Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dva projekty už mu zkrachovaly, přesto si nedá pokoj. Mrkněte, k čemu se Mistr nechal ukecat tentokrát

30.04.2017
Dva projekty už mu zkrachovaly, přesto si nedá pokoj. Mrkněte, k čemu se Mistr nechal ukecat tentokrát

Foto: Facebook

Popisek: Karel Gott

Muzeum Gottland, restaurace v centru Prahy… Ani jeden z velkoryse pojatých projektů nevydržel. Přesto toho zřejmě ještě nemá Mistr dost, a tak chystá prezentaci, připomínající jeho šedesátileté působení v české pop music. A opět ve velkém stylu.

Bývá zvykem, že jsou expozice a muzea, věnovaná významným a úspěšným osobnostem, zakládána až po jejich smrti. Jenom Karel Gott je výjimkou. Poté co v roce 2005 prodal svoji vilu v Jevanech podnikateli Janu Moťovskému, proměnili ji společně ve zpěvákovo muzeum. Skončilo ale stejně rychle jako zpěvákova restaurace v pražské Spálené ulici.

S podnikatelem Janem Moťovským

S podnikatelem Janem Moťovským

Záhadná smrt předznamenala konec

Gottland, evokující slavný Graceland Elvise Presleyho v americkém Memphisu, byl s velkou slávou otevřen o rok později a stal se cílem autokarů, dovážejících fanoušky především z Německa. Do úspěšnosti svého vzoru ve státě Tennessee měl ale hodně daleko. Po záhadné smrti Moťovského, jehož tělo dodnes nebylo nalezeno, bylo ale Gottovo muzeum uzavřeno a kdysi prvorepubliková vila, která byla postavena v roce 1930 pro továrníka Aloise Köpella, majitele továrny na výrobu kabelů, už zase nezadržitelně chátrá. Nového majitele sice podle katastru nemovitostí má, nic se tam ale neděje.

Muzeum Gottland v Jevanech

Muzeum Gottland v Jevanech

Finance došly

Stejný důvod, tedy dlouhodobá absence Jana Moťovského, způsobil ukončení provozu Gott Gallery Restaurant k 1. lednu 2009. Přitom Moťovský neváhal do realizace vrazit třináct milionů. „To je bláznovství. Nechci, aby mě někdo spojoval s kavárnou,“ cukal se zpočátku zpěvák. Když pak ale jeho společník přišel s návrhem na galerii jeho obrazů, umístěné v patře, začal s chutí vybírat zařízení a Moťovský za kousky v jeho oblíbeném stylu art deco ochotně utrácel statisíce. Jenže poté co zmizel, ani jeho žena ani bratr Roman o další provozování neměli zájem. Jedním z rozhodujících faktorů byla i výše nájmu. „S provozovatelem objektu jsme se bohužel nedokázali shodnout na částce. Původní plány pana Moťovského byly takové, že dům odkoupí, protože nájem byl drtivý. Ale na to už zřejmě nedojde,“ prozradil tehdy serveru revue.idnes.cz Zdeněk Kohák z Moťovského firmy Bohemia Investment Group.

Gott Gallery Restaurant

Gott Gallery Restaurant v pražské Spálené ulici

Tentokrát zakotví na Vltavě

Příležitost připomenout světu svých šedesát let na scéně si ale Gott navzdory předchozím krachům nenechá ujít. A opravdu bude co obdivovat. Digitální dómy, videoprojekce klipů a sestřihů kariérních střípků, uvítání návštěvníků samotným Karlem Gottem prostřednictvím holografické projekce… To je jen výčet opravdu nevšedních součástí expozice s titulem Gott, My Life, které obyčejnou výstavu promění v nezapomenutelnou show. „Hledali jsme místo, které by odpovídalo tak výjimečné, v České republice doposud nevídané expozici. Až nás napadlo vytvořit naprosto originální prostory. Na lodi, která bude za tímto účelem přebudována na galerii na vodě. Zakotvena bude na pražské náplavce, na Rašínově nábřeží,“prozradil Richard Fuxa, předseda správní rady nadačního fondu nesoucího jeho jméno, jenž výstavu pořádá ve spolupráci s Národním muzeem.

Vizualizace nových výstavních prostor na pražské náplavce

Nové výstavní prostory na pražské náplavce

Gott coby muzejní exponát?

Národní muzeum poskytne pro výstavu rozsáhlou celoživotní sbírku fanynky Karla Gotta a také kurátora výstavy Petera Baloga, který se věnuje studiu profesionální dráhy fenomenálního českého interpreta již několik let a zároveň je vedoucím Centra pro dokumentaci hudby a nových médií. „Karel Gott se během šedesátileté kariéry stal ikonou české popmusic a výstava sleduje jeho hvězdnou dráhu od konce padesátých let, kdy začínal jako amatérský zpěvák v pražských jazzových kavárnách, přes první úspěchy v Československu, setkávání se showbyznysem na světových pódiích, kariéru v bývalém Západním Německu, až po ohlasy u současné mladé generace,“ popisuje pojetí výstavy Balog a ředitel Národního muzea Michal Lukeš dodává: „Národní muzeum není institucí, která je plná „starých věcí". Naším posláním je dokumentovat i naši současnost a zachovat budoucím generacím svědectví o době, ve které žijeme. Mapujeme významné události, fenomény i osobnosti. I proto jsme již před časem v Českém muzeu hudby založili Centrum pro dokumentaci hudby a nových médií.  Karel Gott je bezpochyby významnou hudební osobností i fenoménem naší doby, a tak nemohl uniknout naší sbírkotvorné i odborné pozornosti. Jsem moc rád, že se proto nyní Národní muzeum může podílet na přípravě mapující tvorbu i život tohoto významného českého umělce.“

Nákres umístění na Rašínově nábřeží

Nákres umístění na Rašínově nábřeží

Cargo s elegancí luxusní jachty

Exkluzivní pojetí výstavních prostor zajistí renomovaný architekt Miroslav Vavřina. Interiéry podpalubí lodi nabídnou místo přímo pro vystavované artefakty, palubní část bude pokryta modulárními a recyklovatelnými přepravními kontejnery standardních velikostí, jejichž kombinací a designérskými úpravami do svěží a moderní podoby v černo-bílých barvách vzniknou prostory pro společenské vyžití. „Projekt galerijní instituce v tak netradičním prostředí, jakým loď je, pro nás znamenal nevšední koncepční zadání. Inspirováni estetikou transkontinentálního ‘carga‘ s lehkostí jachetní elegance jsme došli k harmonickému a funkčnímu modelu kotvícího kulturního objektu na řece,“ popisuje Vavřina. Výstavu, kterou produkčně zajišťuje společnost BigMedia, budete moci zhlédnout od 8. června do 30. září letošního roku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Tagy
Gott,