Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je asketa, v tom se podobá Karlu IV., říkal mi Faltýnek, když jsme jeli kolem „čápáku“. Novinář otevřeně o tom, jak pracoval pro Babiše

07.04.2017
Je asketa, v tom se podobá Karlu IV., říkal mi Faltýnek, když jsme jeli kolem „čápáku“. Novinář otevřeně o tom, jak pracoval pro Babiše

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš na aktuálním snímku

Redaktor Pavel Šplíchal se na stránkách svého rodného levicového A2armu svěřuje, jaké to je, psát pro Andreje Babiše. Prý to ani moc nebolelo. Vyzkoušel si to na deset měsíců, kdy v roce 2013 pomáhal hnutí ANO s volební kampaní. Jeho vyprávění je otevřené, upřímné, vtipné a velmi zajímavé, obzvláště pro ty, kdo neznají zákulisí politiky.

V lednu 2013 začal Pavel Šplíchal pracovat pro oddělení komunikace ANO. Tou dobou mělo hnutí, tehdy ještě doplněné číslovkou 2011, preference zhruba 0,02 procenta. A když o 10 měsíců později končil, procent bylo 18. Tým, do kterého novinář a sociolog Šplíchal nastoupil, byl už několikátý v pořadí, který měl ANO vytáhnout nahoru. „Předpokládal jsem, že moje mise bude trvat tři čtyři měsíce a pak mě vyhodí. Nakonec jsem tam byl deset měsíců a nevyhodili mě. Po volbách jsem odešel. Neznamená to ale, že by to pak v budoucnosti, na kterou nedošlo, neudělali. Delší než očekávaný byl můj pobyt v oblasti politického marketingu. Ani ne tak zásluhou mých schopností, ale v důsledku toho, že v hektickém roce 2013 nebyl na vyhazování lidí čas,“ vzpomíná na své angažmá novinář.

Kdo Babišovi pomohl nahoru?

PR tým se neustále rozšiřoval. Na začátku mělo komunikaci na starosti asi sedm lidí, administrativu pět. Koncem prázdnin 2013 jich podle Šplíchala bylo dvacet nebo třicet. Jelikož měl na starosti mediální pokrytí regionů, má poměrně jasnou představu, jací lidé tehdy hnutí ANO pomohli k cestě na dnešní výsluní. Většina členů se podle něj k hnutí přidala ještě jako k občanskému sdružení Akce nespokojených občanů – ANO, které Andrej Babiš založil krátce po svém televizním vystoupení v roce 2011.

Okamurovci, sluníčkáři a kariéristé

„Části členů jsem říkal okamurovci. Lidé, kteří byli ochotní poslouchat Tomia Okamuru, ale z neznámých důvodu viděli v Babišovi příhodnější osobnost. Stěžovali si na Romy, tvrdili, že Okamura dělá lepší kampaň a dožadovali se zajištění politické podpory od Daniela Landy,“ vysvětluje novinář. „Další skupinou, kterou jsem detekoval, byli tzv. pozitivní evolucionisté (mám pocit, že tenkrát jsem jim v duchu říkával „sluníčka“, ale tento termín posléze dostal úplně jiný význam). Byli to lidé napojení na ezopolitické hnutí miliardáře Karla Janečka, jehož kampaň tehdy v Česku rezonovala. Kromě nového volebního systému s negativními hlasy plánoval Janeček změnit společnost pomocí vlny pozitivní energie,“ komentuje Šplíchal. A třetí skupinou pak byli náhodní, vyčůraní kariéristé, kteří viděli ve spojení s miliardářem šanci jít nahoru. Často se jednalo o bývalé členy jiných stran jako ODS nebo ČSSD.

Suchar Andrej

A setkání se samotným Andrejem? „Čo vy dneska robíte?“ zastihl mě procházející Babiš před výtahem. „Infografiky,“ řekl jsem. „Infografiky,“ zopakoval a šel dál,“ vzpomíná na jednu z mála šancí, kdy se samotným bossem mluvil. „Vídal jsem ho sice relativně často, ale mluvil jsem s ním jen párkrát a tak krátce, že se to jako „s někým mluvit“ nejspíš ani nepočítá. Věděl jsem, že nemá rád lidi, co kouří před barákem místo práce („kouřit si máte nechat doma večer“), a vstává extrémně brzo ráno (to jsem si několikrát ověřil),“ popisuje Šplíchal, že Babiš byl docela slušný suchar.

Líp se mu prý podnikalo za ČSSD

„Když jsme vymýšleli jednu „legrácku“ na Facebook – šlo o fiktivní Babišův zápisník, který měl být vtipný v tom, že Babiš pořád pracuje – potřebovali jsme nějakou kulturně-odpočinkovou činnost, kterou by mohl Babiš dělat večer. Nic nás nenapadlo. Zeptali jsme se proto Babišova ghostwritera, který u něj pracoval už přes rok. „Nevím, jednou mi říkal, že se díval večer na Izera.“ – „A líbilo se mu to?“ – „Říkal, že jo.“ Na Facebook jsme nic nedali a na teambuldingu jsem se večer zeptal Babiše, jestli se mu líp podnikalo za vlády ODS nebo ČSSD. Řekl, že za ČSSD. Shodli jsme se, že je to divný,“ vzpomíná na nelehkou práci novinář.

Schopný počtář a asketa

Podle kolegů, kteří Andreje znali víc, je prý Babiš velmi schopný. Prý je schopný z hlavy vypočítat hodnotu firmy několika účetními metodami. Analytik Darek K. prohlásil, že na rozdíl od ostatních miliardářů je Babiš asketa a v tom se podobá Karlu IV. „Když jsem projížděl s Faltýnkem okolo Čapího hnízda (vůbec jsem tenkrát nevěděl, co je to za místo), řekl něco ve smyslu: „Někdo si kupuje mercedesy, náš šéf dělá tohle.“ Na mysli měl „čapák“ jako místo, kam si jezdí školy zadarmo prohlížet zvířata, které Babiš sponzoruje,“ říká Šplíchal dnes. Babiš se prý rád srovnával s Baťou, který byl jeho tajným idolem.

KSČ a StB? Žádný problém

Pravda je, že v roce 2013 nikdo úplně nevěřil v tak velký úspěch, jakého ANO nakonec dosáhlo. Čekalo se 5 procent, 18 asi nenapadlo nikoho. Na několika poradách, kterých se Šplíchal zúčastnil, se probíraly předpokládané mediální útoky na Babiše a promýšlelo se, jak na ně reagovat. „Každopádně se předpokládalo, že se bude útočit na Babišovo členství v KSČ, podezření ze spolupráce s StB a že někdo vytáhne zaměstnance, kterému Babiš zničil život. „Blesk dá někomu kilo a ten řekne, jak je Babiš hroznej a jak ho nespravedlivě vyhodili z firmy, a on je kvůli tomu v prdeli,“ věštil tehdy PR tým.

Poradila mu to maminka

Nic z toho se nestalo.  StB lidem, kteří ANO volili, nevadilo. „Krátká „rešerše“ googlováním, kterou jsem tenkrát na toto téma dělal, ukázala, že málokomu v Česku podezření ze spolupráce z StB za posledních deset let výrazně ublížilo,“ vysvětluje Šplíchal. A členství v KSČ?  Babiš tehdy prostě prohlásil, že se řídil doporučením svojí matky, a tento výklad stvrdila v České televizi Daniela Drtinová, která svoji otázku na Babiše formulovala: „Neudělal jste chybu, že jste poslechl maminku?“ Kdo by neposlechl maminku, že…

„Na večírku po úspěšných volbách jsem v opilosti spolu s mluvčí hnutí rozhazoval volební speciál MF Dnes z terasy na parket, kde se trsalo, jak DJ Leoš Mareš sázel. Trsal i Babiš. Zachytil jsem hádku Veroniky Žilkové a Moniky Babišové, taky jsem říkal Faltýnkovi, že nesmí krást,“ vzpomíná na vzestup Andreje Babiše a svou kratičkou PR kariéru ultralevicový novinář. Kdyby tak tušil, kam ho vítr později zavane…

Originální text najdete ZDE. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová