Unesení Češi z Libanonu žalují český stát, nemuseli prý tvrdnout v zajetí osm měsíců, v kauze šlo o úplatek!
11.04.2017
Foto: pixabay.com
Popisek: Úplatek - ilustrační foto
Novináři Miroslav Dobeš, Pavel Kofroň, překladatel Adam Homsi, advokát Jan Švarc a vojenský zpravodaj Martin Psík prožili osm měsíců pekla v libanonském zajetí. A teď žalují český stát o 40 milionů odškodného. Mají k tomu důvod?
Pětici mužů unesli v roce 2015 ozbrojenci v libanonském údolí Bikáa. Domů se dostali až téměř po osmi měsících, výměnou za libanonského špiona a obchodníka se zbraněmi Alího Fajáda. Propuštění předcházela řada dlouhých vyjednávání. A podle Čechů nebyla úplně ‘košer‘. V žalobě, kterou na stát podali a kterou získal server seznam.cz, se totiž prý píše, že si český vyjednávací tým řekl o úplatek.
Šlo o dvě mega dolarů
Šlo prý o to, že si jeden z vyjednávacích týmů řekl o úplatek dva miliony dolarů, pokud by jej dostal, měl být Fajád ihned propuštěn. Jenže libanonská strana na požadavek Čechů nepřistoupila a požádala o výměnu vyjednávacího týmu. „Ten vyjednávací tým vůbec neřešil osud unesených Čechů. Zajímaly je jen peníze výměnou za Fajáda. Šlo o tři členy týmu, každý z nich pro sebe požadoval dva miliony dolarů. Dokonce předali i číslo účtu v Polsku, kam mají být ty úplatky zaslány,“ tvrdí podle seznamu.cz svědek, obeznámený s případem. A zajatci prý o žádosti o úplatek věděli…
Rozvědka tajila fakta
„Únosci přišli za námi, oči navrch hlavy, že Čechy vůbec náš osud nezajímá, že chtějí jen peníze za Fajáda. A protože to, co nám průběžně říkali, se nakonec vždycky ukázalo jako pravdivé, nemám důvod nevěřit ani těmto slovům,“ vyjádřil se pro deník Právo jeden z pětice zajatců. Další, co zajatcům vadí, je to, že jim rozvědka nepředala informace, které kdyby znali, nikdy by do Libanonu nejeli.
Proč Češi žalují stát?
Podle unesených totiž česká rozvědka věděla, že se chystá proti českým občanům odveta za zatčení Fajáda v České republice. „Přestože civilní rozvědka měla informaci o hrozícím nebezpečí, vojenskému zpravodajství ji nesdělila, ač k tomu podle zákona o zpravodajských službách byla povinna,“ píše se v žalobě, kterou Češi podali a podle níž chtějí náhradu ve výši 40 milionů.
Žalobu na stát přitom podali jen čtyři z unesených, právník Jan Švarc, který zastupoval v Česku Fajáda a do Libanonu odjel jednat s jeho rodinou, překladatel Adam Homsi a oba novináři, Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň. Poslední z unesených, vojenský zpravodajec Martin Psík, se k nim nepřipojil.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Dáša Vrchotová