Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ženatý je počtvrté, manželky ale měl jenom tři. Stejně důležité, jako se dobře oženit, je dobře se rozvést, tvrdí nejslavnější vodník. Tajnosti slavných

26.04.2017
Ženatý je počtvrté, manželky ale měl jenom tři. Stejně důležité, jako se dobře oženit, je dobře se rozvést, tvrdí nejslavnější vodník. Tajnosti slavných

Foto: XYZ

Popisek: Josef Dvořák

Pohotovost, schopnost improvizace a fantazii mu nadělily do vínku sudičky, a navíc zřejmě ještě kouzlo, kterým těžký introvert působí na ženy. Jak jinak si vysvětlit, že je ženatý již počtvrté, a přesto si jeho ženy báječně rozumějí. A Pepu k tomu prý vůbec nepotřebují.

Své vodníky, které ztvárnil na jevišti či před filmovou a televizní kamerou, už nedokáže ani spočítat a jeho chytlavý smích publikum nepřestává milovat. Josef Dvořák ale stejně skvěle umí zahrát i vážné role a také výborně moderuje. Pro generaci, která vyrůstala na seriálu Arabela a dalších pohádkách, natočených koncem 70. a v 80. letech, ale navždy zůstane především právě nezapomenutelným vodníkem. Populární herec je stále stejně nabitý energií, takže by sotvakdo uhádl, že v úterý 25. dubna oslavil již pětasedmdesáté narozeniny.

Josef Dvořák - Úspěch se nedá přivolat

Jaké měl dětství, co ho přivedlo k divadlu, jak prožíval svá první milostná vzplanutí nebo že stejně důležité jako dobře se oženit, je dobře se rozvést… O tom všem vypráví známý český herec a komik v poutavé biografii, sepsané Marií Formáčkovou, kterou vydalo nakladatelství XYZ právě k jeho životnímu jubileu. Vzpomíná v ní nejen na své nejkrásnější herecké role a životní okamžiky, ale především na lidi, kteří tvořili a tvoří jeho svět – na přátele ze školy i vojny, s nimiž vyváděl nespočet vylomenin, na své lásky a v neposlední řadě na kolegy z branže, například na Pavla Fialu, Jiřího Císlera, Evalda Schorma, Karla Effu, Jána Roháče a mnoho dalších. Situační komiku i historky s nádechem nostalgie propojuje jeho osobitý a rozverný humor.

Začalo to Jiráskem

Narodil se v Horní Cerekvi u Pelhřimova, svoji cestičku k celonárodní popularitě ale prošlapával od začátků na oblastních scénách poměrně dlouho. Pochází ze živnostnické rodiny, jeho maminka měla malý koloniál. Tatínek pracoval jako dělník v místní pletárně a po šichtě objížděl sedláky, od nichž vozil vejce a máslo, které rodiče doma porcovali a posílali do velkoobchodu v Ústí nad Labem. Když bylo v roce 1945 osidlováno pohraničí, rodina se přestěhovala do Kadaně, kde se Pepa vyučil automechanikem. Již tenkrát se ale uchytil jako humorista-samorost v tamním ochotnickém divadle. A prkna, která znamenají svět, se mu zalíbila mnohem víc než opravování aut.

S Bolkem Polívkou ve filmu Traja chrobáci

S Bolkem Polívkou ve filmu Traja chrobáci

Ve třiadvaceti letech začal vystupovat v populárním Kladivadle v Ústí nad Labem, a právě tam se v klasické hře Aloise Jiráska Lucerna zhostil role, která se s ním vleče po celý život. „Hrál jsem tam svého prvního vodníka. Když jsem přešel do divadla Semafor, také jsem získal tuto roli ve hře Kytice. Na premiéru přišli i lidé z televize a tím zpečetili můj osud vodníka,“ zavzpomínal v jednom z rozhovorů. Na otázku, kolik vodníků už má na kotě, ale odpovědět nedokáže. Většina z nich včetně toho v Arabele se ale tak mimořádně povedla, že zkrátka nemají konkurenci.

Navždy v zeleném

První větší filmovou roli dostal v roce 1974 ve známé komedii Jáchyme, hoď ho do stroje, v níž si zahrál automechanika Bédu Hudečka. O dva roky později zazářil v televizní rodinné komedii režiséra Jána Roháče Traja chrobáci, v níž si zahrál s Bolkem Polívkou a Otou Jirákem. A natáčení bylo tenkrát pořádná zabíračka. Aby vytvořili ‘makrosvět‘ běžné domácnosti, museli hrát například se čtyřmetrovým teploměrem, pětimetrovou zápalkou či dva metry vysokým hrnečkem. Dvořákova popularita začala strmě stoupat, i když kvalita některých projektů, v nichž se objevil, byla přinejmenším diskutabilní.

S Ivou Janžurovou v seriálu Nemocnice na kraji města

S Ivou Janžurovou v seriálu Nemocnice na kraji města

Mnohem cennější byly televizní seriály, v nichž vytvořil i dramatičtěji zabarvené postavy, byť s komediálním podtextem, ať již to byl Václav Pěnkava v Nemocnici na kraji města, Emil Karas v Návštěvnících či Vosátka v Cirkusu Humberto. Současně se etabloval především v rolích vodníků, které pro něj byly v 80. letech téměř životní, a koncem 80. let pak dokonce natočil s dalšími herci na gramofonovou desku Vodnickou školu Josefa Dvořáka. Největší roli dostal v roce 1984 v seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka, který byl založen na principu kinoautomatu. Promítání také sám uváděl a hlasování o dalším ději probíhalo na základě zvýšené spotřeby elektrické energie – rozsvěcení světel v domácnostech. Tento velký projekt sice byl úspěšný, přesto ale nedosáhl věhlasu původního Kinoautomatu ze 60. let.

Těžký introvert s maskou komika

Jedinečný vypravěčský talent prý zdědil po dědečkovi, který během první světové války bojoval na východní frontě a byl v ruském zajetí. Je až neuvěřitelné, že tak skvělý komik je ve skutečnosti těžký introvert, kterého bývá obtížné přimět i k běžné komunikaci, natož ho vyhecovat k nějaké legraci. Že by ale byl pesimista, to rozhodně odmítá. „Jsem ale hodně uvažující člověk. Baví mě přemýšlet o věcech, převracet je ze všech stran a utvářet si na ně názor,“ prohlásil před časem v rozhovoru pro slovenský deník Pluska.

Se Stanislavou Topinkovou-Fořtovou v představení Čochtan vypravuje

Se Stanislavou Topinkovou-Fořtovou v představení Čochtan vypravuje

Již třicet let žije se třetí manželkou Jájou, než ji ale poznal, odehrával se jeho citový život jako na houpačce. První manželství s Arnoštkou vydrželo jen krátce, druhou ženu Zuzanu si zato vzal pro jistotu dvakrát. Poprvé ji totiž opustil kvůli o deset let mladší studentce práv Alence, kterou ale smrtelně zranil v den jejích narozenin nepozorný řidič. Pepa začal utápět žal v alkoholu a smysl života znovu našel díky tomu, že ho Zuzana vzala na milost. Příčinu krachu předchozích manželství vidí v hektickém životním stylu. „Stále jsem byl v práci. Z domu jsem odcházel před svítáním a vracel jsem se za svítání. Vůbec jsem si neužil rodinný život. Nepamatuji se, že bych někdy s rodinou doma snídal, obědval nebo večeřel,“ prozradil.

Jeho ženy si vystačí

V roce 1990 založil Divadelní společnost Josefa Dvořáka, s níž pořádá zájezdová představení po republice a s jejím fungováním mu vydatně pomáhá Jája. „Její přístup k životu je výjimečný. Má spoustu kamarádek, až jsem si myslel, jestli není na ženský,“ svěřil se časopisu Instinkt. Jeho třetí ženě se podařil malý zázrak. Nejenže urovnala všechny rodinné spory, ale dokonce se spřátelila i s Pepovými bývalými manželkami. A prý si úplně vystačí. „Představte si, že spolu chodí i do divadla a jezdí na dovolenou. A mě zavřou doma,“ posteskl si z legrace otec tří dcer.

Se třetí, resp. čtvrtou manželkou Jájou

Se třetí, resp. čtvrtou manželkou Jájou

V roce 2007 otřáslo jeho dobrou pověstí odhalení deníku MF Dnes, který objevil v archivech bývalé StB, že byl vedený jako důvěrník s krycím jménem Komik. Podle dokumentů se údajně v letech 1979 až 1981 sešel s příslušníky StB jedenáctkrát a informoval je především o Jiřím Suchém, o němž byl přesvědčen, že se snaží zničit jeho uměleckou skupinu v Semaforu. „Byl to jednoduchej kluk, věřím, že tlaku StB mohl snadno podlehnout,“ komentoval poté zprávu Suchý. Řada kolegů je ale přesvědčena, že by Josef Dvořák něco takového nikdy neudělal.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská