Ku+va fix. Bývalý ministr vnitra zaútočil na Babiše. Popsal, jak drasticky se u nás změnil život, když přišel Slovák, kterého vyhnali z jeho země
10.04.2017
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš
Velmi odlišná je publicita, týkající se minulosti, současnosti a především afér ministra financí Andreje Babiše. V médiích, která mu patří, o jeho kauzách příliš podrobně neinformují. A ta veřejnoprávní se dostala pod jeho obrovský tlak. Zato různé nezávislé servery přinášejí každý den množství informací, z nichž doslova mrazí.
Například známí investigativní novináři Sabina Slonková a Jiří Kubík zveřejnili v uplynulém týdnu další reportáž z cyklu Zvláštní vyšetřování, tentokrát nazvanou Smrt v přístavu. V ní popsali případ mělnického podnikatele Milana Sládečka, který spáchal sebevraždu kvůli značným dluhům. Do těch se dostal poté, co mu do cesty vstoupil Andrej Babiš. Prodal mu totiž svoji firmu na dovoz a zpracování masa. Ale rok po prodeji ho Babišovi právníci obvinili, že je Sládeček ošidil, a požadovali zpět 30 milionů, tedy dvě třetiny kupní ceny. Tím se podnikatel dostal do dluhů a exekucí a přišel o vše, co léta budoval. Celá kauza skončila tragicky, podnikatel se loni v prosinci zastřelil.
Oba novináři samozřejmě požádali Babiše o jeho stanovisko k této tragické kauze, on je ale odbyl s tím, že jsou součástí zmanipulované kampaně a na nic nebude odpovídat. Na celé věci je také zajímavé, že se při nákupu Sládečkovy firmy Babiš skryl za firmu Romneya se sídlem na Kypru.
Pod kontrolou nám bude líp?
Tento týden zase upozornil internetový deník forum24.cz na příspěvek, který na svém facebookovém profilu zveřejnil bývalý ministr vnitra Ivan Langer. Ten si roztrpčeně stěžuje, jak se u nás změnil život, poté co do české politiky vstoupil „Slovák, kterého vyhnali z jeho země“. Spojil se se socialisty a prý křesťany a všechno nám vzali. „A k tomu ještě kus soukromí, protože jsme podezřelí, musíme být kontrolováni, sledováni, odposloucháváni a stíháni. A musíme se registrovat, evidovat, hlásit, dokladovat, potvrzovat. Pro naše dobro. Pod kontrolou nám bude líp. Ku+va fix,“ ulevuje si Langer.
Jakkoliv jsou jeho poznámky trefné, je nutné znovu a znovu připomínat, že Babiš by nemohl tak výrazně ovládat českou politickou scénu, nebýt toho, že mu to umožnili voliči, a především jeho koaliční partneři.
Čeho se bojí?
Velmi zajímavý příspěvek přinesl také web echo24.cz pod názvem Babiš se bojí. Lenka Zlámalová si v něm všímá, že jedině šéfovi ANO, tedy Babišovi, se moc nezamlouvá termín voleb, který vyhlásil prezident Miloš Zeman na říjen, a chtěl by volby dřív. Podle Zlámalové se bojí především kulminace policejního vyšetřování kolem Čapího hnízda, pochybností o původu jeho osobních legálních příjmů a podezření z daňových úniků: „Andrej Babiš se zjevně připravuje na to, že ho policie může každým dnem obvinit z trestného činu.“ Autorka také připomíná, že hnutí ANO již změnilo morální kodex, člen tohoto hnutí, který je stíhaný, nyní nemusí rezignovat. Pokud by byl nyní Babiš obviněn, musel by podle původního kodexu neprodleně rezignovat na zvolené funkce i na členství v ANO. Podle nového kodexu mu to však již nehrozí.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová