Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co je dovoleno bohovi… V kauze ´korunových dluhopisů´ uvízl i autobusový král. A dostal to sežrat. Jenže: Proč Jančura jo a Babiš ne, je to spravedlivé?

28.04.2017
Co je dovoleno bohovi… V kauze ´korunových dluhopisů´ uvízl i autobusový král. A dostal to sežrat. Jenže: Proč Jančura jo a Babiš ne, je to spravedlivé?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Radim Jančura

Nevládka Kverulant.org vrátila Jančurovi jeho příspěvek, celých 10 tisíc. Když jsem si toto přečetla, napadlo mne, ti jsou ale stateční. Deset litrů, hm. Jestlipak by byli tak hrdinní a spravedliví, kdyby měli vracet milion? Pak jsem se zavrtala trochu hlouběji a hlavní otázka, která vyvstala z ranní emailové zprávy, zní úplně jinak. Jak naznačeno v titulku, staří Latiníci měli jedno pěkné přísloví. Quod licet Iovi non licet bovi, což znamená Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi. Tím míním ty tak zvané korunové dluhopisy, o nichž se stále diskutuje. K tomu se ale dostaneme.

„Kverulant vrátil dar Radimovi Jančurovi“, objevilo se ráno na redakčním mailu. Nevládka mimo jiné píše: „Možnost neplatit daně prostřednictvím korunových dluhopisů zlákala nejen Andreje Babiše, ale i podnikatele Radima Jančuru. Koncem roku 2012 založil společnost Student Agency holding se základním jměním dva miliony korun. Ta vzápětí emitovala dluhopisy za 900 milionů korun. Vše nasvědčuje tomu, že do společnosti Student Agency holding žádné peníze nepřitekly a účelem bylo pouze snížení daňové zátěže této společnosti a absence povinnosti platit daně ze splátek dluhopisů, které plynou Radimu Jančurovi. Kverulant.org to považuje za neetické a nevkusné zejména od člověka, který ve veřejném prostoru často vyjadřuje k etice a transparentnosti podnikání. Proto Kverulant dnes Student Agency vrátil dar ve výši 10 tisíc korun, který mu v roce 2012 poskytl.“

Jančura a jeho dehonestující billboardy

Radim Jančura, majitel společnosti Student Agency, spustil dvě velké politické antikampaně, to je to, nač Kverulant naráží. Před časem to byly billboardy, namířené proti tehdejšímu hejtmanovi Jihomoravského kraje Michalu Haškovi. Na desítkách billboardů stálo společně s jeho fotkou text „Kdo lže, ten krade“.

A ještě stále visí billboardy, tentokráte cílící na poslance, kteří hlasovali za novelu zákona o registru smluv, ve které prosadili úlevy pro řadu státních a městských firem. Jančura v rozhovoru pro Echo24 řekl, že  novelu v této podobě pokládá za největší prohru tuzemských protikorupčních aktivit. Takže můžeme s jistotou konstatovat, že Jančura vstoupil do veřejného prostoru a (za svoje peníze) tepe nešvary, čili u něj přestává platit občanská presumpce neviny, naopak se dostává do situace politika, u nějž platí presumpce viny (ne že by se to u nás nějak dodržovalo). V tomto má tedy Kverulant pravdu.

Kalouskova Pandořina skříňka

Jančura se brání, že to tehdy (v roce 2012) bylo legální. Na otázku reportéra, zda i morální, znovu opakuje kouzelné slůvko ´legální´. „Začal s tím Kalousek, do té doby si na to nikdo netroufl,“ řekl novinářům Jančura. Což je nesporný fakt.

Startovní výstřel zazněl z Kalouskova ministerstva financí. To poprvé vydalo spořicí dluhopisy v nominální hodnotě jedné koruny. Díky zcela legálnímu způsobu zaokrouhlování daně z nich fyzické osoby platily nulovou daň z úroků, která jinak činí 15 procent. Svou strategii ministr financí Miroslav Kalousek obhajoval (tím, že jedině takto úroky půjde připisovat formou nových dluhopisů – tomu moc nerozumím, upřímně řečeno). To, že z nich lidé platí nulovou daň, ovšem již tehdy přiznal. Zaokrouhlování sice platilo od samého začátku zákona o dani z příjmu, ale nikdo si nebyl příliš jistý, jak se na věc budou dívat finanční úřady. „Teď jsme měli jednoznačné dobrozdání ministerstva, že to lze u dluhopisů použít," okomentoval to tehdy, před skoro pěti lety pro iDnes.cz  Štěpán Nývlt, manažer pro vydávání dluhopisů z UniCredit Bank.

A na tom se točí i Jančura. A má pravdu. Udělal to stát, prohlásil to za legální, takže to bylo OK. A není v tom zdaleka sám:  Podle různých odhadů vydalo koncem roku 2012 čtyři až pět firem emise korunových dluhopisů v hodnotě 120 až 160 miliard. To se dá vyčíst ze zpráv vlivných tuzemských médií, které nikdo nezpochybňuje… Stejný argument používá i Andrej Babiš, který se na této prima daňové fintě pro bohaté také tučně přiživil. (Mimochodem, když si zadáte do vyhledavače pojem korunové dluhopisy, vyjede vám x odkazů daňových firem, které to v roce 2012 radily svým klientům horem dolem.)

Legální, jenže amorální?

A teď, babo, raď. Máslo na hlavě mají všichni, Kalousek, který to odstartoval a zlegalizoval, Babiš, Jančura a spousta dalších firem, které této legální finty využily. Kruciální otázka teď je podle mého tato: Máme na osoby, které vstoupily do veřejného prostoru, politiky, ale i další ´aktivisty´ a la Jančura klást vyšší morální nároky? Máme po nich chtít, aby se chovali nejen vzorně legálně, ale i něco více? A co?

Všichni asi čekáte, že si odpovím ANO. Tak já překvapím. Jako realista s malým r odpovídám NE. Mně docela postačí, když se budou chovat úzkostlivě podle zákona. Za prvé proto, že se ani dva neshodnou, kolik zlata kolem hlavy by měly takové osoby mít; a jakého. Za druhé, kde bychom ty Mirky Dušíny pořád brali, že. Za třetí, když po nich chceme něco navíc, aniž by bylo přesně specifikováno, co, vzniká chaos a oni ke všemu pak nedodržují ani to zákonné minimum. Když totiž neplatí jasná pravidla, lidé mají tendenci nedodržovat pravidla žádná…  Takže špatně.

Z toho plyne, že podle mne by se nemělo vyčítat Babišovi, ale ani Jančurovi, že využili legálního daňového triku. A Kalousek by měl za to přijmout odpovědnost. Jinak řečeno, říci, že udělal v dobré víře a v zájmu státu chybu. A ne pořád jamrovat. Nakonec, Jančura i Babiš by také mohli přestat moralizovat, a začít makat, že ANO?

Ad ten Kverulant na závěr  

Nejsem ani účetní, ani ekonom, nemám žádné tajné zdroje. Z otevřených zdrojů, jak se hezky říká, čili ze stránek této nevládky plyne, že když vrátili 10 000 Kč, není to výsměch. Oni opravdu žijí z malých příspěvků lidí a firem a dělají dobrou práci. Například:

Kverulant.org v roce 2016 zmapoval ceny praní prádla ve více než čtyřiceti nemocnicích za poslední čtyři roky. Odhalil, že nejdráže pere a kupuje prádlo Fakultní nemocnice Ostrava. Za sledované období zaplatila FNO přes 120 milionů korun, a pokud by za tyto služby platila cenu průměrnou, zaplatila by o 55 milionů korun méně. A za tento předražený nákup byl odpovědný její bývalý ředitel Svatopluk Němeček. I toto Kverulantovo odhalení přispělo k tomu, ministr Němeček byl listopadu 2016 ze své funkce odvolán.

Seznam nepoctivých pumpařů…

„Jak už bylo řečeno, mocní s veřejností někdy nehrají fér a my se to snažíme změnit. V mnoha případech se nám to daří. Uveřejnili jsme první seznam pumpařů se špatným benzínem. Přiměli jsme ŘSD odstranit skoro 600 billboardů. Odhalili jsme nesmyslnost sKaret a pomohli zastavit jejich vydávání. Dotlačili jsme pražské strážníky k zabavení téměř 60 falešných označení pro tělesně postižené. Odkryli jsme rekordní plýtvání ve státní správě při nákupu kancelářských potřeb a při zajišťování úklidu.  Odhalili největší tunel v dějinách českého IT, zastavili 100 milionový tunel v Dopravním podniku hlavního města Prahy a snížili plýtvání při nákupech počítačů ve státní správě. Jedna z našich nejúspěšnějších kauz se jmenovala KILL BILLBOARDS aneb napišme jim. Splněným cílem této kauzy bylo přijetí zákona zakazujícího billboardy na dálnicích,“ píše se na jejich stránkách. I jejich aktuální kauzy stojí za pozornost.

Sakra drahý bioomyl

V ČR je povinné přimíchávat do nafty a benzínu biopaliva. To klasické pohonné hmoty zdražuje. Koncept povinných biopaliv má také řadu dalších negativních vedlejších dopadů. Proto je cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. A společně s dalšími se mu to daří. V květnu 2015 se EU definitivně shodla, že omezí používání biopaliv ze zemědělských plodin v dopravě z původních 10 % na 7%. Vyhráno však ještě zdaleka není, stále se objevují návrhy povinný podíl drahých biopaliv zvýšit. Kverulant je v ČR jediný, kdo kritizuje koncept povinného přimíchávání biopaliv už několik let.

Zastavme ekovyděrače

V České republice zatím mají takzvané environmentální organizace zákonem garantované možnosti dlouhé roky zdržovat nejen soukromé projekty, ale i veřejně prospěšné stavby. Cílem Kverulanta je tento stav změnit. V dubnu 2017 poslanci schválili novelu stavebního zákona, který zjednodušuje povolovací řízení staveb a který ekovyděračům napříště neumožní zdržovat územní a stavební řízení, ale budou se moct vyjadřovat jen k posuzování vlivu na životní prostředí (EIA).  Kverulant doufá, že novela stavebního zákona bude nakonec platit v této podobě a ČR tak bude mít velmi obdobnou stavební legislativu jako Německo, Rakousko a Polsko.

A peníze?

Organizace v roce 2016 hospodařila s rozpočtem 3 838 000 Kč. Z toho 2 881 500 Kč byl účelově vázaný grant Google Ad Grants použitelný pouze na inzerci v rámci služby AdWords. Příjmy finančních darů činily necelý jeden milion korun. V roce 2016 činily průměrné náklady na jednu dokončenou kauzu necelých 122 tisíc korun.  Kverulant.org od svého založení v roce 2009 do konce roku 2016 dokončil celkem 37 kauz. V roce 2016 dokončil 4 kauzy. 24 kauz bude pokračovat v dalších obdobích.

Anna Vančová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Anička Vančová