Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nehrál jsem basketbal. Hrál jsem vodní pólo a nechodil jsem po dně. Největší český herec o tom, že už má těch blbých fórů dost i vztahu s Chýlkovou

18.04.2017
Nehrál jsem basketbal. Hrál jsem vodní pólo a nechodil jsem po dně. Největší český herec o tom, že už má těch blbých fórů dost i vztahu s Chýlkovou

Foto: TV Prima

Popisek: Roman Zach u Krause

Televizní lamač ženských srdcí Roman Zach se proslavil rolí lékaře v seriálu Ordinace v růžové zahradě. Od té doby se zdá, že je na obrazovce „přezachováno“. Proč ho všichni tak zbožňují? Činoherní herec, tanečník, zpěvák v muzikálu. „Někdy je toho hodně, ale necítím se sytý,“ popisuje Zach v pořadu Show Jana Krause.“ Tak jste asi nenažranej,“ opáčil Kraus.

Kraus Zacha ve své show uvedl, jako v současnosti nejvyššího českého herce. „To je pravda, asi budu nejvyšší. „Nejvíc a nejlíp můžu hrát a „partneřit“ s Ivanou Chýlkovou,“ prohlašuje se smíchem a pokračuje: „Vždycky když jsem hrál něco, kde vstupuju do místnosti, tak jsem si musel hned sednout nebo se ohnout a opřít rukama o stůl nebo něco podobného, a já už jsem řekl, že na to kašlu a budu stát,“ popisuje herec. „A když má někdo problém, ať prostě kouká na měsíc!“ Na lidi s nenormální postavou si prý všichni dovolují. „Furt slyším poznámky a vtipy na svou výšku, ale teď jsem se naučil podle Jana Svěráka, který je také hodně vysoký a má s tím problémy, že se rovnou představuju: Jmenuju se Roman Zach, měřím dva metry a čtyři centimetry, nehrál jsem basketbal, hrál jsem vodní pólo a nechodil jsem po dně.“

Ono je to trochu, jako když Petřín tančí

Nedávno jsme Romana mohli vidět i v muzikálu Funny Girl kde i zpívá. „Myslím si, že mi to fakt jde, je to super zkušenost,“ prohlašuje herec, který se Krausovi přiznal, že neumí noty. Skvěle to ale rozjel i v oblíbené televizní taneční soutěži Star Dance. „Jediný, kdo mi věřil, byli moje rodiče. Jinak manželka a děti z toho měly legraci. Nabídka už trvala čtyři roky. Dlouho jsem váhal. „Pořád jsem si říkal, ne, já si tam sám sebe nedokážu představit, až jsem o tom najednou začal víc uvažovat,“ vypráví umělec, „a pak si úplně přesně pamatuju na to ráno, kdy jsem stál před postelema svejch dětí a oznamoval jsem jim, že mám nabídku. A můj syn Prokop řekl, ať něco zatancuju. Tak jsem začal tak nějak točit zadkem a Prokop jen mávl rukou s tím, že hlasy mi posílat budou. Byl jsem za tu upřímnost rád, protože jsem věděl, že to nebude jednoduchý, ale že umím kroutit tím tělem." Výhoda Zacha je, že navzdory výšce, nemá problém s koordinací. Kraus si z něj samozřejmě musel vystřelit: „Ono je to trochu, jako když Petřín tančí,“ prohlásil.Ve Star Dance si spolu s taneční partnerkou Andreou Treštikovou vedl skvěle. Diváci je poslali domů až v devátém kole. Takhle se loučil s televizními diváky: „Někdy u druhého kola jsem si konstatoval, že jsem otevřel dveře někam, kde jsem nikdy nebyl a kde jsem asi ani nechtěl být. Teď můžu konstatovat, že jsem hrozně rád, že jsem ty dveře otevřel, protože ten prostor byl pro mě neznámý, ale strašně krásný a nový a já jsem strašně rád, že jsme tady s Andreou absolvovali těch devět kol a že jsme tady v těch světlech a že mně bylo dobře,“ prohlašoval.

K čemu se Zach přiznal?

Soutěž pro něj měla i stinné stránky. Přiznal se totiž, že trpí poruchou pozornosti s hyperaktivitou, která se obecně označuje názvem ADHD. A tahle diagnóza je právě s fyzickým a psychickým vypětím hodně nebezpečná. 

Ta zapomnětlivost…

S Krausem si notují i v tom, že zapomenou snad na všechno. K tomu hodí Roman skvělou historku. „Jedna je rekordní a vlastně teď bych to mohl napravit. Dostal jsem od své ženy jeden domorodý nástroj. Takový ten velký, jak se na něj se specificky fouká, vydává to dunivý zvuk. Hrál jsem na něj několikrát, miloval jsem ho a bral jsem ho i do divadla. Jednou jsem ho ale bohužel někomu půjčil. Uběhl rok a já nevím, komu jsem ho dal. Uplynuly dva roky, tři roky a pořád nic,“ popisuje Zach. Po jednom představení za ním najednou přišel kamarád a řekl mu, kdy si prý přijde pro ten nástroj?  „Bohužel, když jsem se ráno probudil, už jsem si zase nic nepamatoval,“ směje se.

Doktor sem, doktor tam

Na to, že mu všichni dokola pořád omílají jeho role nejrůznějších doktorů, ani moc alergický není. Jen vždycky odpoví stylem, že toho přece dělá mnohem víc. Práce má opravdu hodně, ale svého vytížení nelituje. „Někdy je jenom hodně práce, ale ten zpětný efekt není až takový… To je prostě u herectví dost často, že se nakumulujou věci, který vás až tak moc nebavěj nebo nenaplňujou, ale musíte tam bejt a jet,“ prohlašuje. Jako herce ho ale lidé milují. Zach vystudoval stavební průmyslovku v Děčíně. Pak šel do Prahy na DAMU. Kvůli vojně si tam studium prodloužil na dlouhých osm let, ale i tak školu nedostudoval. Působil v Národním divadle, hostoval i v Činoherním klubu. Na televizních obrazovkách na sebe nejvíce upozornil v seriálech Redakce a hlavně v první sérii oblíbené Ordinace v růžové zahradě. V současné době působí hned v několika divadlech najednou a můžete ho vidět i na TV Prima v seriálu Modrý kód. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Antonín Pořízek