Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zazvonit a utéct; taky jste to dělávali jako malí? Běžná praxe České pošty, „pohřebiště miliard“. Když jí TV načapala, pošlapala zákony

15.04.2017
Zazvonit a utéct; taky jste to dělávali jako malí? Běžná praxe České pošty, „pohřebiště miliard“. Když jí TV načapala, pošlapala zákony

Foto: Facebook / pošťák Lukáš Mori

Popisek: Česká pošta: Takovéhle idylické snímky najdete na jejím Facebooku. Praxe už tak idylická není.

Na České poště se prý kují pikle. Ve svých reportážích na to v poslední době upozornila hned dvě média. Právě kvůli kritickému článku o hospodaření pošty byl podle reportérů z prodeje stažen ekonomický týdeník Faktor S. Vedení pošty se asi nelíbilo, že o nich časopis píše dost nevybíravým způsobem a upozorňuje i na to, k čemu jsou firmě tisíce lahví drahého vína. Kde je pravda? Je Česká pošta pohřebiště miliard?

„Selhal jeden manažer, my jsme o ničem nevěděli,“ tak vysvětlilo vedení České pošty, proč týdeník Faktor S zmizel z prodeje na jejich pobočkách. Podle reportáže TV Barrandov byl prý důvodem kritický článek o hospodaření pošty, který byl uveřejněn právě ve zmiňovaném časopisu.


Redaktoři TV Barrandov se rozhodli přesvědčit, zda se na pulty České pošty zase vrátil. Ale odpověď na jejich otázku byla všude zamítavá. „Dobrý den, máte týdeník Faktor S,“ ptá se redaktorka TV Barrandov. „Ptá se docela hodně lidí, ale nemám,“ odpovídá zaměstnanec pošty. I tentokrát jej čtenáři sháněli marně.

Vedení České pošty se od tohoto kroku distancuje. Tvrdí, že jde o selhání manažera z pražské centrály. „Nebyl to žádný pokyn vedení České pošty. Manažer tímto způsobem obeslal několik pošt,“ vysvětluje mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Vedení se vykrucuje

Z reportáže TV Barrandov se dále dozvídáme, že nejvyšší vedení včetně generálního ředitele Martina Elkána vůbec nevědělo, co tento manažer dělá. A ten vesele nařídil, aby úřednice časopis vůbec nevystavily a vrátily jej jako neprodaný. „Já jsem manažerka a dostala jsem pokyn z centrály. Kde bylo, že se tento časopis má stáhnout z prodeje a vyčkat,“ popisuje obchodní manažerka České pošty pro Jižní Moravu Dana Staňková. Jinde prý zase bez vědomí vydavatele pošta aktuální číslo magazínu zabalila do neprůhledného obalu, aby nebyla vidět obálka, která poštu kritizuje.

Vydavatel časopisu, výkonný ředitel Empresa Media Daniel Köppl k tomu dodává: „Je to porušení smlouvy, kterou máme s naším distributorem tisku. A považujeme to od České pošty za poškození zájmů našeho vydavatelství.“ Mluvčí pošty Vítek k tomu dodává: „Pokud soukromému titulu vznikla nějaká škoda, tak to může řešit s Českou poštou.“  „Podle mého názoru se zásadní zjištění, která přinesl náš časopis, vedení pošty očividně nelíbila," má jasno Ondřej Fér, šéfredaktor zakázaného titulu.Kam jdou všechny ty miliardy?

Česká pošta zásadně odmítá, že by chtěla zcenzurovat článek, který se týkal jejího hospodaření. Už titulní stránka daného vydání časopisu mluví za vše. V logu pošty je lebka a pod ním stojí: „Česká pošta – pohřebiště miliard. Proč státní moloch nestihá, zdražuje a vysmívá se lidem?“ Redaktoři Fakturu S v něm mimo jiné upozorňovali na problémy s doručování zásilek, a také na podivné hospodaření, kvůli kterému musí stát do této instituce nalévat stamiliony korun.  V textu se dále novináři pídí i po tom, k čemu jsou poště tisíce lahví výběrového vína. 

A jaký je závěr? Na poště to prostě vázne a chybu prý udělal jen jeden manažer, jak jinak, že? Takový krok však státní podnik nesmí bez souhlasu vydavatele časopisu učinit. Proto byla záležitost v současné chvíli předána do rukou právních zástupců, kteří se jí budou zabývat.

 

Velké peníze a uplácení?

S poštou jsou pořád nějaké problémy. Nedávno byli obžalování dva lidé a jedna firma za korupci v souvislosti se zajištěním bezpečnostních služeb pro Českou poštu.  Český rozhlas Radiožurnál už  dříve uvedl, že stíhání čelí Václav Růžička, šéf bezpečnostní agentury Alkom Security, která pro poštu hlídala budovy. Tehdejšímu manažerovi pošty měl prý nabídnout peníze za ovlivnění tendru na zabezpečení poštovních dep ve prospěch Alkomu. Růžička ale samozřejmě jakoukoliv vinu odmítá. O úplatek si prý řekl právě manažer pošty.

 

Druhým obviněným je podle rozhlasu Rado Hašek. Ten měl za zajištění zakázky pro Alkom zaměstnancům pošty nabízet zájezdy do exotických zemí. Na straně pošty ale nikdo stíhán nebyl. Poště vše nahlásil právě zaměstnanec státní instituce. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .    

Vložil: Antonín Pořízek