Smutný pohled na Život na zámku. Tyto herecké legendy se v něm sešly naposledy. A jejich konce byly často hrozné
24.04.2017
Foto: ČT
Popisek: Život na zámku: Stella Zázvorková a Jiřina Jirásková. Ani jedna již nežije
Česká televize právě reprízuje jeden ze svých nejúspěšnějších seriálů Život na zámku. Při natáčení, trvajícím celé čtyři roky, se v něm naposledy sešly některé herecké legendy. Výčet těch, kteří od té doby zemřeli, je dlouhý a smutný. A ještě smutnější byl konec jejich života.
Kromě Vlastimila Brodského a Stelly Zázvorkové, si v Životě na zámku zahráli Miloš Kopecký, Vladimír Ráž, Jiřina Jirásková, Bronislav Poloczek, Miriam Hynková, Jaroslav Moučka, Karel Augusta, Jaroslava Hanušová, Leoš Suchařípa, Jan Skopeček, Jiří Zahajský nebo Josef Vinklář. Po dokončení dvaapadesáti dílů pak ze světa odcházeli jeden po druhém.
Elektrošok a na jeviště
Miloš Kopecký již rok nato, svoji smrt předznamenal jako jedna z hlavních postav seriálu, hrabě Esperg. Celý jeho život výrazně poznamenala manidepresivní psychóza. Mnohokrát musel absolvovat těsně před představením elektrošoky, jednu z účinných, ale dosti drastických psychiatrických léčebných metod, aniž to diváci tušili. Když se jeho depresivní stavy zhoršily, celé dny proležel v posteli a nesmírně přitom trpěl. A tak jako mnoho dalších umělců, postižených touto nemocí, i on uvažoval o sebevraždě. Naštěstí ji nikdy spáchat nedokázal, přiznal se sám, že na to byl velký srab.
Milosrdná smrt?
Zato Vlastimil Brodský sebevraždu spáchat dokázal. O tom, že o ní uvažuje, mluvil mnohokrát, ale většina jeho blízkých byla přesvědčena, že je to pouze projev jeho proslulého černého „kremačního“ humoru. Ještě večer před smrtí seděl Brodský se svými přáteli v hospůdce u své chalupy a nic nenasvědčovalo tomu, že by se chystal skoncovat se svým životem. Ale ráno bylo vše jinak, před snídaní využil situace, kdy byl sám, odešel na zahradu a tam se střelil do hlavy legálně drženou zbraní. Jeho smrt byla pro jeho přátele takovým šokem, že spíše věřili tomu, že herce někdo zastřelil. Jenže to vzápětí policie vyloučila. Podle dcery Terezy se otec bál smutného, nedůstojného konce života, a tak ho raději ukončil.

Jiřina Jirásková a Vlastimil Brodský v Životě na zámku
Osudová láska
Problémy s psychikou měl také Jiří Zahajský. S Vlastimilem Brodským ho spojovala jejich společná manželka, krásná Jana Brejchová. Když její poslední (a v pořadí již čtvrtý manžel) zemřel na rakovinu prostaty, zhroutila se. Ze všech vztahů, které femme fatale české kinematografie prožila, byl tento nejsilnější a nejšťastnější, i když ho poznamenala vážná nemoc. Zahajský s ní bojoval celých šest let, prodělal několik cyklů chemoterapie, ale nakonec nad ním rakovina zvítězila. Na jeho předčasném úmrtí se údajně podepsala také závislost na alkoholu. Je paradoxem, že v Životě na zámku hrál manžela ženy, před níž alkohol ukrýval.
Jaruš a Stella
Postavu Milady Hruškové vytvořila nezapomenutelným způsobem Jaroslava Hanušová, která se proslavila jako Jaruš v senzačních televizních estrádách Možná přijde i kouzelník. Také k ní byl nakonec osud víc než krutý. Poslední dva roky jejího života byly peklem, skončila na invalidním vozíku, poté, co jí kvůli těžké cukrovce amputovali obě nohy. Zemřela v 66 letech na celkové selhání organismu. Je zajímavé, že režisérem seriálu Život na zámku byl její bývalý manžel Jaroslav Hanuš.

Jaroslava Hanušová v Životě na zámku
Zato požehnaného věku 83 let se navzdory vleklým zdravotním potížím nakonec dožila Stella Zázvorková. Trpěla především velkými bolestmi nohou a při jednom z vyšetření se zcela náhodou přišlo na to, že má nádorové onemocnění bílých krvinek. Žila přesto sama, nakonec jí našli příbuzní ležet prochladlou na zemi, nechat se odvézt do nemocnice však odmítla. Druhý den ji přišel navštívit synovec Jan, ale byla již mrtvá...
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová