Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nosil dlouhé háro a na koncertech je rozháněli policajti. Pak skončila bigbeatová legenda za volantem taxíku. Tajnosti slavných

29.04.2017
Nosil dlouhé háro a na koncertech je rozháněli policajti. Pak skončila bigbeatová legenda za volantem taxíku. Tajnosti slavných

Foto: repro/internet

Popisek: Zpěvák, kytarista a skladatel Karel Kahovec

VIDEO Navzdory sedmi křížkům na krku je stále chlap, který by stál za hřích, ke spokojenosti mu ale stačí jen velmi málo. Zpěvák a kytarista Karel Kahovec se již v mládí naučil prát se životem, a když bylo nejhůř, klidně začal jezdit po Praze s taxíkem.

Bigbeat a rock’n’roll, to byla úžasná 60. léta minulého století. Ve Spojených státech se jako vzpoura proti upjaté společnosti zrodilo hnutí hippies, jehož příslušníci hlásali mír, přátelství a svobodu, propagovali spontánní chování a lásku a prosazovali názor, že si člověk má užít života a nehonit se za penězi. V roce 1969 se pak konal jeden z prvních a nejslavnějších hudebních festivalů vůbec, Woodstock. Sympatizanti hnutí se začali objevovat i v Československu. Tito ‘chuligáni‘ a ‘máničky‘ vládnoucímu režimu ani trochu nevoněli, jejich koncerty rozháněli policajti. Na vlastní kůži to zažil i zpěvák, kytarista a hudební skladatel Karel Kahovec, člen skupin The Matadors a Flamengo, který byl jednou z nejzářivějších českých hvězd tohoto hudebního období.

Svou lásku jsem rozdal:

Maminka se slitovala

Narodil se 8. listopadu 1946 v Praze a hudební talent rozhodně měl po kom zdědit. V rodině se po generace vždycky někdo věnoval hudbě. Současně s ním zazářila i jeho sestra Vlasta, členka souboru legendárního Divadla Semafor a později doprovodná zpěvačka Karla Gotta ve skupině Ladislava Štaidla.

Skupina Flamengo v roce 1967

Skupina Flamengo v roce 1967

Rodiče se ho snažili přimět ke hře na klavír, Karel ale přitom spíš trpěl. Pak si v šesté třídě našel kytaru a začal se na ni učit sám. Ve třinácti se nad ním slitovala maminka a koupila mu první elektrickou kytaru, kterou už pak z ruky nikdy nepustil. Byl právě počátek 60. Let, Karel založil s kamarády první kapelu a začali hrát – co jiného než rock’n’roll.

Modřínů háj:

V srpnu to byl fofr

Osudovým měsícem v jeho životě se stal srpen 1968, nejen protože tenkrát Československo obsadila ‘spřátelená‘ vojska. Pouhých šest dní po okupaci se oženil a ještě v týž den legálně vycestoval přes Rakousko do západoněmeckého Hoffu, kde měl se skupinou domluvené angažmá. Po půlroce každodenního hraní v nočním baru už toho ale měl tak akorát dost.

Hvězdy 60. let - Karel Kahovec a Petr Novák (vpravo)

Hvězdy 60. let – Karel Kahovec a Petr Novák (vpravo)

„Hráli jsme ve všední den šest, v sobotu sedm a v neděli osm hodin. Za jeden večer jsme odehráli sto čtyřicet písniček. Vystupovali jsme tam, kde byla americká kasárna, a chodilo na nás tak devadesát procent Američanů,“ zavzpomínal před časem v rozhovoru pro internetový deník Šíp. „Přijeli jsme tam pouze s kytarami a člověk, který nám koupil aparaturu, se s námi dohodl na tom, že mu to budeme splácet formou vystupování. Takže jsme půl roku třeli bídu a v době, kdy už muselo být všechno dávno splacené, po nás onen pán stále vyžadoval hraní zadarmo. Takže jsem to zabalil a vrátil se.“

Paní v černém:

Nebýt rodiny…

V roce 1975 vycestoval s Country Beatem Jiřího Brabce i do Spojených států, povedlo se to prý hlavně díky tomu, že tehdy dělali českou country music, kterou soudruzi považovali za neškodnou muziku. „Komise tehdy měla za to, že takové písně se tam budou líbit,“ dodal. Svět americké country ho okouzlil, podíval se do Nashvillu, dokonce i do domu legendárního Johnnyho Cashe, a pokušení zůstat za velkou louží to bylo obrovské.

V 70. letech

V době Country Beatu Jiřího Brabce

Jenže v té době měl už Karel rodinu, jeho staršímu synovi je dnes již devětačtyřicet a po jednadvaceti letech k němu přibyl ještě druhý. „Když se teď dívám zpátky a představím si, že bych tady tu rodinu neměl, určitě bych tam býval zůstal.,“ prozradil. Následovala léta se skupinou Golem, Josefem Lauferem, Petrou Janů a řadou dalších populárních zpěváků.

Džbán (s Petrem Novákem):

Muzika nikoho nezajímala

Sice se původně vyučil soustružníkem dřeva, řemeslo ale dělal pouze rok, pak už začal hrát. Nejvýnosnější kšeft dostal po návratu z Německa, když mu kamarádi nabídli, že by mohl vyrábět komínové lávky. „Dělali jsme týden v měsíci a na to, že tu byl plat zhruba šestnáct stovek, my si vydělali skoro čtyři tisíce,“ zavzpomínal. Velmi těžké období pro českou muziku pak nastalo po roce 1989. Otevřením hranic zavalila fanoušky vlna západních interpretů a o ty domácí najednou nikdo nestál. Žít se ale z něčeho musí.

Sedm křížků by mu nikdo nehádal

Sedm křížků by mu nikdo nehádal

„Co si pamatuju, tak basák na Karlově mostě maloval obrázky a Petr Novák tou dobou dělal kulisáka v Národním divadle. To mě ještě nenapadlo, že mě za pár let vezmou do kapely a budeme zase zpívat spolu – před lety jsme spolu hrávali ve Flamengu. Ale v pětadevadesátém už byl Petr dost nemocný a za dva roky zemřel,“ povzdychl si Karel, který se chopil volantu, začal brázdit ulice naší metropole taxíkem a zůstal u toho až do roku 2006. „Lidé mě často poznávali, takže už jsem měl na tyhle situace připravené fotografie,“ prozradil.

Karel Kahovec a George & Beatovens:

Fanynky mu zůstaly

Manželství se mu nakonec v roce 2001 rozpadlo, o dámskou společnost pak ale nikdy neměl nouzi. A i když prý dnes už dávno nehraje pro peníze, dál vystupuje se skupinou George & Beatovens a fanynky vydržely dodnes. „Je pravda, že mi pořád házejí na pódium kalhotky a podprsenky, které mám všechny schované. A to mě těší,“ přiznal. Poslední stálou partnerkou byla Petra, s níž žil pět let. Jenže byla o hodně mladší a toužila po dítěti, a to už Karel ve svém věku nechtěl.

Karel Kahovec a George & Beatovens

Karel Kahovec a George & Beatovens

Od rozchodu už další stálý vztah nehledal. „Říkal jsem si, že už to nemá cenu,“ dodal. Ke spokojenosti nepotřebuje moc. Žije si ve svém jednopokojovém bytě kousek od metra, před domem má garáž a oplocenou zahrádku s posezením. Všechny volné chvíle tráví na milované chatě v Jílovém u Prahy, kde má mimo jiné i svou motorku. A navzdory tomu, že oslavil v listopadu již sedmdesáté narozeniny, dál zůstává chlapem, který by stál za hřích.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace