Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První ´superdebata´: Do voleb je půl roku, ale kampaň již odstartovala. Ještě nudněji, než jsme doufali. A Kalous, Bureš, Okamůra…

20.04.2017
První ´superdebata´: Do voleb je půl roku, ale kampaň již odstartovala. Ještě nudněji, než jsme doufali. A Kalous, Bureš, Okamůra…

Foto: Seznam.cz / repro

Popisek: Superdebata, kterou přenášel online Seznam.cz

Česko má za sebou první předvolební „superdebatu“. Zpravodajský server Seznam.cz ve středu živě přenášel diskusi představitelů stran a hnutí, které mají reálnou šanci dostat se po letošních parlamentních volbách do sněmovny. Bohužel, i tentokrát šlo o přehlídku ztraceného času, ještě nudnější než podobné pořady ve veřejnoprávních médiích.

V posluchárně Karlovy univerzity  se sešli Andrej Babiš, Miroslav Kalousek, Pavel Bělobrádek,    Vojtěch Filip,  Zbyněk Stanjura a Tomio Okamura. V úvodu například hodnotili stav české politiky v horizontu uplynulých pětadvaceti let. Stanjura si postěžoval, že to, co vláda ODS pracně prosadila,  ta současná  zrušila, jako by to bylo něco neobvyklého. Pokud se prý dostane ODS zpět k moci,  tak udělá totéž. Kalousek si zase pochvaloval, že v zemi funguje demokracie.  A   Bělobrádek dospěl k objevu, že politická scéna  je odrazem celé společnosti, proti sobě stojí skupiny, které mají na věci zcela odlišný názor, dokonce prý dochází k diferenciaci jednotlivých regionů. On sám by si přál, aby na zásadních věcech panovala větší shoda. Ani podle  Filipa se nedaří najít společnou řeč.  No a  Babiš neváhal opět připomenout, že je v politice krátce. Podle něj jsme mohli být někde úplně jinde, kdybychom se poučili...

 

Výjimka Okamura

Od ostatních aktérů se  lišil  pouze Tomio Okamura, který připomněl, že současní politici slíbili schválení zákona o referendu, ale dodnes ho nemáme. Opakovaně se rozčílil, že za své nesplněné sliby nenesou žádnou odpovědnost. Tato zásadní poznámka ovšem v debatě zcela zapadla. Mimo jiné vinou servilního moderátora, jehož výkon spočíval především v tom, že neustále hostům „pěkně děkoval“. Když se náhodou skomírající diskuse rozhořela, rychle ji zadusil.  

Na východ, nebo na západ?

Podobně jalová byla diskuse na téma, kam směřuje Česká republika. Podle Babiše směřuje jednoznačně na Západ, protože jsme členem NATO a Evropské unie. Akorát jsme to prý podcenili a do EU jsme poslali vysloužilé politiky a prezentovali jsme se korupčními skandály. EU však podle něj potřebuje reformu, protože nám mluví do všeho. Okamura mu oponoval, že EU je nereformovatelná. Podle Kalouska naše směrování jasné není, neboť  výroky  prezidenta otázku, kam vlastně směřujeme, vyvolávají právem. Stejného názoru byl i  Stanjura, někteří politici nás prý  spíše posunují na východ.

 

Priority? No to je překvapení

Cynismem zaváněly odpovědi, v nichž lídři hovořili o svých prioritách. Podle Bělobrádka by například měli mít občané rovnost před zákonem a všichni by měli mít stejné šance. Jak to vypadá v praxi, ukazuje například fakt, že u českých soudů mají přednost žaloby žadatelů o azyl před spory našich občanů.  Andrej  Babiš  hovořil o nutnosti bezpečnosti a budování dálniční sítě, zatímco  Stanjura  za jednu z priorit považuje vyšší příjmy a vzdělanost.  Jde tedy o  předvolební  evergreeny, ale výsledek je stále v nedohlednu. A „nepolitičtí“  ministři z ANO, slibující, že bude líp, čelí stejným skandálům jako jejich předchůdci. 

Podělal to Kalousek

Zajímavější byly otázky publika, především studentů. Jeden z nich se zeptal Babiše na kauzu jeho dluhopisů.  Ministr financí podle očekávání odpověděl, že to podělal Kalousek a hájil se, že je jediným politikem, který předložil daňové přiznání. V tom okamžiku se  posluchárna otřásala smíchem. Okamura to ironicky  glosoval, že si připadá jako ve sněmovně, kde se Kalousek s Babišem stále hádají, kdo více krade.  Další student  konfrontoval ministra financí s předvolebním slibem ANO, že bude snižována byrokracie. To ovšem Babiš i  moderátor  zcela ignorovali.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová