Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Opustila ho kvůli ministrovi, nemohli ale jeden bez druhého žít. Pak odešel on a tentokrát je to definitivní. Tajnosti slavných

11.04.2017
Opustila ho kvůli ministrovi, nemohli ale jeden bez druhého žít. Pak odešel on a tentokrát je to definitivní. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Daniela Kolářová

Jiří Ornest se stal jejím osudovým mužem, i když jejich vztah prošel odloučením. Mohl za to nynější ministr obrany, před nímž ji tenkrát přátelé varovali. Nakonec se k sobě vrátili a po několika letech se znovu vzali. Jenže nyní odešel on, a tentokrát navždy.

V sedmdesátých a osmdesátých letech patřila Daniela Kolářová k neobsazovanějším herečkám a spousta diváků si ji spojovala s Jaromírem Hanzlíkem, protože spolu tvořili úspěšný pár nejen před kamerou, ale i na jevišti pražského Divadla na Vinohradech. Jenže všechno bylo úplně jinak. Její osudovou láskou se stal o šest dní mladší herec, režisér a překladatel Jiří Ornest, s nímž byla na pražské DAMU ve stejném ročníku, a oba absolvovali v hektickém roce 1968. V osmadvaceti letech se za něj provdala, po čtrnácti letech se ale načas rozešli. Daniela se totiž zamilovala a její vztah s nynějším ministrem obrany Martinem Stropnickým se stal příčinou dvou rozvodů. Sama herečka ale již mnohokrát naznačila, že to byla spíš jen poslední kapka, kterou přetekl pohár partnerských problémů.

S Jaromírem Hanzlíkem v Shakespearově komedii Mnoho povyku pro nic, v roce 1971 v Divadle na Vinohradech

S Jaromírem Hanzlíkem v roce 1971 v Shakespearově komedii Mnoho povyku pro nic

Velká láska jenom naoko

S Jaromírem Hanzlíkem se poprvé setkala před kamerou v roce 1969 v historické komedii Karla Steklého Slasti otce vlasti. Zrodila se oblíbená herecká dvojice, prostě k sobě ‘sedli‘. V roce 1973 se stali hvězdami muzikálu Noc na Karlštejně a stanuli spolu před kamerou v řadě dalších projektů. Nejpopulárnější je dodnes komedie Léto s kovbojem z roku 1976. Jakýkoli bližší vztah však Daniela rázně odmítá. „Životní pár jsme nikdy spolu netvořili. Nic jsme spolu opravdu neměli. Jsme jen divadelní a filmoví kolegové,“ opakovala neustále dokola, protože jejich mimořádné sladění nepřestávalo být veřejnosti podezřelé. Jejím osudovým mužem se stal Jiří Ornest, s nímž má syny Šimona a Matěje.

S Martinem Stropnickým v roce 1987 v Divadle na Vinohradech v představení Krysař

S Martinem Stropnickým v roce 1987 v Divadle na Vinohradech v představení Krysař

Ministerský omyl

Koncem osmdesátých let vážně ohrozil hereččinu osudovou lásku milostný románek s Martinem Stropnickým. Kdekdo ji před ním varoval, navíc byl o deset let mladší. Přesto se rozvedla a i Stropnický překvapivě opustil svoji manželku Lucii. Brzy ale bylo jasné, že šlo opravdu jen o ‘splašené hormony‘. Narovinu to ale herečka nikdy nepřiznala. „Řekněme, že manžel nebyl poprvé na manželství dostatečně připravený,“ odpověděla na dotaz po příčině svého rozvodu magazínu Blesk pro ženy. Milostné poblouznění vyprchalo, milenci se vrátili ke svým partnerům, dokonce se v obou případech konala opakovaná svatba. Pouze s jedním rozdílem. Zatímco Stropnický svou manželku poté znovu opustil a opět kvůli drobné plavovlasé herečce, tentokrát Veronice Žilkové, Daniela Kolářová se rozhodla, že už dál se svými i partnerovými city hazardovat nebude. Přesto se za Jiřího Ornesta znovu provdala až po několika letech. „Bylo to normální rozhodnutí, vždyť jsme spolu žili. Proto jsme se rozhodli legalizovat náš vztah i podruhé,“ dodala.

Poslankyně České národní rady v roce 1992

Poslankyně České národní rady v roce 1992

Spolu do politiky

Již se pozapomnělo i na to, že měla se Stropnickým ještě další věc společnou – oba se vrhli po roce 1989 do politiky. Daniela Kolářová se stala poslankyní České národní rady, poté ale z politiky odešla, navíc značně znechucená. Ztratila prý všechny iluze a netají se ani svým zklamáním z polistopadového vývoje „Myslím, že pro politiku člověk musí mít nějakou osobnostní dispozici, kterou u sebe postrádám. Ta neúroveň lidí, kteří tam působí... Nedovedu si představit, že by člověka takové prostředí nepoznamenalo nebo rovnou nedeformovalo,“ svěřila se před časem v rozhovoru pro Žižkovské listy.

S manželem Jiřím Ornestem na nominačním večeru Českého lva

S manželem Jiřím Ornestem na nominačním večeru Českého lva

Těžká životní zkouška

Její vztah s manželem ale čekala další, velmi těžká zkouška. V únoru 2014 se Jiří Ornest musel podrobit náročné operaci srdce, při níž dostal embolii a ochrnul. Musel se znovu učit chodit a mluvit, podle svědectví přátel začínal prakticky od nuly a Daniela o něj oddaně pečovala. Nohy mu už nikdy nefungovaly jako dřív, jasnou mysl a optimismus si ale uchoval a byl stále umělecky činný. Ještě v loňském roce uvedl na půdě Nové scény Národního divadla představení Nefňuka, které připravil společně se souborem The Tap Tap. Dlouhodobým zdravotním problémům nakonec v neděli 9. dubna podlehl, osudnou se mu stala rakovina močového měchýře.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

QRcode

Vložil: Adina Janovská