Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nečekaný průšvih předčasně odepsal charismatického prcka. A že jeho hit budou hrát na pohřbech, to fakt nečekal. Tajnosti slavných

28.04.2017
Nečekaný průšvih předčasně odepsal charismatického prcka. A že jeho hit budou hrát na pohřbech, to fakt nečekal. Tajnosti slavných

Foto: muzimax.cz

Popisek: Petr Spálený v době největší slávy

VIDEO Na koncertu ani nemusel otevřít pusu – publikum by klidně odzpívalo jeho hity za něj. Kudrnatý prcek a knírem a sametovým barytonem patří ke stálicím, které se sice nikdy nadlouho neudržely na nejvyšších příčkách hitparád, přesto vydržely na scéně půl století. V poslední době je ale Petrovi Spálenému hodně ouvej.

Jeho zpěv často připomínal spíš melodickou recitaci nebo zpívané pobrukování. Jeho sametový hlas je ale neobyčejný, i když on o své výjimečnosti nikdy přesvědčený nebyl. „Podle mě je každý člověk obyčejný,“ prohlásil kdysi na chatu serveru idnes.cz  a dodal: „Chlapci z mojí kapely mají oblíbenou básničku: My jsme ta mexická junta a nechceme mít v čele takového špunta.“ Když to ale charismatický prcek s knírem a podmanivým hlasem i očima rozbalil, davy fanynek šílely a ani je nenapadlo přemýšlet, o kolik cenťáčků je nejspíš menší. Petr Spálený se zkrátka stal ztělesněním pořekadla, že velikost muže rozhodně nesouvisí s jeho výškou. A díky tomu se pevně usadil na české hudební scéně na půl století.

Plakalo Baby – to byl rok 1970:

Rock’n‘roll v Lucerně

Narodil se 22. března 1944 v Praze a hudba si ho připoutala již v raném dětství, kdy nadšeně poslouchal maminku, hrající na klavír. A nebyl sám. Stejné to bylo s jeho o dva roky starším bratrem Janem, který se později stal úspěšným skladatelem a textařem. Již v době, kdy se učil knihařem, začínal hrát na bicí v beatové skupině Hell´s Devills a nahrávka jeho debutu z roku 1961 s Crossfire v pražské Lucerně se dokonce stala ceněnou hudební antikvou. V rock’n‘rollové skupině Crossfire se poprvé ve své kariéře sešel se Zdeňkem Rytířem, Ladislavem Kleinem a Pavlem Petrášem a v jejich repertoáru převažovaly skladby Elvise Presleyho, The Shadows a Cliffa Richarda. Během dvouleté základní vojenské služby, kterou si odkroutil v Klatovech, přidal v armádním souboru k bicí soupravě i kytaru a flétnu a po návratu do civilu absolvoval Silvestra 1965 již jako zpěvák ve skupině The Hipp´s (Hroši) pod vedením svého bratra. Původní obsazení skupiny tvořili Jan Spálený (baryton saxofon, trombon), Petr Spálený (zpěv), Václav Matoušek (kytara), Jan Hauser (bass), Pavel Krejča (melophone) a Pavel Lébl (bicí).

Obyčejný muž:

Konečně profík

Počátkem roku 1967 dostal Petr první nabídku profesionálního angažmá v pražském Divadle Apollo, jehož soubor tvořily tehdejší špičky populární hudby, od Karla Gotta a Karla Hály přes Yvonne Přenosilovou či jeho budoucí první manželku Pavlínu Filipovskou až po dnes již téměř zapomenutou Sally Sellingovou, plzeňskou rodačku s výrazně černošskými rysy, jejímiž rodiči byli americký voják a Romka. Gott tenkrát právě odjížděl s orchestrem Ladislava Štaidla na roční zájezd do Las Vegas, a tak The Hipp´s s Petrem Spáleným nabídku přijali. Změnil se název kapely na Apollobeat a částečně i obsazení skupiny: Jan Spálený (kapelník, skladatel, aranžér a multiinstrumentalista), Pavel Krejča (skladatel, aranžér, melophone, elektrická mandolina), Josef Švehla (trumpeta, zpěv), Vladimír Bár (Hammond varhany, piano, zpěv) a Miroslav Žižka (bicí nástroje), později přibyl ještě kytarista Jan Prokeš.

To vadí:

Slavných dvacet let

Po okupaci v roce 1968 Divadlo Apollo zaniklo, a tak Apollobeat s Petrem Spáleným dál koncertoval samostatně. Počátkem sedmdesátých let byl jednou z nejúspěšnějších kapel na naší scéně. Změnil název na Apollo, měl velký úspěch v prodeji gramofonových desek a získal první Zlatou desku. V roce 1971 nahrál první živé album Petr v Lucerně a Spálený se dokonce umístil na druhé příčce ankety Zlatý slavík. V první polovině sedmdesátých let vstoupila do Petrova profesionálního i soukromého života sexbomba divadla Semafor Miluše Voborníková a společně uvedli v Divadle Rokoko úspěšnou hudební komedii Dlouho, dlouho spím. Libreto tenkrát napsal Zdeněk Svěrák s Miloněm Čepelkou, režie se ujal Jiří Menzel a představení se dočkalo mimořádného počtu repríz. Se skupinou Apollo vystupoval Petr nepřetržitě dvacet let a během té doby jí prošla řada dalších vynikajících hudebníků. V roce 1987 přijali Petr s Miluškou nabídku angažmá v Divadle Jiřího Grossmanna a na koncertní pódia se znovu vrátili s Apollem v roce 1995.

Dáma při těle:

Dlouhodobá nevěra

Současně s raketovým vzestupem potkal Petr svoji první osudovou ženu, herečku a zpěvačku Pavlínu Filipovskou. Stal se zetěm herecké legendy Františka Filipovského a narodily se jim dcery Johana a Pavlína. Jenže Pavlína ztratila po porodu dětí o manžela zájem, a tak co mu chybělo doma, hledal jinde. A našel – v náruči jedné z nejkrásnějších českých zpěvaček všech dob Milušky Voborníkové. Zpočátku jejich vztah vypadal jako dlouhodobá nevěra, když už ale o Petrových záletech věděla celá Praha, došla manželce trpělivost a vyhodila ho. A tak šel za svou láskou, s Miluškou se oženil, mají spolu dceru a na více než čtyři desetiletí propojili i své kariéry. Jejich soužití ale komplikovaly vážné zdravotní problémy. Nejprve přišla Miluška po vážné autonehodě částečně o sluch, s vážným handicapem se ale dokázala tak mistrovsky vyrovnat, že její výkon nikdy nepoznamenal. Petra zase začaly sužovat vážné potíže až ve vyšším věku.

Až mě andělé:

Osudu musel ustoupit

Petrovy přibývající zdravotní problémy vyvrcholily v roce 2011 kolapsem během koncertu v Brně. Vystoupení nedokončil, protože dostal křeč do obličeje a nemohl ovládat obličejové svaly. Lékaři měli dokonce podezření na mrtvici, později ale zjistili, že šlo naštěstí pouze o následek přepracování. Pak se ale přidaly urputné bolesti krční páteře, kvůli nimž musel na operaci. Do těla mu zavedli šrouby, ani to ho ale bolestí nezbavilo, a tak delší cesty na koncerty většinou proležel. Rozhodně nechtěl, aby ho někdo litoval, jeho žena ale potvrdila, že než si stoupl k mikrofonu, hodně vytrpěl. Miluška, která je původní profesí zdravotní sestra, o něj sice láskyplně pečovala, přesto ho nakonec bolesti stejně donutily ukončit kariéru dřív, než plánoval. Jeho nesmrtelné hity ale znějí dál, mezi nimi i píseň Až mě andělé, která má poněkud zvláštní osud – díky emotivnímu textu se často hrává na pohřbech. „Popravdě, to jsem nečekal. Byla to písnička pro divadelní představení Miloslava Šimka, který mi dal básničku Josefa Fouska a já jsem ji zhudebnil a později také nazpíval,“ dodal Petr.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace