Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politici se propagují jako vložky. Tvrdí studentský magazín. (Též jsou přilnaví a absorbují kdejaké svinstvo.) Svět podle dokumentaristy

27.04.2017
Politici se propagují jako vložky. Tvrdí studentský magazín. (Též jsou přilnaví a absorbují kdejaké svinstvo.) Svět podle dokumentaristy

Foto: Facebook / Marianna Stránská

Popisek: Vít Klusák

Režisér Vít Klusák si v rozhovoru pro studentský magazín žádné servítky nebere a na paškál si vzal i české politiky. Klusák totiž není z těch, co by drželi „hubu a krok“. Z toho, co o našich zákonodárcích pro The Student Times (student.e15.cz) prohlásil, budete brečet smíchy.

Že nevíte, kdo to je? Klusák je autorem série autorských dokumentů pro Českou televizi – Český žurnál, pro TV Prima natočil několik řad oblíbeného pořadu Ano, šéfe!, je ale i autorem dokumentu o Andreji Babišovi s názvem Matrix AB, který šéfa ANO tak rozhořčil. V současné době pak dokončuje portrét něžného neonacisty – Svět podle Daliborka. Je také oblíbeným pedagogem na FAMU.

Jeho životem jsou dokumenty, jak se k nim ale Klusák dostal? „Od deseti let jsem fotografoval a z dětské hry se záhy stala vášeň – uchvátila mě možnost něco zahlédnout, zastavit čas a přetavit ten okamžik v obraz, který vypráví beze slov. Ale je to takové osamocené povolání, pokud zrovna nefotíte v ateliéru nějaké reklamní nesmysly a nestojí za vámi hromada produkčních, maskérek a asistentů,“ popisuje. Díky bratrovi, který studoval scenáristiku (známý hudební publicista Pavel Klusák; v současnosti má na ČT pořad Doutnák – pozn. red.) se nakonec přihlásil na pražskou FAMU. „V té době byla nejvíc vyhlášená katedra dokumentu. Nezajímal mě dokument, chtěl jsem dělat film.“  Pak se to ale zlomilo a zachycovat skutečný život ho dostalo.

Směju se byznysu se lží, nikoliv lidem, kteří reklamám uvěřili

Do širšího povědomí se Klusák dostal díky celovečernímu dokumentu Český sen, kde spolu s Filipem Remundou nalákal lidi pomocí vytvoření falešných reklam na otevření nového hypermarketu, který ale neexistoval a autoři si tak s příchozích udělali pořádnou srandu. „Když se na ten film dívám, tak se daleko víc směju světu reklamních agentur a celému tomu byznysu se lží, nikoliv lidem, co těm reklamám uvěřili. Náš film není výsměch, je to simulace propracované reklamní kampaně. Díky tomu se diváci dozvědí, jakými technikami byznys cílí na jejich peněženky. Konzumerismus u nás dospěl tak daleko, že politici se propagují obdobně jako vložky, jogurty a sekačky – a lidé na to slyší, nikomu to nepřijde divné,“ vysvětluje pro The Student Times.

Babiš nejdřív uprchlíky zval, pak obrátil o 180 stupňů

Téma rozhovoru se pak stáčí i k Andreji Babišovi, kterému voliči zatím stále zobou z ruky. Redaktoři The Student Times se Klusáka ptají, zda lidé ministru financí opravdu tak věří a jak je možné, že nad jeho kauzami jen mávnou rukou? „Jsou to nestoudně velké peníze, nestoudná drzost a produktový marketing. Babiše jeho píáristé prodávají jako kterýkoli jiný produkt. Produkt bez názoru, bez etiky, bez integrity. Lhostejno, jestli se jedná o novou zpěvačku ze SuperStar, nebo o budoucího premiéra. Babiš nejdříve uprchlíky zval se slovy, že mohou vykrýt nějaké podřadnější pracovní pozice typu kopáči a pak – když zaregistroval, že většina občanů imigranty nevítá – obrátil a začal se nevybíravě navážet do Merkelové. A jeho PR? Obrátilo o 180 stupňů s ním, vůbec se nepárali se skutečností, že jejich šéf náhle říká úplný opak. Nová doba. Už ani nepopíráme, že vám budeme říkat to, co chcete slyšet,“ popisuje.

Odhalil svět bulváru a celebrit

V rámci Českého žurnálu Klusák natočil i dokument Dělníci bulváru, kde odhaluje svět celebrit a práci tehdy největšího bulvárního novináře Pavla Novotného. „Princip Českého žurnálu spočívá v tom, že vezmete kauzu, které se v té době věnují mainstreamová média, a zpracujete ji ve formátu filmového dokumentu. Takže to, co se objevuje v dvouminutových šotech ve zpravodajství, rozvinete díky celoročnímu natáčení do celovečerního filmu. Byl to rok, kdy česká média, včetně těch takzvaně seriózních, žila kauzami kolem Ivety Bartošové – a to mě přimělo se podívat za oponu toho fenoménu,“ podotýká. Velmi ho také zaujalo, že bulvární novináři prý opovrhují vším a všemi: celebritami, svými čtenáři, kolegy z oboru i sami sebou.

Problém české veřejnosti a její ovlivnitelnosti se prý hezký odráží i tím, že neprodávanějšími novinami je v česku deník Blesk. Máme prý problém s mediální gramotností. „Na školách toho chybí mnohem víc. Základní školu jsem protrpěl a nic podstatného se nedozvěděl, podotýká Klusák a pokračuje: „Kromě mediální výchovy bych si nejen kvůli svým dětem přál, aby se na školách učilo a především asi diskutovalo o vztazích, přátelství, citovém životě, sexualitě. Aby se tam četlo mnohem víc poezie, zpívalo, chodilo do divadla, zvali se hosté zvenčí – umělci, básníci, vědci, sportovci, lékaři, ale i popeláři a zedníci.“

Internet je podle něj plný nesmyslů. „Ale demokratizoval možnost přístupu k informacím a přiblížil mladé lidí k aktuálnímu dění. Já moc na to zhoršování všeho nevěřím. Lidé jsou stále stejní, jen se tolik nečučí na televizi, ale do mobilu,“ uzavírá dokumentarista. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Antonín Pořízek