnat vyšetřování Babišových problematických transakcí. „Protože jediné místo, odkud Babiš nemůže při současné konstelaci vyhrát volby, je vězeňská cela.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace