Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Umřeme samy, chudé a opuštěné? Feministky by se měly zaměřit na boj za práva důchodkyň, jinak nás nadále čekají až o třetinu nižší důchody než pány!

11.04.2017
Umřeme samy, chudé a opuštěné? Feministky by se měly zaměřit na boj za práva důchodkyň, jinak nás nadále čekají až o třetinu nižší důchody než pány!

Foto: Ilustrační foto pixabay.com

Popisek: Seniorky, které zůstanou bez partnera, jsou často ohroženy chudobou

Dokumentaristka a publicistka Apolena Rychlíková se ve svém článku pro Alarm zaměřila na to, co nás všechny jednou čeká, tedy na důchod. Jak jdou směšně, či spíš tragicky nízké důchody, které pobírají naše matky či babičky, dohromady s feminismem?

Protože tohle je sakra problém. Větší než genderové stereotypy, které dnešní mladé feministky tak rády řeší. Přitom ženy, kterých se týká, podle Rychlíkové žijí doslova noční můry, jako vystřižené z feministických ročenek. Z deseti lidí v důchodovém věku, žijících pod hranicí chudoby, je totiž devět ženského pohlaví. ‘Trest‘ za to, že se ženy dožívají vyššího věku, ale i přímý doklad genderové nerovnosti.

Řešíme nerovnost, řešme chudobu!

„Kdy přesně jsme pro všechny nekonečné a sebezpytující debaty o privilegiích zapomněly řešit problémy těch, které se ocitají v nejakutnějším ohrožení? A jak vůbec komunikovat problémy, jako feminizace chudoby, s těmi, kteří o nich vědí víc než z knih přímo z vlastního života,“ ptá se dnešních mladých zapálených feministek autorka.

 

Staré ženy jsou vnímány jako nepotřebné

Jaký je úděl průměrné české ženy? Starat se o děti, domácnost, tak nějak samozřejmě brát nižší peníze po návratu do práce, před důchodem se ještě starat o vlastní nemocné rodiče. A pak skončit chudá, nemocná a opuštěná, protože chlapi se statisticky dožívají nižšího věku. Takže tady je pole neorané pro dnešní feministky, které tak rády hlásají rovnost. Staré ženy jsou společensky často vnímány jako nepotřebné.

„Pokud jsou navíc bez peněz, nemají tolik našetřeno, jejich rodina na ně nemá čas, lehce můžou spadnout do spirály ubíjející nudy a ze životní fáze, která má člověku přinést klid a čas pro sebe, se může stát extrémně složité životní období na samém okraji. Problém společenské neviditelnosti je u těchto lidí úplně běžný. Důchodci a důchodkyně prostě nejsou cool, a tak je lehké na ně zapomenout,“ kritizuje Rychlíková.

Feminismus by měl být i pro staré

A tak lobuje za „feminismus pro staré“. Co by taky mohlo být hezčího, než snaha o mezigenerační aktivismus? „Chci demonstrovat před důchoďákem nebo eldéenkou za lepší péči, chci zkusit vnášet do veřejného prostoru témata, jako diskriminace starých lidí, a chci to dělat v součinnosti a po debatách s nimi. Chci feminismus, který bude i „pro staré“. A kdyby se mezigenerační spolupráci nepodařilo (náhodou) navázat podle našich představ, můžeme si v kontaktu se starší generací alespoň lépe uvědomit, že pokud opravdu nepřijde nějaká radikální společenská změna, čeká nás všechny pěkně na hovno stáří,“ dodává autorka, které je osmadvacet. Alespoň ona se už třeba dožije hezkého stáří.

O čtyři tisíce nižší důchod jako trest za mateřskou?

Momentálně nejsou totiž vyhlídky nijak lákavé. Jak vyplývá z dat České správy sociálního zabezpečení, průměrné starobní důchody žen mohou být v některých okresech až o čtyři tisíce nižší proti těm mužským. Jak to? „Nižší mzda, dlouhá rodičovská, péče o nemohoucí členy rodiny, to všechno se na sklonku produktivního věku sečte a poměrně dramatickým způsobem překlopí do výše starobních důchodů,“ vysvětluje pro rozhlas.cz socioložka Romana Volejníčková.

Ženy v důchodovém věku, které se ocitnou samy bez partnera, jsou často i ohrožené chudobou. Zatímco muži, žijící sami, se ocitají pod hranicí chudoby v sedmi procentech případů, u žen je to patnáct procent. A nejde jen o rozvedené ženy – očekávaná délka života je u žen vyšší o pět let…

Originální text najdete ZDE

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace