Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Atentáty v Evropě řídí cyklisté z Prahy a Parlamentní listy prý publikují nesmysly. Jak jsem omylem zhatila expertům na média rafinovaný plán

19.04.2017
Atentáty v Evropě řídí cyklisté z Prahy a Parlamentní listy prý publikují nesmysly. Jak jsem omylem zhatila expertům na média rafinovaný plán

Foto: Archiv

Popisek: Parlamentní listy, billboard

Ano, je to fakt vtipné. Zhruba den jste si mohli přečíst na Parlamentních listech toto: „Proč teď teroristé vraždí pomocí automobilů ve velkých evropských městech, ale vyhýbají se Praze? Důvod je poněkud komplikovaný – zahrnuje spiknutí amerických tajných služeb a islamistických teroristů, které z pozadí řídí cyklisté z Prahy. Chtějí totiž zakázat v Evropě všechna auta a donutit lidi, aby jezdili na kole. „Předložené důkazy jsou nevyvratitelné. Za útoky v Evropě mohou ekoteroristé a cyklofašisté!“ Přiznávám, je to kouzelná představa (a vzhledem k očividné zaťatosti a nekompromisnosti některých cyklistických nadšenců a aktivistů i představa málem reálná) a mediální web MediaHub, který patří do rodiny Babišových médií, má Vánoce.

Ve svém pondělním článku na MediaHub se autor Leoš Kyša nepokrytě raduje sáhodlouhým titulkem: ´Atentáty v Evropě jsou dílo pražských cyklistů! Američané chtěli v Sýrii vypustit chemtrails a omylem si naložili sarin: Recesisté propašovali do Parlamentních listů články plné nesmyslů. Editoři webu to nepoznali a vydali je´. O tom žádná. Parlamentní listy je opravdu vydaly. V sekci Názory. Čímž Leoš Kyša nade vší pochybnost dokázal, že Parlamentní listy opravdu dělají to, co celou dobu tvrdí, necenzurují nikoho.

Znovu o Parlamentních listech

Web, který čte každou minutu (!) kolem tří až pěti tisíc lidí, vznikl s cílem dát prostor k vyjádření jednak politikům – a to všem, od úrovně komunální po sněmovnu (své si tedy může říci i opoziční zastupitel v Horní Dolní), jednak obcím, ale také čtenářům. A to, teď pozor, pěkně prosím, bez redakčních zásahů. Proto se rubriky jmenují Politici voličům, Obce voličům, Názory a petice… A proto dala slečna, která měla ten den službu na tak zvané Aréně, což je právě souhrn těchto rubrik, do nichž redakce nezasahuje (anebo jen v minimálně nutné míře, pokud jde o češtinu, také tvoří titulky s cílem zaujmout), do rubriky Názory ony dva příspěvky, které dorazily, stejně jako stovky dalších na veřejný redakční email Parlamentních listů.

Přelétla je patrně okem, protože jejím úkolem není editorská redakční práce, ale pouhá kontrola, zda příspěvek neodporuje zákonům ČR, nehanobí rasu atd atd a vypublikovala je. Stejně jako dalších zhruba 130 příspěvků, které je třeba za den na zmíněné Aréně ošetřit. Mimochodem, Parlamentní listy mají též normální (byť nevelkou, s Babišovými či Bakalovými médii nesrovnatelně menší) redakci a vydávají normální redakční články, rozhovory a reportáže. A ano, začasté s bulvárními, dryáčnickými titulky – na webu prostě musíte zaujmout a přimět čtenáře kliknout; pokud tedy za vámi nestojí velké peníze majitelů Agrofertu či exmajitelů OKD  a vy žijete jen z toho, co si vyděláte. O těchto článcích ale řeč není. Proč?

Majitelé ´jediné´ pravdy?

Podle mého názoru proto, že snazší je přesvědčovat přesvědčené, než se vydat do kotle názorových oponentů. Zažívám to i na Krajských listech, na příklad takový Matěj Stropnický, šéf Zelených, mi odmítl odpovědět na pár otázek a jako důvod uvedl spřízněnost s Parlamentními listy (paradoxní je, že já mu docela fandím a mnoho jeho názorů shledávám minimálně k diskuzi; ony také Krajské listy nejsou Parlamentní listy, to ale mnohým příslušníkům tak zvané pražské kavárny je takřka nemožné vysvětlit). Ostatně Matěj Stropnický je na Parlamentních listech každou chvíli, protože do rubriky Politici voličům se samozřejmě dávají tiskovky všech stran, takže i Zelených… Vystupují zde v článcích i v Aréně i mnozí další stateční, třeba Markéta Šichtařová, abych nebyla nespravedlivá.

 

Nicméně, nutno přiznat, že pokud se dělí Česko v poslední době na ´zemanovce´ a ´antizemanovce´, ´venkovskou hospodu´ a ´pražskou kavárnu´, Parlamentní listy zastupují povětšinou tu druhou část. Proč tomu tak je, to je na delší rozbor, přesahující možnosti tohoto článku (jenž se mi, jak koukám, už nekontrolovatelně rozlézá), každopádně, jako demokrat, za kterého se považuji, míním, že i ten, s kým nesouhlasím, má právo na svůj názor. A názorovou platformu. Nechám na jindy i názor Respektu (pro změnu z rodiny Bakalových médií), který Parlamentní listy řadí mezi dezinformační weby a zcela bez důkazů je obviňuje z ruských financí a nadto ještě rafinovaného míchání pravdy a lži, čímž, v ruském dresu, zcela zmatou své čtenáře, kteří pak… Nevím. Něco. Budou volit Putina, asi.    

A jak jsem se do toho zamotala já?

No, celkem banálně. V sobotu jsem sloužila na Krajských listech a prolézala Facebook, jestli nenarazím na něco inspirujícího. A našla toto:

 

A protože na Aréně Parlamentních listů sloužila moje dcera Markéta, hned jsem jí řekla, ať text stáhne. A napsala vedení Parlamentek toto: „Dobrý večer, na FB jsem objevila, že jistý pan Bendr se pyšní tím, jak na PL ušil boudu. Markéta již článek stáhla. Doporučuji dotyčnému napsat něco zhruba v tomto znění: Milý pane, přesvědčil jste se, že názory čtenářů nijak necenzurujeme. Protože se ale zjevně nejedná o váš názor, ale jakousi podivnou hru, viz příspěvek na FB (aktivní link), názor jsme stáhli. Pokud byste snad chtěl publikovat svůj skutečný názor, Parlamentní listy jsou otevřeny všem. S pozdravem atd. Hezké Velikonoce! Anna a Markéta Vančovy.“

Jenže byly Velikonoce…

A nikdo z vedení neodpověděl. Zřejmě pekli beránky, mudlali kraslice, anebo – dle Respektu - žebrali u ruské ambasády o další statisíce rublů v igelitkách. Takže došlo jen a pouze k tomu stažení článku. Což si MediaHub vysvětlil konspiračně – že se Parlamentní listy zalekly. No, nezalekly, o ničem neměly tušení… A na závěr přidám doporučení. Vážené Parlamentní listy. I když jste se dosud domnívaly, že pokud do rubriky třeba Politici voličům napíšete ´Kalousek (TOP 09): Babiši, odtáhnu tě do té karusele klidně sám´, je jasné, že jde o názor a záměr šéfa Topky, nikoliv redakce. Není tomu tak. Redaktoři některých médií, třeba experti na média z MediaHub.cz, to nechápou a vznikají pak různá nedorozumění. Dávejte tedy od nynějška pod jeden každý takový článek z Arény upozornění, že nejde o názor redakce, ale dotyčného, jenž je jmenován v titulku. A budeme happy všichni, i MediaHub, doufám.

Anna Vančová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Anička Vančová