Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A zase ta Lucie. Nový dokument o Bílé vyvolal velké kontroverze. Ach, ty můj bože, zakažte jí někdo, prosí divák

13.04.2017
A zase ta Lucie. Nový dokument o Bílé vyvolal velké kontroverze. Ach, ty můj bože, zakažte jí někdo, prosí divák

Foto: Facebook

Popisek: Nebe peklo Lucie: Dokument natočila režisérka Tereza Kopáčová (na snímku se svou aktérkou Lucií Bílou)

Premiéra nového dokumentárního filmu o Lucii Bílé, nazvaného Nebe peklo Lucie, kterou v sobotu odvysílala Česká televize, vyvolala, jak se dalo předem očekávat, souboje mezi oddanými fanoušky této zpěvačky a lidmi, co ji „nemusí“. Zcela rozdílné bylo i hodnocení kritiků, kteří se filmem Terezy Kopáčové zabývali. Zatímco jedna recenze chválí, že Bílá je v něm neskutečně lidská, druhý autor jej považuje za promarněnou šanci, protože se režisérka nedokázala zpěvačce vzepřít.

Známá filmová kritička Mirka Spáčilová hodnotí dokumentární film nebývale vysoko a dává mu 70 procent. Obzvláště ji zaujala pasáž, zachycující zpěvačku v situaci, kdy kvůli nemoci musela zrušit vyprodané koncerty, těsně před jejich zahájením. Zatímco její těžké rozhodování prý mohlo optikou bulvárních médií působit nabubřele, okem kamery podle ní můžeme vidět ženu, která se cele odevzdala lidem, ale v jednu chvíli si hrábla na dno svých fyzických sil. Spáčilová nakonec také chválí, že dokument je cenný především tím, že Lucii Bílou sleduje nejen na jevišti, ale i doma, v civilu, nemocnou a třeba i bez make-upu: „A tudíž neskonale lidskou, což je tvář, kterou celebritám v konfrontaci  s bulvárními zprávami často odmítáme přiznat,“ píše kritička.

Opravdu?

Ani se nechce věřit, že jindy nesmlouvavě kritická Spáčilová je dokumentem tak nadšená. Pokud jej srovnává s bulvárními médii, patrně neví, že podobných záběrů s „neskonale lidskou“  zpěvačkou odvysílají bulvární společenské magazíny během roku  celou řadu. Kdykoliv má totiž Bílá nějaký problém, obratně si  domů pozve své osvědčené  reportéry a s větší či menší mírou upřímnosti předvede publiku, co ji trápí a co mu potřebuje sdělit. Některé odvysílané reportáže působily mnohem, mnohem přesvědčivěji než tento celovečerní dokument, v němž se vychvalovala a  dost nevybíravě útočila na ty, co ji neobdivují.  Velmi působivý byl například rozhovor, který loni poskytla Top Star magazinu televize Prima. Přiznala se, že uplynulý rok byl pro ni skutečným peklem  a že ho celý proplakala. 

Promarněná šance

Kritik Martin Svoboda se velmi přesně trefil do hlavního nedostatku dokumentu. Podle něj mohl být fascinující, kdyby se ovšem režisérka nebála zpěvačce vzepřít a jde tak o promarněnou šanci: „Bohužel je příliš patrné, že tento dokument nevznikl s cílem „podívat se pod pokličku“, byť se tak stylizuje, ale jít své hrdince co nejvíce po srsti,“ píše Svoboda. Autor je přesvědčen, že výběrem Kopáčové si Bílá zajistila prostor pro bezvýhradnou a nekonfliktní sebeprezentaci: „Obklopuje se aurou roztržitosti, spontánnosti a skoro nekontrolovanosti, ale jde o velkou profesionálku ve vztahu s médii,“ konstatuje.

Ach, ty můj bože

Zcela protichůdné jsou i názory diváků, mimochodem je zajímavé, že větší sledovanost než tento nový celovečerní film o popové hvězdě, měl na ČT v sobotu večer pořad Zázraky přírody. Někteří byli tím, co zpěvačka předvedla, tak dopálení, že  vzkázali: „Ach, ty můj bože. Zakažte ji někdo.“ Podle Oldy je Bílá dokonce nadprůměrně odpornej člověk. Ale další divačka, Hana, vzápětí reaguje: „Nic lepšího jsem neviděla, nádhera, Lucinko, mám vás moc ráda.“ Monika je toho názoru že jde o nej dokument o Bílé a korunuje to slovy: „Paní Lucie si zaslouží tu největší úctu ze všech lidí ze showbyznysu.“

I lidem, kteří ji jinak jako zpěvačku mají rádi, však vadí její sebechvála a sebelítost: „Kdyby si Hanka odpustila tento  sebelítostivý medailonek, udělala by líp... Je chvályhodné nezištně věnovat finance na charitativní účely, ale patří k tomu skromnost a nesmí se to vykřikovat způsobem. Jakým to v  dokumentu dělala ona,“ zamýšlí se Ben a zdůrazňuje, že sebechvála nemá  kýžený, ale opačný efekt. A jak je z mnoha reakcí zřejmé, právě to se potvrdilo.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace