Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O cit mu nikdy nešlo, sex považoval za ryze praktickou záležitost. Opravdu romantická byla až jeho smrt. Tajnosti slavných

01.05.2017
O cit mu nikdy nešlo, sex považoval za ryze praktickou záležitost. Opravdu romantická byla až jeho smrt. Tajnosti slavných

Foto: Česká pošta

Popisek: Karel Hynek Mácha na poštovní známce malíře a grafika Jana Kavana

Prvomájový polibek si dnes určitě dopřejte, nejvíc prý funguje u sochy největšího českého romantika. Na pražský Petřín k němu klidně zaskočte, zidealizovaným fámám ale raději nevěřte. Mácha byl totiž pořádný nemrava!

Polibek u sochy legendárního básníka k 1. Máji prostě patří. Málokdo z roztoužených milenců ale tuší, že se romantický básník a symbol čisté lásky Karel Hynek Mácha netrápil ani tak romantickými představami, jako spíš svými fyzickými potřebami. A dokonce si vedl i sexuální deníček. Přesto je jen málokdo ochoten připustit, že byly jeho povahové rysy ve skutečnosti romantické představě na hony vzdáleny. A jen s největšími rozpaky jsou Češi vůbec ochotni akceptovat, že se kromě jeho poezie zachovaly i zápisky, nad nimiž by se leckdo červenal.

Pomník Karla Hynka Máchy na Petříně od Josefa Václava Myslbeka

Pomník Karla Hynka Máchy na Petříně od Josefa Václava Myslbeka

Chuligán, ožrala a děvkař

Karel Hynek Mácha se narodil 16. listopadu 1810 v Praze. Původně se jmenoval Ignác, jméno si ale počeštil na Hynek a přidal k němu ještě Karel. Vystudoval filozofii a práva. Již ve 30. letech minulého století uvedl uznávaný lingvista Roman Jakobson pobaveně, že kdyby Karel Hynek žil nyní, nejspíš by nechal lyriku v šuplíku as mnohem větším úspěchem by vydal svůj deník, do kterého si zapisoval nejintimnější zážitky. „Chtěl jsem na zemi, ona nechtěla... Potom se přece svlíkla a lehli jsme si u kamen, aby na nás žádný nepřišel.“ To je jen jedna z mnoha těch méně pikantních poznámek, ‘šťavnatější‘ raději pomineme, a pokud si je přesto chcete přečíst, snadno je najdete na internetu sami. Beznadějný romantik, který v noci pláče na hřbitovech, stoupá na „hrady spatřené“ a jehož největší rozkoší bylo přičichnutí k rozkvetlému šeříku, lezl přes ploty za holkami, a dokonce jednou zmlátil v Litoměřicích opilého kata. Možná jste už zapomněli, jak se vydal pěšky až do Itálie. Určitě by se ale k tak náročné cestě neodhodlal, kdyby nemohl s přítelem cestou vypít během pouhých dvou týdnů více než čtyřicet litrů vína. Při pohledu na přírodní krásy se mu pak oči jistě rosily, určitě to ale nezpůsobilo dojetí rozpolcené duše.

Cudný a nevinný idol

V zájmu uchování vzletné představy o velkém básníkovi literární kritici existenci Máchova nemravného deníku dlouho tajili. Velký idol přece musel zůstat v očích národa cudný a nevinný, podobně jako jeho tvář, která shlíží na své obdivovatele na pražském Petříně. Jediné, co mu ‘povolili‘, bylo nekonečné a bolestné snění. Šifrované věty v deníku poprvé rozluštil až Jakub Arbes v roce 1886, považoval je ale za tak „obrazoborecké“, že je raději neprozradil. Pak se desítky let vlekly nekonečné spory, jestli jsou básníkova památka a veřejnost tak drsné odhalení vůbec schopny ustát. Poprvé byly jeho intimní deníky vydány až v roce 1976, navíc v zahraničí a v samizdatu. Oficiálně až v roce 1993! Rozdíl mezi podobou, kterou nás krmily učebnice literatury, a realitou je obrovská. V jeho vyjádřeních o sexu nejde o cit, ale jen o ryze praktickou záležitost. Podle dochovaných informací si své lásky Lori ani trochu nevážil. Naopak ji psychicky týral a vydíral. Podle režiséra Františka Vláčila, který o něm natočil v roce 1987 životopisný film Mág, ji nemohl milovat, protože nebyla jako ženy, o nichž romanticky psal. Neprobouzela v něm nic kromě chuti stáhnout jí sukni.

Eleonora (Lori) Šomková

Eleonora (Lori) Šomková porodila Máchova syna v necelých devatenácti a přežila ho o 55 let

Jak se zrodil romantik

Podle současníků byl milý i divoký, přátelský i nesnesitelný, arogantní, vřelý, panovačný i ješitný. Jeho přítel Karel Sabina o něm řekl, že byl „velepodivný“, Karel Jaromír Erben se dokonce nechal slyšet, že byl skoro nepříčetný. Během života rozhodně na post národní legendy našlápnuto neměl. Jeho Máj nikdo neznal, protože ho vydal vlastním nákladem pouze v počtu sta výtisků a kritika ho vzápětí strhala. Opravdu romantická byla až jeho smrt a pohřeb v den, kdy se původně měl ženit. Zemřel 6. listopadu 1836 pravděpodobně na choleru, nikoliv tedy ‘romanticky‘ na zápal plic, jak se dlouho tvrdilo. Pohřben byl o dva dny později, tedy v den, kdy se měl v Praze konečně oženit s Eleonorou (Lori) Šomkovou. O sedm let mladší Lori totiž porodila měsíc před plánovanou svatbou Máchova jediného syna Ludvíka, který ale v pouhých devíti měsících zemřel. Až po desítkách let si vlastenci kolem Jana Nerudy uvědomili, že je Karel Hynek Mácha pohřben v Litoměřicích, tedy vlastně na německém území, a tak se pouť k jeho hrobu stala téměř národní povinností.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace