Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velký den prvního opravdového Pražáka. Maxmilián předvedl, co se za pouhý rok naučil. Oslavence najdete v Údolí slonů

09.04.2017
Velký den prvního opravdového Pražáka. Maxmilián předvedl, co se za pouhý rok naučil. Oslavence najdete v Údolí slonů

Foto: ZOO Praha - Václav Šilha

Popisek: Narozeninová jednička ze zeleniny Maxe potěšila, hned začal ochutnávat a čínské zelí házel radostí všude kolem sebe

FOTOGALERIE Sobotní oslavu prvních narozenin si sameček slona indického Max v pražské zoo opravdu užil. Krátce po jedenácté hodině přivedli chovatelé všechny slonice a obě mláďata – Maxe i Rudiho – do výběhu v Údolí slonů, kde už přihlížel početný dav návštěvníků. Pro Maxe byl připravený nápis jeho jména z ovoce a veliká jednička ze zeleniny.

Chovatel Aleš Doležal k dobrotám Maxe doprovodil a jeho kolegové krmili opodál slonice, aby měl oslavenec chvíli čas být u dobrot sám. Ten okamžitě využil situace a začal ochutnávat zeleninu. Největší radost mu ale udělal další dárek, obrovská koule z čerstvého proutí. Zkoušel ji také ochutnávat, ale hlavně ji kutálel a pohazoval si s ní. Další pochoutky dostal Max od herečky Jitky Čvančarové, která mu přišla pogratulovat a byla rozverným slůnětem okouzlena. Oslavenci popřála takto: „Milý Maxi, přejeme Ti ze srdce k Tvým prvním narozeninám, abys byl zdravý, stále veselý a radostný a ať máš hodně kamarádů. Máme Tě rádi! S láskou Jitka a Čvanča Gang.“ Posledním bodem oslav bylo cvičení, při němž Max ukázal, co všechno se za první rok svého života naučil. Výcvik, který je k ovladatelnosti slonů chovaných v přímém kontaktu nezbytný, Maxmiliána velmi baví a jeho radost se přenesla i na přihlížející návštěvníky.

Jako první přišel Maxovi pogratulovat ředitel zoo Miroslav Bobek

Jako první přišel Maxovi pogratulovat ředitel zoo Miroslav Bobek

První Pražák se vším všudy

Maxmilián (zkráceně Max), narozený 5. dubna 2016, se svým příchodem na svět zapsal do historie pražské zoo. Je totiž vůbec prvním slůnětem, které se v Zoo Praha nejen narodilo, ale bylo zde také počato. Jeho matkou je nyní dvanáctiletá Janita, která do Prahy přicestovala ze Srí Lanky koncem roku 2012 společně se slonicí Tamarou jakožto dar od tamní vlády. Příchod obou slonic byl tehdy nesmírně významnou událostí. Dovézt slona indického přímo ze země jeho původního výskytu totiž není nic běžného a vyžaduje to velkou spoustu diplomacie. Pražské zoo se tento sen splnil po náročném dvouletém vyjednávání, ve kterém se o získání slonic výraznou měrou zasadil tehdejší velvyslanec ČR v Indii pan Miloslav Stašek. Otcem slůněte je Mekong, který z pražské zoo koncem roku 2014 odcestoval do Amsterdamu. Do srpna roku 2014 byl v Praze jediným samcem, protože ho však pražské slonice nechávaly víceméně chladným, bylo rozhodnuto o jeho výměně za zkušeného jednatřicetiletého Ankhora, otce již jedenácti potomků. Ještě před svým odchodem se však dvaatřicetiletý Mekong přece jen chopil iniciativy, jejímž výsledkem bylo radostné zjištění, že je Janita březí.

Hvězdou v pouhých dvou dnech

Pro Janitu se mělo jednat o její první mládě, proto byla vzhledem ke své nezkušenosti při porodu uvázaná, což se ukázalo jako opodstatněné. Prvorodička totiž zpočátku mládě nepřijala, dokonce na něj naznačila útok, což u nezkušených slonic není vzácné. Slůně bylo tedy odtaženo do bezpečí a po zbavení plodových obalů, osušení a zvážení postupně přibližováno k matce, aby si na něj mohla zvyknout. Chování Janity se naštěstí změnilo a po několika neúspěšných pokusech se mládě čtyři hodiny po narození poprvé napilo mateřského mléka. Mladý sameček byl od první chvíle velmi aktivní a využíval každé příležitosti, aby se od matky napil. Protože vše probíhalo hladce, již den po svém narození se mohl pod dohledem chovatelů seznámit se slonicí Tamarou a o další den později rovněž s Donnou a její tříletou dcerou Sitou. Ještě téhož dne se pak teprve dvoudenní slůně poprvé ukázalo návštěvníkům zoo.

Další pochoutky dostal Max od herečky Jitky Čvančarové, která byla rozverným slůnětem okouzlena

Další pochoutky dostal Max od herečky Jitky Čvančarové, která byla rozverným slůnětem okouzlena

Šikovný klučina

Max je plný energie a stále dobré nálady. S o půl roku mladším Rudolfem jsou největšími současnými hvězdami pražské zoo. Oslavenec nyní váží 412 kilogramů a ze slůněte, závislého na matce, se již značně osamostatnil. Ve výběhu se vzdaluje na desítky metrů a při tréninku v pavilonu je schopen pracovat v jiné části objektu i bez matky Janity. „Max má velmi rád koupání, v bazénu je sebejistý i v hluboké vodě, chodí do něj i samostatně. Je velmi šikovný a v pravidelném tréninku se naučil například zvedat chobot, snášet manipulaci s chobotem, zvedat všechny nohy, podávat ucho, vedení chovatelem za ucho, couvání, zastavení na povel, točení se na místě, lehání na břicho, lehání na oba boky a mnoho dalšího. Při práci v boxu má své místo, kam přichází na zavolání, je zde umýván tlakovou vodou, kartáčován a šamponován. A velmi důležité z hlediska výchovy je to, že Max respektuje dominantní postavení svých chovatelů. Zkrátka dělá nám jenom radost,“ prozradil kurátor Pavel Brandl.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace