Slávek Sobotka zase promluvil. A stálo to za to. Co to ve vládě hulí? Je jeho vítězství v zájmu Česka?
25.04.2017
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka vstoupí do dějin mimo jiné jako politik, který stále mluví, mluví a mluví a na všechno má rychle názor. Zatímco jeho rozumnější a zkušenější kolegové se shodli, že výsledky francouzských voleb lze definitivně zhodnotit až po druhém kole, Slávek měl na svém Twitteru jasno hned. Napsal, že vítězství Macrona je v zájmu Česka i Evropy. Zapomněl však podotknout to podstatné, že to je špatná zpráva pro něj a jeho stranu. Socialisté totiž ve francouzských volbách propadli.
Emmanuel Macron s Marine Le Pen výrazně porazili zdejší tradiční strany, socialisty a konzervativce, což se za poslední půlstoletí nestalo. Pokud je vítězství Macrona pro někoho dobrou zprávou, tak leda pro Andreje Babiše, který nenechá na tradičních politických stranách nit suchou, a ačkoliv je několik let ministrem financí a vicepremiérem, stále tvrdí, že není politik.
Ani napravo, ani nalevo. Vpřed...
Macron, podobně jako Babiš, kritizuje, že je politika tradičních stran zkostnatělá a potřebuje nové tváře. Svoje sympatie vůči Macronovi proto dává otevřeně najevo, mají totiž leccos společného. Na prezidentskou funkci kandidoval jako zakladatel nezávislého hnutí En marche (Vpřed), a zatímco byl dříve socialista (Babiš dokonce komunista), jeho postoje jsou nyní spíše středové. Zdůrazňuje, že nestojí ani napravo ani nalevo, ale že politiky dělí spíše na populisty a pokrokáře. Ovšem stojí zato připomenout, že má za sebou kariéru ministra hospodářství v socialistické vládě, na funkci však v roce 2016 rezignoval a věnoval se své prezidentské kampani. Jeho levicové postoje byly v rozporu s tím, že vždy obdivoval bohatství a luxusní život. Zásadně nosí obleky, šité na míru. Stejně jako Babiš se chlubí tím, že v životě něco dokázal a dokáže to i v politice.
Ještě více
V čem se však s Babišem neshodne, zato se Sobotkou ano, je jeho politika ‘otevřených dveří‘ pro imigranty a uprchlíky. Podle Macrona by dokonce Francie mohla přijmout ještě více uprchlíků než doposud. Není to ovšem ani tak přesvědčení altruisty, jak spíš pragmatika. Podle něj má totiž migrace příznivý dopad na ekonomiku. Myslí si to i přesto, že ve Francii je více než desetiprocentní nezaměstnanost. Ekonomická reforma, kterou jako ministr prosazoval v socialistické vládě, dokonce vyvolala obrovské protesty v celé Francii a ekonomika země dále skomírala.
Je to v zájmu ČR a Evropě je to jedno...
Ale Sobotka možná Macronovi poradí, jak nezaměstnanost zkrotit, akorát bude muset pochopit, že v Česku je nezaměstnanost nízká právě proto, že zde většina lidí chce pracovat, a dokonce k nám za prací dojíždějí ze sousedních zemí. Anebo že holt budou muset být ve Francii méně štědří v oblasti sociálních dávek, které do země přitahují obrovský počet imigrantů. Čtenáři premiérova Twitteru mu však za jeho podporu Macrona vyčinili co proto. Jiří mu vzkázal, že mu nevěří ani nos mezi očima, a Poky se ho zeptal: „Co ve vládě hulíte?“ Následuje várka dalších výsměšných retweetů. Většina z nich je přesvědčená, že „Sobotka si myslí to, co říšská kancléřka“. A jistý Prokurátor uzavírá: „Věřím, že Sobotka nezvítězí ve volbách. Je to v zájmu ČR a Evropě je to jedno.“
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová