Evropané jsou zdegenerovaní konzumem a ztratili schopnost bojovat a bránit se. Realista Robejšek varuje, co se také může stát
14.04.2017
Foto: Facebook / Realisté
Popisek: Petr Robejšek (vpravo) na stranické akci
Politolog Petr Robejšek loni ohlásil založení nové strany Realisté, ale téměř o ní není slyšet. Výjimkou je rozhovor, který nedávno poskytl serveru reflex.cz. V něm zdůraznil, že Realisté jsou skutečně noví, a proto předem odmítají spolupráci s jakoukoliv „muzeální“ stranou. Hovořil i o volbě prezidenta a také o tom, co Evropě hrozí v souvislosti s migrační krizí.
Robejšek rovněž prozradil, že Realisté se teprve na rozjezd předvolební kampaně připravují. Se svými potencionálními voliči prozatím komunikují především na sociálních sítích. Netají se svými ambicemi získat až dvacet procent hlasů a spoléhají na to, že v Česku je spousta lidí, kteří nemají koho volit, protože po volbách dostávají pořád to samé. Podle Robejška to platí prakticky pro celou Evropu, v níž vládne tzv. dynastická demokracie: „Ať občan zvolí jakoukoliv stranu, dostane víceméně stejnou politiku, stejný styl vládnutí, stále stejné koalice a v čele země rotují stále stejné postavy,“ konstatuje na webu Realiste.cz. Velmi často také kritizuje, že politici ve skutečnosti nechtějí, aby se jim občané pletli do vládnutí: „Od občanů politická třída očekává, že jednou za čas „zavolí“, ale po zbytek volebního období budou bez reptání snášet jejich vládu a bez odporu ponesou náklady jejich rozhodnutí.“
Evropané si odvykli bojovat
Objevily se už i první billboardy, na nichž Realisté slibují, že ubrání naši zemi. Podle Robejška jde v první řadě o migrační vlnu, ale také o organizovaný zločin a další bezpečnostní rizika. Evropané jsou narkotizováni konzumismem, odvykli se bránit a bojovat, používat sílu, ale v lidském genu je zaznamenáno i to, že když je ohrožen můj vlastní život a moje rodina, tak si rozpomeneme, že umíme zabíjet. Politolog se domnívá, že většina mírumilovných muslimů se bude muset sama bránit vůči muslimským teroristům. V této souvislosti kritizoval „starostlivost“ Evropské unie, která chce vzít lidem zbraně. Pak se ovšem mohou bránit jiným způsobem, například najížděním auty do lidí. Upozorňuje, že v extrémních situacích se i průměrní lidé mohou chovat extrémně a vzít spravedlnost do svých rukou. A jako vždy si vzal na mušku tzv. politickou korektnost, která stigmatizuje určité skupiny lidí jako extrémisty a populisty, brání jim svobodně se vyjadřovat na sociálních sítích, apod.
Zeman nemá konkurenta
O Petru Robejškovi se často také hovoří jako o dalším možném kandidátovi na prezidenta. Tuto možnost nevylučuje, ale není pro něj zatím prioritou. To jsou parlamentní volby. „Já se vyjadřuji, až když mám naprosto jasno,“ řekl v rozhovoru pro reflex.cz. Rozhodujícím okamžikem se stanou právě výsledky parlamentních voleb. Kdyby v nich ovšem Realisté výrazně uspěli, nejspíš by nekandidoval, protože by se musel intenzívně věnovat plnění volebního programu a nikoliv kampani.
A v této souvislosti odpověděl i na otázku, kdo je v současné době největším favoritem prezidentských voleb. Podle něj to je Miloš Zeman, protože jeho oponenti prý proti němu za daných okolností nemají šanci. Robejšek si myslí, že jim chybí kontury a reprezentují názory, které jsou spíše menšinové. Pozastavuje se například nad tím, že profesor Drahoš odmítá referendum o členství v EU, ale přímou volbu prezidenta nikoliv.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová