Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jen další krok k omezování naší svobody, zlobí se senátor. A občané se v petici ptají, zda by o zákazu kouření neměli rozhodovat oni

06.04.2017
Jen další krok k omezování naší svobody, zlobí se senátor. A občané se v petici ptají, zda by o zákazu kouření neměli rozhodovat oni

Foto: Hans Štembera

Popisek: Protikuřácký zákon, ilustrační foto

Český, v Evropě nejpřísnější protikuřácký zákon, by měl začít platit již koncem května. Netolerantní předpis bez náznaků jakéhokoliv kompromisu, který prosazují jen čeští ministři zdravotnictví, ten současný Ludvík snad ještě vehementněji než předchozí Němeček, který chodil na jednání sněmovny s pohřební urnou, nedá normálně přemýšlejícím lidem spát a protestují proti němu.

Po nespokojených senátorech, kteří navrhují ústavnímu soudu protikuřácký zákon zrušit, vznikla v současnosti také petice občanů, která vyzývá prezidenta republiky k vypsání referenda  o protikuřáckému zákonu. Vadí jim, že jim stát nařizuje, co mají a nemají dělat. „My, níže podepsaní občané České republiky vyhlašujeme petici za vyhlášení referenda o protikuřáckém zákoně, neb si myslíme, že tento je v rozporu s Ústavou České Republiky, protože odepírá kuřákům právo scházet se na místech, kde se smí kouřit, která jsou řádně označena tabulkou kouření povoleno. Tímto je porušeno právo na shromažďování. Obzvláště po 22. hodině, by kuřáci kouřící před hospodou, barem, či klubem mohli být nařčeni z rušení nočního klidu, popřípadě majiteli podniku uděleny pokuty. Tento zákon je nejen zásahem do svobody člověka, ale také zásahem do svobody podnikání. Dále tento zákon odepírá vlastníkům těchto zařízení jejich právo svobodně nakládat se svým majetkem.

Z výše zmíněného považujeme za svou občanskou povinnost využít svého práva daného Ústavou České Republiky zorganizovat petici za vyhlášení referenda o protikuřáckém zákoně, tak aby o tom rozhodli všichni občané naší země a nikoli pár zastupitelů, jež k tomuto jednání nemají povětšinou ani mandát od svých voličů,“ píše se mimo jiné v petici, která je k přečtení i podepsání již na několika webech. Podpisy celkem rychle přibývají, stejně jako vzkazy těch, kteří proti diskriminačnímu protikuřáckému zákonu protestují. Jejich názory se ve velkém shodují s argumenty senátorské stížnosti nejvyššímu soudu.

Kubera: Není o ochraně zdraví, ale ztrátě našich svobod

Jedno z prvních ustanovení, které senátoři navrhují Ústavnímu soudu zrušit, se týká výslovného zákazu kouření v restauračních zařízeních. Inspirativním příkladem je zahraniční praxe, především Německo, kde se nedávno Ústavní soud zabýval obdobnou otázkou. Navíc existují desítky evropských zemí, kde je kuřákům povoleno zapálit si v předem vymezených prostorách, ať už jde o terasy, kuřácké boxy, nebo jen oddělené místnosti.  „Zákaz kouření v současné podobě novely rozhodně není o ochraně zdraví. Je pouze dalším krokem k omezování a  ztrátě našich svobod a kontrole mas, o zisku pro ty nahoře,“ tvrdí o normě její velký kritik a hlavní signatář - senátor, dnes místopředseda Senátu, Jaroslav Kubera (ODS). Ten dodává, že lidé budou tento nesmyslný zákaz stejně ve velkém obcházet.

Senátoři zákon kritizují i za jeho „nekuřácké paragrafy“. „Za vrchol alibismu považuji především přenos odpovědnosti za škodu pod vlivem alkoholu podnapilých osob na majitele podniku, ve kterém si dal dotyčný panáka. Skutečně ponese vinař ve vinařství na Slovácku zodpovědnost za to, že si u něj někdo koupí láhev vína a pak způsobí škodu? To je přeci absolutní nesmysl,“ tvrdí senátor Ivo Valenta. Senátoři dále považují za protiústavní i zákaz prodeje alkoholických nápojů z prodejních automatů, zákaz prodávat a podávat alkohol určeným osobám, nebo tzv. trestnost za „ohrožení sama sebe“.

Senátní návrh již byl doručen Rychetskému

„V zásadě se tedy zavádí i trestnost sebevraždy, samozřejmě nepovedené. Převedeno do praxe - někdo se posílí pár panáky a pak se neúspěšně pokusí o sebevraždu. Zatímco je dotyčný v lékařské péči, vláda za ním pošle úředníka, aby ho zkasíroval, a to pokutou až do výše 50 tisíc korun!,“ říká senátor Kubera.

Zatímco pod novou peticí kritizující protikuřácký zákon se může podepsat každý z nás, návrh na zrušení některých ustanovení zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek podepsalo celkem 20 senátorů. Návrh již byl doručen Ústavnímu soudu. Soudcem – zpravodajem je předseda soudu, Pavel Rychetský. Jak se asi postaví k petici občanů prezident Zeman, jak rozhodne předseda soudu Pavel Rychetský? Nechme se překvapit, do konce května je ještě poměrně dost času.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Anička Vančová