Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vraťte nám teleshoping s Horstem Fuchsem, prosí zoufalí diváci ´Soudů Kláry Slámové´ na Nově. Prý je to odpad. A bývalý ústavní soudce řekl…

08.04.2017
Vraťte nám teleshoping s Horstem Fuchsem, prosí zoufalí diváci ´Soudů Kláry Slámové´ na Nově. Prý je to odpad. A bývalý ústavní soudce řekl…

Foto: TV Nova

Popisek: Klára Long Slámová na TV Nova

Znevažuje advokátka Klára Slámová ve svém pořadu českou justici? Její kolegové si to rozhodně myslí. O pořadu Soudy Kláry Slámové na TV Nova se pro Expres.cz vyjádřil také bývalý soudce Ústavního soudu JUDr. et PhDr. Stanislav Balík, Ph.D. A můžete se vsadit, že se mu mediální sláva jeho kolegyně nezamlouvá.

Pořad TV Nova, který běží každý všední den od pěti odpoledne již od 6. března, jako by navazuje na barrandovskou Soudkyni Barbaru – jenže má jedno prvenství. Skutečnou právničku v hlavní roli, tedy Kláru Slámovou. Připomeňme si, o koho jde: JUDr. Klára Long Slámová, za svobodna Klára Slámová (39) je známá česká advokátka, která si omočila i v politice. Pochází z Jindřichova Hradce, vystudovala Státní konzervatoř v Praze, obor housle, a absolvovala s vyznamenáním Právnickou fakultu UK. V roce 2001 začala pracovat jako advokátní koncipientka, v roce 2004 získala titul JUDr. a složila též advokátní zkoušky, od té doby působí ve vlastní advokátní kanceláři.

 

Ze Slámové je Long Slámová

V roce 2012 se provdala za Američana, technického instruktora potápění Gregory Scott Longa - od té doby užívá nové příjmení Long Slámová. Je známá především jako obhájkyně Jiřího Kajínka. Mimo to obhajovala např. Johna Pacovského, který se svým otcem zavraždil na Českobudějovicku tři lidi, mělnického lékaře Jiřího Pasovského (obžalován z vraždy nigerijského konzula), svého kolegu Kolju Kubíčka, který byl trestně stíhán za vydírání svědka. Mezi její klienty patřil též organizátor CzechTeku Václav Šroub. Zúčastnila se jako právní zástupce Dělnické strany její demonstrace v Brně, která se konala v den Svátku práce. V rámci trestní obhajoby se objevuje často u těžkých případů násilných trestných činů i trestných činů hospodářských. V roce 2013 se ujala obhajoby Michala Kisiova, podezřelého z tzv. jihlavské vraždy.

ODS, Suverenita, Nova… Co bude dál?

Co se jejího politického angažmá týče, ve volbách v roce 2006 kandidovala do poslanecké sněmovny za ODS, zvolena nebyla, do sněmovny nicméně nastoupila dodatečně jako náhradnice. Mandát se rozhodla přijmout kvůli lidem, kteří jí dali v minulých volbách přednostní hlas. Prohlásila, že je nechce zklamat. Ačkoliv v roce 2006 kandidovala za ODS, v době nástupu do parlamentu již působila jako nezávislá za formaci Suverenita, která tak získala krátkodobě zastoupení v parlamentu.  Z ODS vystoupila v únoru 2010 a oznámila kandidaturu za stranu Suverenita jako nezávislá kandidátka. „Jsem zklamaná z politiky, kterou se ubírá ODS, a z arogance některých jejích představitelů,“ zdůvodnila svůj přestup. Za tuto stranu následně kandidovala jako nezávislá ve volbách v roce 2010 coby lídr její kandidátní listiny v Praze, Suverenita se do Parlamentu ale nedostala…

Co na to ústavní soudce?

A teď sbírá body u nenáročného nováckého publika, právnická obec je ale naprosto zděšena. JUDr. et PhDr. Stanislav Balík, Ph.D., bývalý ústavní soudce, se k pořadu nejdřív ani nechtěl vyjadřovat. „Já se přiznám, že jsem to jednou zapnul na pět minut a pak jsem si raději řekl, že to vypnu, než popadnu hrneček a bude po televizi,“ sdělil doktor Balík novinářům z Expresu.

Díky pořadu lidé zpitomí, Slámová přehání

Jenže pak se přece jen rozmluvil. „Byl jsem nedávno jako advokát u soudu a paní protistrana se chovala asi tak, jak to viděla v televizi. Ona si totiž myslela, že to takto skutečně chodí. Vykřikovala, byla hrubá a nakonec tu pořádkovou pokutu doopravdy dostala. Tím chci jen říci, že ten pořad může lidi skutečně „zpitomět“. Rozhodně to není žádná osvěta,“ zlobí se advokát. „Musím přiznat, že mě to také pohoršuje, také mě to rozčiluje a o Kláře Slámové si myslím, že to přehání. Je to vrchol nevkusu a zjednávat si tímto způsobem reklamu je zbytečné. Advokát by si měl reklamu zjednávat především tím, jak se věnuje svým klientům a ne tím, že se bude někde producírovat.“ Advokát by podle něj měl být seriózní.

Je to nevkusné

„Osobně bych se nikdy ničemu takovému nepropůjčil a považuji to za velmi nevkusné a škodlivé. Ale bohužel to není věc, která by byla právně postižitelná,“ lituje bývalý předseda České advokátní komory, soudce a pedagog Stanislav Balík. Slámová je podle něj případ sám pro sebe. „Já bych řekl, že každý advokát má nějakou pověst a pak se může také stát, že když přijde po boku klienta, tak si ti soudci řeknou: Aha, on má tuhle advokátku, tak to o něčem vypovídá. Ona svým počínáním prostě vypovídá sama o sobě,“ vysvětluje advokát.

Slavomanka, nebo užitečná osvěta?

Jenže Samková evidentně prostě miluje být středem pozornosti, alespoň tolik soudí Balík. „Kdybych to bral skutečně racionálně, tak si myslím, že ona nebude advokátka, která by měla nedostatek klientů - po tomto pořadu samozřejmě budou nešťastníci ti, kteří za ní přijdou - nicméně řekl bych, že to bude slavomanka,“ krčí rameny Stanislav Balík.

A zač se to Slámová ´zaprodala´? Pořad má na serveru ČSFD neuvěřitelně nízké hodnocení – 2% tu nemá snad nic jiného. „Milé televize, pokud potřebujete vysílací čas vyplnit nějakou vystýlkou, vraťte nám hrající si koťata nebo teleshoping s Horstem Fuchsem,“ prosí zoufalí diváci a litují, že nejde hlasovat do mínusu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace