Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z herce, který sváděl Lucku Vondráčkovou, je herečka. Jenže jí nikdo nechce dát roli, tak napovídá Janžurce. Jaké to je, stát se z muže ženou

16.04.2017
Z herce, který sváděl Lucku Vondráčkovou, je herečka. Jenže jí nikdo nechce dát roli, tak napovídá Janžurce. Jaké to je, stát se z muže ženou

Foto: ČT

Popisek: Lucie Brychtová na snímku z 13. komnaty

13. komnata ČT nedávno přinesla příběh herečky Lucie Brychtové, která prošla proměnou z herce Petra Brychty – a přišla o místo. Ono to divadelní prostředí asi nebude tak tolerantní, jak se rádo tváří… Proměna Lucie Brychtové, která bývala Petrem Brychtou a hrála v Městském divadle v Brně, se završila v roce 2012. O nelehké cestě k proměně „v sebe samu“ napsala a hraje v představení Jsem žena. Což je pro Lucii momentálně jediná šance, jak si stoupnout na milovaná divadelní prkna.

Hrál s Vondráčkovou, ale mužně se necítil

Herec Petr Brychta se vždycky cítil jako žena, a to i když zářil v muzikálu Starci na chmelu po boku Lucie Vondráčkové. Za svým snem šel přes všechny překážky, ale s velkou podporou rodiny a přátel. Dnes je z něj žena - po patřičné hormonální stimulaci a po operaci, která mu definitivně změnila pohlaví. Zdálo by se, že Lucie Brychtová dosáhla všeho, o čem snila. Jenže má to háček. Divadlo pro ni nemá role. A tak se živí jako nápověda. Nejdřív seděla v suflérské budce brněnského Městského a dnes napovídá hercům pražského Národního divadla.

Diváci nevěděli, co se mnou

Proč? „Když jsem v roce 2011 začala užívat ženské hormony, nikdo nevěděl, jak bude změna probíhat. Bylo tedy domluveno, že budu dohrávat svoje mužské role, dokud to půjde. A jednoho dne jsem sama řekla, že už se na to necítím. Navíc bylo vidět i na divácích, že v mé poslední větší roli v komedii Měsíční kámen už vlastně nevědí, jestli vyšetřovatele Jensena hraje holka, nebo kluk. A tak jej za mě přezkoušel Aleš Slanina. Už to zkrátka jinak nešlo,“ krčí rameny Brychtová.

Táhni, buzno, volali na herečku

A po operaci v roce 2012 se už na jeviště nevrátila. Byla to prý velká oběť. „Když není aktivnímu herci či herečce umožněno stát na jevišti, ale místo toho se jen dívá na své kolegy... Po letech hraní...,“ potlačuje slzy Lucie.  Divadlo sice bylo vstřícné, místo herce herečku ale nechtělo. Umožnili jí ale projít dvouletou proměnou bez ztráty zaměstnání. „Což nebývá vůbec časté, naopak, lidé s podobnými příběhy bývají zhusta vyhozeni, protože je jejich okolí nepřijme a proměnu nezvládne. Také často slýchám, že mám velké štěstí, v jakém prostředí jsem si proměnou prošla. Že právě to herecké je tolerantní a chápavé. Jenomže i v něm jsou různí lidé a někteří pro takové věci pochopení nemají. I když vám to do očí neřeknou, vycítíte, že vám nijak nefandí a nestráví to,“ krčí rameny Lucie. I z publika na ni prý občas pokřikovali „táhni, buzno“, vzpomíná na těžké chvíle.

One woman show s veselými historkami je jedinou šancí znovu hrát

Jediné, kde ji lze vidět hrát, je autobiografická hra Jsem žena, se kterou vystupuje po různých alternativních pidiscénkách. Za obrovského zájmu, vstřícného ohlasu i nefalšovaného dojetí publika. Její hra je originální tím, že proměnu v ženu popisuje s humorem. A je plná vtipných historek. „Nejvtipnější jsou asi ty, kdy jsem se už jako žena seznamovala s muži. Možná jsou až šokantní,“ směje se Brychtová. Nejoblíbenější je ta o jistém Brňákovi, co ji pozval domů na večeři. „Byl z toho smažený sýr, kdy mě navíc upozornil, že sice obalil sýry dva, ale dáme si napůl jeden, protože ten druhý má na zítra pro sebe,“ říká herečka. Diváci prý představení milují. Škoda, že oficiální velký divadelní svět pro herečku, která byla hercem, místo nemá.

Brychtová je zatím jedinou českou veřejnou osobností, která prošla změnou pohlaví. A když se podíváme do zahraničí, také jich po pravdě moc nenajdeme. Nejznámější jsou asi bývalí bratři, dnes sestry Wachovské, slavné díky svému kultovnímu Matrixu. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace