Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bojuje za dobro na internetu... Co vlastně přesně dělá české „ministerstvo pravdy“? To právě nikdo neví, je to totiž tajné

12.04.2017
Bojuje za dobro na internetu... Co vlastně přesně dělá české „ministerstvo pravdy“? To právě nikdo neví, je to totiž tajné

Foto: pixabay.com

Popisek: Internet, ilustrační foto

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám má údajně bojovat proti propagandě. Kritici mu přezdívají ministerstvo pravdy. Jeho náplní je na Twitteru odhalovat fake news a hoaxy. Že jste o něm nikdy neslyšeli? No, však má jen šest tisíc sledujících a nezveřejnilo více než šedesát příspěvků…

Jenže pozor, centrum tvrdí, že 95 procent jeho činnosti je neveřejných. Jde opravdu o jakousi super tajnou organizaci, bojující za dobro na internetu, nebo mají pravdu ti, kdo tvrdí, že je k smíchu a „dírou na peníze“? Ministerstvo vnitra, které centrum zřídilo, je spokojené. „Ukázalo se, že problematika hybridních hrozeb je vnímána jako velmi aktuální a důležitá. Reakce odborné i laické veřejnosti ukazují, že zřízení centra bylo krokem správným směrem,“ uvedl podle serveru Echo24.cz za ministerstvo Jiří Korbel. Podle něj je činnost centra pozitivně vnímána i v zahraničí.

Centrum nikoho nezajímá

Vážně? Podle docenta z olomoucké  Univerzity Palackého Giuseppe Maiello je ale „ministerstvo pravdy“ k smíchu. „Ze zpráv, které mám, to vypadá, že centrum příliš sledované a úspěšné není. Ale to se dalo předpokládat od začátku,“ uvedl odborník pro deník Echo24.

Twitter se šesti tisíci followery

Centrum operuje hlavně na Twitteru, kde má 5800 followerů. Od podzimu, kdy byl účet zprovozněn, zde visí na 60 tweetů, část v češtině, část překlady do angličtiny. Provozovatelé jsou s frekvencí zhruba patnácti tweetů měsíčně, zdá se, spokojeni. „Vzhledem k tomu, jak dlouho CTHH na Twitteru působí, jsme spokojeni jak s počtem followerů, tak s odezvou uživatelů skrze lajky a retweety,“ komentoval to Korbel s tím, že – považme – v budoucnu nevylučuje ani spuštění facebookového účtu. Kromě toho má centrum rozesílat také newslettery, kolik lidí je odebírá, to ale nikdo neví.

95 procent činnosti je tajných

Vše tedy nahrává tomu, že se „ministerstvo pravdy“ vážně zabývá nějakou supertajnou činností – nebo bere peníze za nic. „Upozorňování na dezinformace a tweetování nepatří mezi primární činnost CTHH, která je z 95 procent neveřejná,“ mlží Korbel. Podle ministerstva vnitra mělo centrum za první tři měsíce například přijít s návrhy na „věcná a legislativní řešení“. „Některá z nich jsou již dokonce v procesu implementace. Z těch veřejných je to třeba zřízení pracovní skupiny pro ochranu voleb,“ tvrdí Korbel dál. Krom vyvracení dezinformací má úřad patrně dělat i jakési hlubší analýzy, zatím ale s ničím nepřišel.

Zatím spíše opačný efekt – tweety navádějí lidi na fake news

Maiello si vcelku oprávněně myslí, že za peníze, které centrum z rozpočtu ministerstva vnitra spotřebuje, by už měly být výsledky viditelnější. „Místo toho přináší i opačný efekt. Mám informace, že někteří lidé CTHH sledují jen proto, aby pak navštěvovali ty weby, na které upozorňuje, a četli si to, co centrum nazývá ,fake news‘,“ dodal. Činnost centra by podle něj měla být transparentnější. „Utajené orgány ministerstva vnitra nebo obrany respektuji, protože vím, že tu práci dělají vyškolení profesionálové. Jenže pracovníci centra nejsou vojáci ani policisté. Centrum by naopak mělo být transparentní, měli bychom vědět, za co utrácí,“ vysvětluje Maiello pro Echo24.

Zeman se bojí zneužití internetu

Centrum se nelíbí ani Miloši Zemanovi, který se prý bojí cenzury internetu. Proti „ministerstvu pravdy“ brojí i Ivan Langer. „Boj proti dezinformacím zkrátka nenáleží ze své podstaty zneužitelnému, politicky řízenému ministerskému aparátu. Další zbytečný úřad,“ uvedl Langer pro Institut Václava Klause a dodal, že s internetovými hrozbami by spíš měly bojovat tajné služby. „Úředníci MV, bez jakékoliv odpovědnosti, kontroly či odborných předpokladů, jim to pouze ztíží,“ uvedl.

Centrum vzniklo po zveřejnění výsledků Auditu národní bezpečnosti, který reagoval na teroristické útoky v Evropě. Audit měl zjistit, jak je na podobné hrozby připraveno Česko. Úkolem centra je sledovat a vyhodnocovat podezřelé aktivity i bezpečnostní hrozby. Jedna část skupiny se má zaměřovat převážně na boj s propagandou a dezinformačními kampaněmi, druhá pak na „terorismus, těsně související radikalizaci a extremismus i na bezpečnostní aspekty migrace či ochranu měkkých cílů“. Zatím se ale zdá, že centrum a jeho experti jen tweetují – a to rozhodně méně, než mnohá průměrná manželka velvyslance…

Originální text najdete ZDE

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová