Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Třináctá komnata Jiřiny Jiráskové. Má na svědomí své kolegy, způsobila jim rány, které se do smrti nezahojily. Byla Klausova Švorcová?

24.04.2017
Třináctá komnata Jiřiny Jiráskové. Má na svědomí své kolegy, způsobila jim rány, které se do smrti nezahojily. Byla Klausova Švorcová?

Foto: BontonFilm

Popisek: Jiřina Jirásková ve své poslední roli, v Menzelových Sukničkářích

Jiřina Jirásková se po celou dobu své herecké kariéry těšila pověsti vynikající herečky. Horší už to bylo s oblibou mezi jejími kolegy. Některým totiž velmi vážně ublížila a poznamenala jejich životy. Týká se to například bývalé kolegyně Jiřiny Štěpničkové, pro niž společně s dalšími žádala trest smrti. A dobře na ni nevzpomínali ani herci, jimž šéfovala coby ředitelka Vinohradského divadla.

Nedávno jsme zveřejnili příběh legendární české filmové a divadelní hvězdy Jiřiny Štěpničkové. Ta se v padesátých letech stala obětí provokace STB. Když padla do nastražené léčky, při níž se pokusila tajně odejít za hranice, byla na patnáct let odsouzena za nelegální opuštění republiky. Jako by to nebyl rozsudek dostatečně tvrdý, její bývalé kolegyně z Vinohradského divadla se snažily, aby dostala ten nejpřísnější  trest, což byl v té době trest smrti. Kromě Jiřiny Jiráskové k nim údajně patřila i  Antonie Hegerlíková nebo Světla Amortová. 

My jsme nevěděli,  že to není pravda...

Poté, co byla tato její třináctá komnata po letech otevřena, se několikrát v médiích bránila, že tehdy nemohla vědět, že to není pravda. V té době jí prý bylo dvacet a z jejího pohledu byla republika plná lidí, kteří chtěli novému, nastupujícímu socialistickému režimu škodit. Jindy ovšem zase tvrdila, že nikdy žádnou podobnou žádost nepodepsala. Také další aktéři ostudného pamfletu najednou začali trpět ztrátou paměti. Na jejich obranu je však nutné připomenout, že kauzu Jiřiny Štěpničkové viděl podobně dokonce i  její syn Jiří. Ten na otázku, zda ho jaké malé dítě uvěznění matky poznamenalo, upřímně odpověděl, že v té době  ani on neznal pravdu a myslel si, že se dopustila porušení zákonů, a proto je ve vězení. A dodnes si myslí, že se zákony  mají dodržovat. 

Touha po moci

Velmi kriticky vidí Jiráskovou  velká česká herečka Vlasta Chramostová, ve svých pamětech však nešetří ani sebe. Jiráskovou charakterizuje  jako ženu, která vždy  toužila po moci, už jako mladá prý chtěla být předsedkyní Svazu mládeže a později  KSČ. Ze strany vystoupila až po  srpnové okupaci a třináct let pak nesměla veřejně vystupovat. Po listopadové revoluci se díky tomu stala ředitelkou Vinohradského divadla.   Ale ani za skutky z  této éry na ní někteří  lidé nevzpomínají v dobrém.

Rána, která se nikdy nezahojila

Nejprve zásadně přispěla k odchodu jednoho z nejlepších herců té doby, Radka Brzobohatého,  později dala výpověď Petrovi Haničincovi. To, že nečekaný vyhazov Brzobohatého fatálně poznamenal, potvrdila i jeho manželka Hana Gregorová: „Paní Jirásková řekla, že pro něj nejsou role v české, ani světové dramatice.  Po jedné takové trapné diskusi Radek sepsal výpověď a na minutu z divadla odešel, “ prozradila Gregorová v rozhovoru pro magazín Idnes.cz. Než si ale stačil odnést své věci, odvrtali zámek v jeho šatně a vše mu dali v igelitce na vrátnici. Snad nejvíce ji ale popudilo, jak Jirásková Radka Brzobohatého po jeho smrti vychvalovala, že byl vynikající herec. „Způsobila mu přitom ránu, která se do smrti nezahojila,“  postěžovala si  Hana Gregorová na závěr.

Klausova Švorcová?

Hořký konec mělo i dlouholeté přátelství Jiřiny Jiráskové s Vlastimilem Brodským. Citlivého herce, který se měl kdysi dokonce stát jejím manželem, doslova rozzuřilo, že Jirásková adorovala Václava Klause. Jeho syn Marek vzpomínal v dokumentu České televize, nazvaném  Bróďa,  jak otec psal Jiráskové dopisy: „Jí pak hráblo z toho Klause a ten táta to vůbec nemohl přenést přes srdce. Chodil po bytě, kopal do nábytku a řval: Tak ta Jiřina najednou dělá Klausovi Švorcovou. Já to nevydržím.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová