Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Diplomat je vlastně takový kamioňák. Nový velvyslanec v USA o Zemanovi, kauze Forejt, muslimské manželce, Tatarech i Ivaně Trumpové

18.04.2017
Diplomat je vlastně takový kamioňák. Nový velvyslanec v USA o Zemanovi, kauze Forejt, muslimské manželce, Tatarech i Ivaně Trumpové

Foto: Hans Štembera

Popisek: Diplomat a poradce prezidenta Hynek Kmoníček

Někdo by kvůli názorům Hynka Kmoníčka málem skákal z okna, jiní jsou z něj nadšení. Jaký vlastně tenhle bodrý diplomat a šéf odboru pro zahraniční politiku prezidenta republiky je? Potvrzený velvyslanec Česka ve Spojených státech amerických v rozhovoru pro magazín Reportér mluví o kauze Jindřicha Forejta, svém vztahu k Miloši Zemanovi, muslimské manželce a i o tom, že diplomati jsou vlastně takoví kamioňáci.

Forejt sem, Forejt tam. Vedoucího protokolu kanceláře prezidenta republiky Jindřicha Forejta bylo všude plno. Šňupal tedy drogy, nebo ne? Kmoníček měl k němu blízko, jak to tedy s tímhle požitkářem vlastně je? Od lidí z diplomacie jdou zvěsti o tom, že se o jeho soukromých zálibách vědělo dlouhá léta a teď se to prostě někomu hodilo zveřejnit. „Já jsem s Jindřichem byl přítel před i po. Je pravda, že ta komunita není velká a zná se navzájem velmi dobře. Co se skrývá za tímto případem, ovšem netuším, mám jen informace z médií,“ podotýká Kmoníček ve velkém rozhovoru pro magazín Reportér. Redaktoři zde narážejí na video nahrávku, na které má Forejt užívat drogy a kvůli které musel odejít z Hradu.

Má za manželku muslimku

Dobře, šoumena Forejta nechme být. Věděli jste, že Kmoníček má muslimskou manželku jménem Indira Gumarová? Podle jeho slov je to ale muslimka značně asimilovaná „Tvrdý muslim by se v životě nedotkl alkoholu a nechodil v minisukních. Na straně druhé, pro člověka z našeho kulturního okruhu je neobvyklé, že poprvé v životě ochutnala alkohol, když jí bylo dvacet sedm,“ vysvětluje diplomat.Tatarská národnost jeho manželky je velmi výhodná i v tom, že má v genech putování. „Diplomatická manželství končí často jako svazky kamioňáků. Člověk potřebuje specifického partnera a já říkám, že je pro mne při etnickém původu mé ženy výhodou, že Tataři jsou z principu nomádi. Dřívější Tataři, když měli volno, sedli na koně a jeli někam jen tak. Moderní newyorská tatarská komunita je z velké části zaměstnána na letišti JFK,“ říká s úsměvem a pokračuje: „Dostanou se tak k letenkám zdarma a mohou, když mají volno, letět někam jen tak. Pro Tatary jako většinu stepních nomádských národů s tureckými kořeny je neustálá změna potvrzováním existence svobody.“  O svém soukromém životě toho ale moc sdělovat nechce. Víme tak jen, že před svou nynější láskou měl už několik manželek a má i slušný počet dětí. Díky nim bude už zanedlouho dědečkem třetího vnuka.

Se Zemanem jsou sousedi

Není tajemstvím, že ho se současnou hlavu státu Milošem Zemanem pojí přátelství. Kdy a jak se vlastně seznámili? „Myslím, že k takovému zlomu došlo ve chvíli, kdy měl premiér Zeman (v roce 1999)  letět do Popradu a dva dny předtím řekl to, co řekl, o popradském pivu,“ popisuje. Zeman o tamním zlatavém moku prohlásil, že se hodí jen pro výplach zubních protéz. Když dostal možnost pracovat na Hradě, neváhal. „Nabídka na práci na Hrad často přichází jednou za život a člověk prostě musí být otevřený novým výzvám, jak by řekli diplomaté. A pak, Austrálie je nádherná země, ve které člověk najde sám sebe v případě, že je pětasedmdesátiletý golfista,“ vysvětluje magazínu Reportér. S hlavou státu se vidí poměrně často. „Jediný pravidelný termín je v tom, že já jsem současně jeden ze sedmi poradců Miloše Zemana, takže se pravidelně scházíme na schůzce jeho poradců v Lánech. Ale my se vidíme nesrovnatelně častěji z prostého důvodu. Když máte adresu ve skladu v New Jersey, tak ten, kdo si vás v Česku najme, vás musí také ubytovat. Takže jsem se stal nejen pracovníkem kanceláře, poradcem prezidenta, přítelem prezidenta, ale také jeho sousedem. Bydlíme vedle Lumbeho vily,“ popisuje.

Ivana Trumpová jako velvyslankyně? Proč ne

Mluví se o tom, že česká emigrantka a modelka Ivana Trumpová, bývalá manželka amerického prezidenta Donalda Trumpa, by mohla nastoupit na volný post velvyslankyně USA v Praze. Kmoníčkovi by nevadila. „Mělo by to pro nás v Americe velkou propagační hodnotu. V tamních masových titulech jsme se objevili naposledy, když tu byla velvyslankyní Shirley Temple-Black. V tomhle by byla hodnota Ivany Trumpové stejná,“ vysvětluje.

 

Dřív brnkal na struny

Před diplomatickou kariérou se věnoval hudbě. Zhruba do třiceti let hrál na klasickou kytaru – učil ji v lidové škole umění, pak dělal asistenta na univerzitě. Jeho specializací byly hodně malé děti. „Já se v nich snažil vybudovat takové návyky, aby si všimly, že i umění je řehole. Některé dodneška potkávám a část z nich se hraním stále živí,“ vysvětluje. Poslední koncert s orchestrem měl v roce 1996. „Od té doby nemám ani žádný nástroj doma. A když jsem někdy svými potomky nucen jim něco předehrát, tak jsem sám ze sebe otrávený. Je to, jako když jste běhával stovku za deset vteřin a teď ji běžíte hodinu,“ říká.

Diplomat každým coulem

Se zahraniční politikou má Kmoníček bohaté zkušenosti. Byl naším velvyslancem v Austrálii a v Indii. Byl také náměstkem ministrů zahraničí Jana Kavana a Jan Kohouta. V USA byl v letech 2001 až 2006 velvyslancem České republiky při OSN. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Antonín Pořízek

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace