Ministr přiznal: živnostníci musí evidovat každý párek, aby byl zdaněn, ale těžko se nám budou vysvětlovat fígle velkých. Na ministerstvu financí nesedí 240 miliard, odpovídá za to nejoblíbenější politik...
29.04.2017
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec
To, že situace v koaliční vládě, jejímž členem je ministr financí, podezřelý nejen z daňových úniků, ale také řady jiných podezřelých obchodních transakcí, neúnosná, dali tento týden konečně najevo někteří členové ČSSD. Prozatím jde však pouze o další dějství přetahované mezi nejsilnějšími koaličními partnery. V záplavě slov, která v souvislosti s vládní krizí zaznívají, se však objevily i některé pozoruhodné výroky.
Bezesporu k nim patří i vyjádření ministra vnitra Milana Chovance, který ve čtvrtečních Událostech komentářích na ČT řekl dosti podstatnou věc: „My jsme se vydali na cestu směrem k EET, to znamená, snažíme se, aby každý jeden prodaný párek, jeden výtisk novin byl v této zemi zdaněn, což je v pořádku, ale velmi složitě se bude těmto drobným podnikatelům vysvětlovat, že tady existovaly nějaké fígle, které umožňovaly těm velkým přijít k desítkám a stovkám milionů korun.“ Reagoval tak na vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce, který se snažil naučenými mantrami aféry svého stranického šéfa Andreje Babiše obhajovat s tím, že kauza daňových dluhopisů se týká jeho podnikatelské, nikoliv politické éry.
Neuvěřitelných 240 miliard
Při debatě bohužel jako vždy selhal moderátor Událostí, který se těmito mantrami nechal ukolébat. Řeč se v části debaty, věnované Babišovi, totiž tradičně točila pouze kolem tisíckrát semletých korunových dlouhopisů. V týdnu však vybuchla mnohem závažnější bomba, kterou veřejnoprávní média téměř ignorovala. Nejvyšší kontrolní úřad totiž zjistil, že ve výkazech ministerstva financí nesedí neuvěřitelných 240 miliard korun. Přitom je mnoho drobných živnostníků šikanováno a pokutováno kvůli sebemenšímu, byť jen administrativnímu prohřešku. Šéf NKÚ Babiše kritizoval opakovaně, nejen za kauzu Čapí hnízdo, ale i elektronickou evidenci tržeb. Také on je přesvědčen, že se honí čudly, zatímco velké ryby často unikají.
Ztratil národ rozum?
Je zřejmé, že s Babišem došla trpělivost nejen koaličním partnerům, ale také veřejnosti. Velkou nevoli vyvolal další výzkum veřejného mínění, z něhož vyplývá, že je nejoblíbenějším politikem u nás stále Andrej Babiš. Na vůbec nejnavštěvovanějším zpravodajském serveru novinky. cz se v návaznosti na to rozpoutala ostrá diskuse. Věra z Tábora výzkum například komentovala slovy, že mu nevěří: „To bych si musela o českém národu myslet, že ztratil rozum.“ Josef z Tábora se rozhořčeně ptá: „Proboha, kde se ten průzkum dělal? Na Čapím hnízdě?“ Libor se zamýšlí: „Zrovna zloděj, který chudým bere a bohatým rozdává, bude nejoblíbenější?“ A další Libor si posteskl: „Je vidět, že jsme hloupý národ, který se nechá uplatit koblihou.“
Kde je jim dnes konec?
Velmi zajímavé je srovnání, jak na stejnou zprávu reagují čtenáři dalšího masově čteného serveru idnes.cz., který je součástí Babišova impéria (nyní ve svěřeneckém fondu). I zde přesto převažují hlasy kritické a nad kvalitou výzkumu tak oprávněně vzbuzují pochybnost. Martin Valina se například v reakci na to, že Babiš získal v průzkumu nejoblíbenějšího politika 56 procent hlasů, chlubí: „Jsem na sebe hrdý, že jsem těch zbývajících 34 procent.“ A Petr vyjádřil přání: „Jednou se snad dočkáme, že český volič přestane mít místo mozku marmeládu.“ Trefnou poznámku napsala Jitka: „Svého času vládli žebříčkům popularity Paroubek, Gross, Buzková, John. Kde je jim dnes konec?“
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová