Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ku+va fix. Bývalý ministr vnitra zaútočil na Babiše. Popsal, jak drasticky se u nás změnil život, když přišel Slovák, kterého vyhnali z jeho země

10.04.2017
Ku+va fix. Bývalý ministr vnitra zaútočil na Babiše. Popsal, jak drasticky se u nás změnil život, když přišel Slovák, kterého vyhnali z jeho země

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Velmi odlišná je publicita, týkající se minulosti, současnosti a především afér ministra financí Andreje Babiše. V médiích, která mu patří, o jeho kauzách příliš podrobně neinformují. A ta veřejnoprávní se dostala pod jeho obrovský tlak. Zato různé nezávislé servery přinášejí každý den množství informací, z nichž doslova mrazí.

Například známí investigativní novináři Sabina Slonková a Jiří Kubík zveřejnili v uplynulém týdnu další reportáž z cyklu Zvláštní vyšetřování, tentokrát nazvanou Smrt v přístavu. V ní popsali případ mělnického podnikatele Milana Sládečka, který spáchal sebevraždu kvůli značným dluhům. Do těch se dostal poté, co mu do cesty vstoupil Andrej Babiš. Prodal mu totiž svoji firmu na dovoz a zpracování masa. Ale rok po prodeji ho Babišovi právníci obvinili, že je Sládeček ošidil, a požadovali zpět 30 milionů, tedy dvě třetiny kupní ceny. Tím se podnikatel dostal do dluhů a exekucí a přišel o vše, co léta budoval. Celá kauza skončila tragicky, podnikatel se loni v prosinci zastřelil.

Oba novináři samozřejmě požádali Babiše o jeho stanovisko k této tragické kauze, on je ale odbyl s tím, že jsou součástí zmanipulované kampaně a na nic nebude odpovídat. Na celé věci je také zajímavé, že se při nákupu Sládečkovy firmy Babiš skryl za firmu Romneya se sídlem na Kypru.

Pod kontrolou nám bude líp?

Tento týden zase upozornil internetový deník forum24.cz na příspěvek, který na svém facebookovém profilu zveřejnil bývalý ministr vnitra Ivan Langer. Ten si roztrpčeně stěžuje, jak se u nás změnil život, poté co do české politiky vstoupil „Slovák, kterého vyhnali z jeho země“. Spojil se se socialisty a prý křesťany a všechno nám vzali. „A k tomu ještě kus soukromí, protože jsme podezřelí, musíme být kontrolováni, sledováni, odposloucháváni a stíháni. A musíme se registrovat, evidovat, hlásit, dokladovat, potvrzovat. Pro naše dobro. Pod kontrolou nám bude líp. Ku+va fix,“ ulevuje si Langer.

Jakkoliv jsou jeho poznámky trefné, je nutné znovu a znovu připomínat, že Babiš by nemohl tak výrazně ovládat českou politickou scénu, nebýt toho, že mu to umožnili voliči, a především jeho koaliční partneři.

Čeho se bojí?

Velmi zajímavý příspěvek přinesl také web echo24.cz pod názvem Babiš se bojí. Lenka Zlámalová si v něm všímá, že jedině šéfovi ANO, tedy Babišovi, se moc nezamlouvá termín voleb, který vyhlásil prezident Miloš Zeman na říjen, a chtěl by volby dřív. Podle Zlámalové se bojí především kulminace policejního vyšetřování kolem Čapího hnízda, pochybností o původu jeho osobních legálních příjmů a podezření z daňových úniků: „Andrej Babiš se zjevně připravuje na to, že ho policie může každým dnem obvinit z trestného činu.“ Autorka také připomíná, že hnutí ANO již změnilo morální kodex, člen tohoto hnutí, který je stíhaný, nyní nemusí rezignovat. Pokud by byl nyní Babiš obviněn, musel by podle původního kodexu neprodleně rezignovat na zvolené funkce i na členství v ANO. Podle nového kodexu mu to však již nehrozí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová