Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šéf ANO objevil další výnosný kšeft. Rohlíky a kuřata mu nestačí, začíná vydělávat i na neštěstí druhých. A sype to ještě mnohem víc

27.04.2017
Šéf ANO objevil další výnosný kšeft. Rohlíky a kuřata mu nestačí, začíná vydělávat i na neštěstí druhých. A sype to ještě mnohem víc

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Marně toužíte po vlastním dítěti? Ministr financí vám určitě rád pomůže. Je totiž mistrem v objevování oblastí, na nichž se dá pořádně vydělat. A reprodukční medicína je opravdu zlatý důl.

Dalším mimořádně výnosným kšeftem, do kterého se vrhl zjevně opravdu všestranný Andrej Babiš, je umělé oplodnění. Žen, které mají s přirozeným početím problém, totiž neustále přibývá. Není divu – stále častěji totiž těhotenství odkládají, jenže s blížící se čtyřicítkou pak zjistí, že mít vlastní dítě nemusí být tak snadné, jak si myslely. A právě této situace se rozhodl ve svůj prospěch řádně využít podnikavý ministr financí, který s investorem Jozefem Janovem do této branže hbitě naskočil. Chtějí prý společně nakoupit ještě několik klinik reprodukční medicíny, a pak je pod hlavičkou FutureLife uvést na pražskou burzu. Informoval o tom server euro.cz.

Dítě za ‘lidovku‘

Situace v České republice začíná být dramatická, za posledních deset let se počet neplodných párů zdvojnásobil. S tím také přibývá lidí, kteří jsou ochotni za vymodleného potomka pořádně zaplatit. A nejedná se o žádný pakatel. Jeden cyklus umělého oplodnění přijde na zhruba 80 000 korun. Samozřejmě ale bez záruky, takže řada partnerských dvojic, toužících po rodičovství, toto finančně náročné martyrium podstupuje opakovaně. Zdá se vám cena přehnaná? Vězte, že v České republice je to za ‘lidovku‘. Server euro.cz zjistil, že v zahraničí je mnohem hůř. V Německu či Francii by vám na jeden cyklus nestačilo v přepočtu dvě stě tisíc a ve Spojených státech se cena šplhá až na čtyřnásobek. Není divu, že se na českých klinikách asistované reprodukce objevuje stále více cizinek. A to nemohlo uniknout podnikavému Slovákovi, který vládne českému ministerstvu financí, protože ho prý v rodné zemi už nechtějí.

Šikulka Babiš

Pod hlavičkou fondu Hartenberg Holding, který vlastní společně s Jozefem Janovem, již Babiš soustředil čtrnáct zdravotnických firem, mezi nimiž jsou převážně kliniky reprodukční medicíny. V současnosti již ovládá téměř čtyřicet procent trhu IVF (umělého oplodnění). Cílem je vytvořit celoevropskou síť reprodukčních center, která bude posílat klienty ze západní Evropy do Česka a na Slovensko. „Musíte mít podchycený celý proces, od prvotních vyšetření například v Anglii přes oplodnění v Česku až po následnou péči zase v Anglii,“ prozradil serveru euro.cz Jozef Janov, který fond řídí a v oboru zdravotnictví chce nakupovat ještě zhruba tři roky, než bude síť klinik hotová. V České republice už ale podle něj není co nakupovat. „Ve zdravotnictví máme kliniky na východě od Martina až po Kilkenny na západě Irska. A v prostoru mezi tím hledáme. Doufám, že v dohledné době něco koupíme v Polsku. Pokoušíme se i v Německu a Irsku,“ dodal.

Nový obor – těhotenská turistika

Zatímco před padesáti lety přijížděly na československé kliniky cizinky ze ‘západu‘, aby tu pod rouškou nečekaného potratu podstoupily ve skutečnosti interrupci, nyní je jejich cíl zcela opačný. Stále více turistek míří do Prahy, Brna či Hradce Králové otěhotnět. Němky, Rakušanky, Italky, Britky… Zatímco ještě před devíti lety tvořily zahraniční klientky čtrnáct procent klientely reprodukčních center, nyní je to již více než dvacet procent. Důvod je prostý – české zdravotnictví, a především pak oblast umělého oplodnění, má v zahraničí skvělou pověst. Navíc jsou některé u nás používané metody v jiných zemích zakázané, například využití darovaných vajíček či spermií anonymních dárců. Byznys vzkvétá, během deseti let stoupl počet klinik ze šestadvaceti na čtyřicet dva.

Další konflikt zájmů?

Díky úspěšnosti českých klinik reprodukční medicíny se začíná blýskat na lepší časy i tuzemským neplodným párům. Ministryně Michaela Marksová navrhla zvýšení věkové hranice, do níž bude umělé oplodnění ženám hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, i počet hrazených pokusů. Vláda se ale cuká, protože podle ministra zdravotnictví Miroslava Ludvíka by to stálo skoro celou další miliardu ročně. A do problémů se v tomto směru už zase dostává i ministr financí – hrozí mu nejspíš další konflikt zájmů. Právě jeho hnutí ANO se totiž podílí na schvalování zákonů, které by už zase zvýhodnily jeho další velmi lukrativní byznys. Lze ale očekávat, že Andrej Babiš opět nasadí udivený výraz, další problém zahraje svým svérázným způsobem do autu a zlepšení podmínek, a tudíž i zisků svých klinik jistě podpoří. Nebo snad ne?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace