První ´superdebata´: Do voleb je půl roku, ale kampaň již odstartovala. Ještě nudněji, než jsme doufali. A Kalous, Bureš, Okamůra…
20.04.2017
Foto: Seznam.cz / repro
Popisek: Superdebata, kterou přenášel online Seznam.cz
Česko má za sebou první předvolební „superdebatu“. Zpravodajský server Seznam.cz ve středu živě přenášel diskusi představitelů stran a hnutí, které mají reálnou šanci dostat se po letošních parlamentních volbách do sněmovny. Bohužel, i tentokrát šlo o přehlídku ztraceného času, ještě nudnější než podobné pořady ve veřejnoprávních médiích.
V posluchárně Karlovy univerzity se sešli Andrej Babiš, Miroslav Kalousek, Pavel Bělobrádek, Vojtěch Filip, Zbyněk Stanjura a Tomio Okamura. V úvodu například hodnotili stav české politiky v horizontu uplynulých pětadvaceti let. Stanjura si postěžoval, že to, co vláda ODS pracně prosadila, ta současná zrušila, jako by to bylo něco neobvyklého. Pokud se prý dostane ODS zpět k moci, tak udělá totéž. Kalousek si zase pochvaloval, že v zemi funguje demokracie. A Bělobrádek dospěl k objevu, že politická scéna je odrazem celé společnosti, proti sobě stojí skupiny, které mají na věci zcela odlišný názor, dokonce prý dochází k diferenciaci jednotlivých regionů. On sám by si přál, aby na zásadních věcech panovala větší shoda. Ani podle Filipa se nedaří najít společnou řeč. No a Babiš neváhal opět připomenout, že je v politice krátce. Podle něj jsme mohli být někde úplně jinde, kdybychom se poučili...
Výjimka Okamura
Od ostatních aktérů se lišil pouze Tomio Okamura, který připomněl, že současní politici slíbili schválení zákona o referendu, ale dodnes ho nemáme. Opakovaně se rozčílil, že za své nesplněné sliby nenesou žádnou odpovědnost. Tato zásadní poznámka ovšem v debatě zcela zapadla. Mimo jiné vinou servilního moderátora, jehož výkon spočíval především v tom, že neustále hostům „pěkně děkoval“. Když se náhodou skomírající diskuse rozhořela, rychle ji zadusil.
Na východ, nebo na západ?
Podobně jalová byla diskuse na téma, kam směřuje Česká republika. Podle Babiše směřuje jednoznačně na Západ, protože jsme členem NATO a Evropské unie. Akorát jsme to prý podcenili a do EU jsme poslali vysloužilé politiky a prezentovali jsme se korupčními skandály. EU však podle něj potřebuje reformu, protože nám mluví do všeho. Okamura mu oponoval, že EU je nereformovatelná. Podle Kalouska naše směrování jasné není, neboť výroky prezidenta otázku, kam vlastně směřujeme, vyvolávají právem. Stejného názoru byl i Stanjura, někteří politici nás prý spíše posunují na východ.
Priority? No to je překvapení
Cynismem zaváněly odpovědi, v nichž lídři hovořili o svých prioritách. Podle Bělobrádka by například měli mít občané rovnost před zákonem a všichni by měli mít stejné šance. Jak to vypadá v praxi, ukazuje například fakt, že u českých soudů mají přednost žaloby žadatelů o azyl před spory našich občanů. Andrej Babiš hovořil o nutnosti bezpečnosti a budování dálniční sítě, zatímco Stanjura za jednu z priorit považuje vyšší příjmy a vzdělanost. Jde tedy o předvolební evergreeny, ale výsledek je stále v nedohlednu. A „nepolitičtí“ ministři z ANO, slibující, že bude líp, čelí stejným skandálům jako jejich předchůdci.
Podělal to Kalousek
Zajímavější byly otázky publika, především studentů. Jeden z nich se zeptal Babiše na kauzu jeho dluhopisů. Ministr financí podle očekávání odpověděl, že to podělal Kalousek a hájil se, že je jediným politikem, který předložil daňové přiznání. V tom okamžiku se posluchárna otřásala smíchem. Okamura to ironicky glosoval, že si připadá jako ve sněmovně, kde se Kalousek s Babišem stále hádají, kdo více krade. Další student konfrontoval ministra financí s předvolebním slibem ANO, že bude snižována byrokracie. To ovšem Babiš i moderátor zcela ignorovali.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová