Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nakonec ji ukecali. Němcová je kandidátkou na premiérku za ODS

19.06.2013
Nakonec ji ukecali. Němcová je kandidátkou na premiérku za ODS

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Miroslava Němcová

AKTUÁLNĚ Šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová odmítla kandidaturu na prezidentku, ač jí byla mnohokrát nabízena a mnozí litovali, že zrovna ona se o místo na Hradě nepřihlásila. Nyní ale, kdy je ODS v těžké krizi po pádu premiéra Nečase, kývla na to, že bude za Občanskou demokratickou stranu kandidátkou na předsedkyni vlády.

Její jednomyslnou nominaci oznámil na tiskové konferenci po jednání grémia strany úřadující předseda ODS Martin Kuba. Kabinet je v demisi po kauze kolem Jany Nagyové, blízké spolupracovnice dosavadního premiéra Petra Nečase. Pro dosavadní předsedkyni Sněmovny prý rozhodování o přijetí kandidatury nebylo jednoduché. Rekapitulovala si svůj politický život za posledních více než 15 let. „Prostě přijde v životě okamžik, kdy si musíte sečíst tu podporu, která vám byla dávána, a zjistíte, že také musíte něco vracet," uvedla ke svému rozhodnutí. Což naznačuje, že se Němcové do tohoto úkolu moc nechtělo…

„Nalezení nominanta je první krok, a je důležité, že ODS k tomuto jménu dospěla jednomyslně, ačkoli to v žádném případě nebylo jednoduché. Česká republika však potřebuje rychlé řešení, aby zvládala aktuální situaci v zemi. Já bych chtěla jen říci, že nebudu premiérem, ale premiérkou,“ řekla ještě Němcová s tím, že doufá, že její krok příliš nezatíží její rodinné vztahy.

Politologové ji preferují

Miroslava Němcová se mezi kandidáty na premiéra objevila až v pondělí, poté, co odstoupil premiér Petr Nečas. I přesto nebyla počítána mezi favority. Dalšími adepty byli Martin Kuba, Pavel Blažek, Jiří Pospíšil a Zbyněk Stanjura. Za největšího favorita byl považován Kuba, který opakovaně deklaroval svou připravenost Nečase nahradit. Když ale Parlamentní Listy.cz na začátku týdne oslovily mediální experty, aby vybrali nejvhodnějšího premiérského kandidáta ODS, překvapivě vyhrála právě Němcová. „Pro veřejnost by mohla být nejzajímavější Mirka Němcová, protože je to uvážlivá žena, dlouholetá politička, která není zatížena žádnými vztahy, ať by byly vymyšlené, nebo skutečné, uvedl tehdy bývalý ředitel České televize Jiří Balvín.

O její nominaci, kterou má ve čtvrtek schválit výkonná rada a poslanecký klub ODS, již strana telefonicky informovala předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga i předsedkyni LIDEM Karolínu Peake, tedy vedení stran, s nimiž se snaží obnovit vládu. I pro koaliční partnery ODS je Němcová přijatelná. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg i šéfka LIDEM Karolína Peake ale uvedli, že tím vzniká nový problém, protože bude těžké najít za Němcovou náhradu na postu předsedkyně Sněmovny. „ODS považuje Miroslavu Němcovou za zkušenou političku s odpovídajícím morálním i politickým kreditem, za ženu s dlouhodobě ukotvenými pravicovými názory a člověka, který je schopný naší zemi důstojně reprezentovat i v zahraničí," nechal se také slyšet Kuba.

Kdo je Miroslava Němcová

Miroslava Němcová se narodila 17. 11. 1952 v Novém Městě na Moravě. Po maturitě na Střední zemědělské a technické škole v Havlíčkově Brodě pracovala dvacet let (1972–1992) jako odborná referentka v Českém statistickém úřadě. Od roku 1992 je majitelkou knihkupectví ve Žďáru nad Sázavou. Ve stejném roce vstoupila do Občanské demokratické strany. V letech 1994–2002 byla členkou Rady a Zastupitelstva města Žďáru nad Sázavou. Od roku 1998 je poslankyní Poslanecké sněmovny PČR. Poslanecký mandát dokázala obhájit v parlamentních volbách roku 2002, 2006 a 2010. V letech 1998–2006 byla "stínovou" ministryní kultury ODS. V období let 2002–2006 byla místopředsedkyní Poslanecké sněmovny PČR. Od roku 2006 do roku 2010 byla 1. místopředsedkyní Poslanecké sněmovny PČR, v roce 2010 se stala předsedkyní PS PČR.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová